BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Ратна прошлост Хакиjе Мехољића

Ратна прошлост Хакиjе Мехољића
16.06.2007. год.

СРЕБРЕНИЦA - Све док се пред Судом БиХ не процесуираjу злочини почињени од 1992. до 1995. године над српским народом Бирча, бошњачки ратни лидери, преобучени у политичке и друге дресове, учиниће све да дестабилизуjу стање, не само на подручjу Сребренице, него и циjеле Републике Српске.

На ово jе указао предсjедник општинске Организациjе погинулих и заробљених бораца и несталих цивила Братунца Радоjка Филиповић и подсjетила да су у посљедњем рату на подручjу ове региjе свирепо убиjена 3.282 Србина. Она jе позвала Тужилаштво БиХ да започне истрагу и да, "примjењуjући исте аршине за све", расвиjетли оно што се дешавало на овим просторима.

-Познато jе да jе Хакиjа Мехољић био ратни начелник сребреничке полициjе у чиjоj згради се налазио злогласни логор. У том логору jе, са неколико десетина заробљених српских цивила из Бjеловца, Подравања, Кравице, Церске и Скелана, тамновала и моjа свекрва Достана - навела jе Филиповићева и додала да се великом броjу српских бораца и цивила, под доласку у полициjску станицу у Сребреницу, изгубио сваки траг. Њена свекрва jе, каже, умрла неколико година касниjе, од посљедица мучења.

Коментаришући за наш лист Мехољићеву тврдњу да ће Сребреница за мjесец дана постати дистрикт, Филиповићева jе упозорила да он "шаље jасне поруке своjих сународника да они неће одустати од предратне визиjе државе БиХ у коjоj нема мjеста за Србе".

-Командуjући полициjом Хакиjа Мехољић jе био "десна рука" Насера Орића коме jе Хаг, нажалост, опростио масовна убиства српских цивила на подручjу Сребренице и Братунца, спаљивање 156 села и прогон српског народа, коjи jе виjековима живио на овим просторима. Ту чињеницу не би смjели да игноришу правосудни органи БиХ - истакла jе Филиповићева jош jедном упозораваjући да ће "Мехољић и други сребренички Бошњаци, ако ускоро не буду позвани на одговорност за ратна дешавања, стално компликовати ситуациjу у Сребреници како би избjегли одговорност пред лицем правде".

Породице Срба коjи су, у сребреничком селу Залазjе, свирепо убиjени на Петровдан 1992. године огорчене су што jе ратним бошњачким лидерима из Сребренице омогућено да и у миру, средствима силе и застрашивања, спроводе своjу политику унитаризациjе ових простора.

Драгица Лазаревић из села Осредак тврди да jе Хакиjа Мехољић одговоран за судбину њене браће Бранка и Петка Симића, коjи су доведени пред полициjску станицу, послиjе заробљавања у Залазjу 12. jула 1992. године.

-Када смо на Ђурђевдан 1992. године протjерани из села нашли смо уточиште у Залазjу. Два мjесеца касниjе услиjедио jе напад и на ово село у коjем су убили мог мужа Момира а Бранка и Петка су, са jош петорицом мушкараца, одвели у полициjску станицу у Сребреницу - подсjетила jе Драгица и додала да jош не зна гдjе се налазе њихове кости.

Она jе огорчена што, каже, Хакиjа Мехољић слободно шета овим градом и покушава да буде jедан од главних креатора будућности Сребренице.

- Наjежим се, увиjек, кад га сретнем - истакла jе Драгица.

Милоjка Симић већ петнаест година трага за костима мужа Бранка.

-Питала сам Бошњаке, али су сви различито причали и тако заметали траг. Aсим, звани Жућо, из Церске рекао ми jе само да су Бранка и jош шесторицу Срба доведених из Залазjа пред полициjу, дуго мучили и да су их, jош живе и са ексерима у табанима, негдjе закопали - огорчена jе Милоjка.

Мjештани Брежана сjећаjу се Мехољића с почетка рата. Извиђао jе, кажу, ове терене jош средином маjа 1992. године да би, како тврде, 30. jуна учествовао у нападу на ово село када jе убиjено више од тридесет цивила.

Бошњаци, коjи добро познаjу Хакиjу Мехољића, тврде да има изражен "комплекс лидера" и да "удара по свима, ако ниjе главни". У рату jе, кажу, више пута долазио у сукоб са претпостављенима, па чак и са Aлиjом Изетбеговићем. Посљедњих година оптуживао jе представнике бошњачке власти да су проневjерили и, како jе више пута изjављивао, "у своjе џепове стрпали", силан новац коjи jе упућен за Сребреницу.

Оваj сребренички столар, коjи jе пред рат завршио курс за полицаjца, видио jе себе, у послиjератном периоду, као великог политичара. Ниjе познато да ли jе, због ратних заслуга, успио да прибави неку академску диплому, али jе, као високи функционер СДП-а БиХ, кандидован на посљедњим изборима за предсjедника Републике Српске. Пошто jе у тоj политичкоj бици пропао, видио jе себе у главноj улози "борца за специjални статус Сребренице".

Тако се, приjе више од мjесец дана, привремено иселио из ове општине и настанио у шаторско насеље у Сараjеву, одакле поручуjе да ће Сребреница, jош овог љета, бити издвоjена из Републике Српске.

ЋУТAЊЕ

Хакиjа Мехољић jе у своjству осумњиченог за ратне злочине над Србима на подручjу Сребренице и Братунца, прошле године позван у полициjу када jе, према нашим сазнањима, одбио да да изjаву истражиоцима.

Високи ратни полициjски функционер изабрао jе правну могућност да се "брани" ћутањем.



  • Извор
  • glas.cms-go.com
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Говорећи на пленарној седници Санктпетербуршког међународног економског форума (СПИЕФ), Путин је изјавио да Русија још увек није испоручила оружје дугог домета непријатељима Запада, али задржава право да то учини...


Министарка одбране Клаудија Танер критиковала је западне државе што су дозволиле Кијеву да употреби своје оружје за напад на Русију


Бивша чланица АфД-а Олга Петерсен тврди да су власти у Хамбургу планирале да заплене њену децу

Руски Казањ предстојећег лета биће домаћин петог издања Игара БРИКС-а на којима ће под својом заставом наступити и Република Србска.


Свечано отварање 22. Међународног мини баскет фестивала „Рајко Жижић“ одржано је у хали 3 Београдског сајма. Фестивал који окупља младе наде наше кошарке траје од 7. до 9. јуна,...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА