BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Ни луд не би ишао на суд

Ни луд не би ишао на суд
11.04.2008. год.

Договор црногорског и хрватског премијера Мила Ђукановића и Ива Санадера да се отворено питање Превлаке између Црне Горе и Хрватске ријеши пред Међународним судом правде у Хагу је најлакши начин да се она изгуби, оцијенио је за "Дан" публициста Васко Костић.
- То је најлакши начин, јер ће већина у црногорском парламенту, као и увијек послушати оно што газда нареди - објашњава Костић.
Костић наглашава да је од момента када је Ђукановић био на фронту у маскирној униформи да да подршку у нападању, јер се Црна Гора брани у Дубровнику, код хрватског народа настало огорчење против њега.
- Да не би одговарао пред хашким трибуналом платио је високу цијену, али оним што није његово и није ником његовом припадало. Нажалост, тај документ није доступан и неће бити, а та цијена је Превлака - каже Костић.
Он подсјећа да је њему та ствар била позната од раније и судбина Превлаке, јер је још 1989. године, прије почетка ратних збивања писмено упозорио ондашње централне комитете шта ће се десити. Међутим, напомиње Костић, преко тога се прешло.
Лидер Српске листе Андрија Мандић казао је да се најоштрије противе Ђукановићевом споразуму са хрватским властима да се спор око Превлаке изнесе на међународну арбитражу.
- Сигурни смо да је резултат те наводно непристрасне арбитраже унапријед договорен и да се ради о начину да се наша Превлака преда другој држави, са којом смо недавно ратовали - поручио је Мандић, упозоравајући на опасне посљедице те идеје по безбједност читаве Боке.
Мандић је позвао све посланике, без обзира којој партији припадају да устану у интересу своје земље и да се супротставе поменутом споразуму те да се он обори у Скупштини. Подсјећа да су током кампање упозоравали да се ради о неколико озбиљних ствари које ће Црној Гори нанијети дугорочну штету.
- Ђукановић за потребе појединих кругова из међународне заједнице мора да призна независност Косова, уведе нашу земљу у НАТО без референдума, заврши са распродајом најважнијих ресурса и за почетак треба да преда Превлаку Хрватској. Заузврат судски процес у Барију ће се налази у архивираном стању - сматра Мандић.
Како ова власт и Ђукановић носе огромне хипотеке из прошлости, прибјегли су Међународном суду у Хагу јер немају легимитет и кредибилитет да преговарају са Хрватима око Превлаке, каже функционер Покрета за промјене Емин Дураковић. Тврди да би кроз преговоре и те како могли извући боље позиције и линије за државу.
- Плашимо се да ће те хипотеке из прошлости и недостак преговарачког кредибилитета у процесу разграничења и потенцијално се негативно одразити на исход разграничења на копну и на мору - истакао је Дураковић. Он подсјећа да је ПзП предлагао да се прво иде на солуцију мирног разрјешења спорова, гдје би Црна Гора у директним преговорима са Хрватском, узимајући у обзир све историјске и катастарске чињенице везане за разграничење на копну ушла и у процес разграничења на мору.

Ковачевић: Више није могло

Црна Гора је многа питања са Хрватском успјешно ријешила и не видим разлог да тако не буде и убудуће, тврди портпарол Демократске партије социјалиста Рајко Ковачевић, наводећи да рјешавање Превлаке виде као затврање још једног од отворених питања са том државом.
- Привремени споразум треба замијенитy трајним. Ђукановић и Санадер су договорили да одлуку о Превлаци донесе Међународни суд на начин што ће се формирати заједничка комисија двије Владе, затим да се од парламената добије мандат за рјешавање питања и кроз припрему доведе ово питање пред суд у Хагу. То је по нама оптималан приступ - увјерен је Ковачевић. Поручује да Црна Гора не дугује ником ништа и сматра да има аргументе. Увјерен је ће суд донијети праведно рјешење које ће поштовати двије земље.

Лоше

Професор на Универзитету у Риму Миодраг Лекић у колумни у нашој новини недавно је истакао да се чини да најава хрватског и црногорског премијера, да се питање Превлаке одлучи на Међународном трибуналу правде, није у овом тренутку интерес црногорске државе, односно њених грађана. Лекић је навео да би суд у Хагу требало да буде посљедња инстанца у рјешавању тог питања и то након што се исцрпе сва политичка и дипломатска средства.
- Добро се зна да судови по својој природи увијек полазе од формалних аспеката који у овом случају не иду на руку Црној Гори. На другим суштинским разлозима треба да се заснивају црногорски аргументи о Превлаци, дакле на становишту о природној граници, односно ставу да су залив Боке которске и Рт Оштро недјељива природна цјелина - истакао је Лекић. Отварање билатералних преговора са Хрватском око Превлаке, указао је Лекић, не значи погоршавање односа са сусједом и да је за очекивати да би демократска Хрватска, чији је предсједник и почасни Подгоричанин требало да има разумијевање за легитимне претензије Црне Горе да буде једини власник улазних врата своје куће.
- Зато нам се чини да поводом Превлаке треба започети озбиљну и компетентну дипломатску иницијативу, умјесто активирања пропагадног домаћег хора да је опредјељење за суд "мудар државнички потез" - изнио је Лекић.



  • Извор
  • Дан
  • Повезане теме


Коментара (1) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


У првом кварталу 2024. године фокус НИС-а био је на наставку и повећању обима инвестиционог циклуса започетог прошле године. Тако је у развојне пројекте инвестирано 10,5 милијарди динара, што...


Кијев би се обавезао на неутрални статус и добио међународне безбедносне гаранције, према нацрту споразума

Москви је доста непријатељског става Европе, изјавио је Дмитриј Песков


Саветници бившег америчког председника разматрају казне за нације које желе да тргују националним валутама, пренео је лист


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА