BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Косово иде на независност?!

Косово иде на независност?!
06.06.2007. год.

Ако у Савету безбедности УН пропадне предлог резолуције САД о Косову, Албанци већ крајем недеље проглашавају независност

После инсистирања САД и појединих земаља ЕУ да се до краја ове недеље у Савету безбедности УН гласа о новом предлогу резолуције о Косову и Метохији, врло је могуће да ће већ у суботу или почетком следеће недеље Албанци сами прогласити независност покрајине!

Амбасадор САД у УН Замлај Халилзад изјавио је да ће се САД, Велика Британија, Француска, Италија, Белгија и Словачка "залагати да се о њиховом предлогу резолуције у Савету безбедности гласа већ ове недеље", чиме би Косово добило независност. Овом предлогу САД снажно се противи Русија.

Два паклена сценарија

Према сазнањима Пресса, САД имају два спремна сценарија за Косово. Према првом, уколико предлог резолуције буде усвојен у СБ, Косово ће и формално добити независност, која ће се спроводити према плану Мартија Ахтисарија. Други сценарио предвиђа да ако предлог САД буде блокиран руским ветом у СБ УН, Косово само прогласи независност! Тада ће Косово као самосталну државу унилатерално признати остале земље. У том случају независност Косова прво ће признати Албанија, а потом и наше суседне земље: Македонија, Црна Гора, Босна и Херцеговина и Хрватска!

На опасност да Албанци на Косову једнострано прогласе независност упозорио је јуче и премијер Србије Војислав Коштуница. Он је изјавио да је "штетна и погрешна" најава САД о хитном гласању у СБ УН.

- Посебно би представљао неодговоран и деструктиван развој догађаја да пропаст ове резолуције на гласању послужи као повод албанским сепаратистима да прогласе независност. Влада Србије би одмах поништила такву одлуку и прогласила је ништавном и неважећом, јер је Космет саставни и неотуђиви део Србије - навео је премијер.

Председник Владе рекао је и да је "очигледно да не постоји сагласност око усвајања резолуције САД у Савету безбедности, јер је поред Србије апсолутно против и Русија".

- Самим тим, унапред је јасно да није добар и конструктиван приступ стављање на гласање резолуције која ће пропасти - нагласио је Коштуница.

За наставак преговора

Премијер је додао да је уместо оваквог, потпуно погрешног приступа, који би имао несагледиве дугорочне последице по стабилност целог региона, неопходно поново сести за сто и започети праве преговоре.

- Сусрет са председником Путином биће прилика да размотримо нове идеје како кроз преговарачки процес обезбедити постизање компромисног решења - наводи премијер Коштуница.

Званични представник руског Министарства иностраних послова Михаил Камињин изјавио је да се сусрет премијера Војислава Коштунице и председника Русије Владимира Путина припрема за суботу, 9. јун у Санкт Петербургу.

Председник Путин поновио је јуче да решење за Косово треба да буде компромисно и усаглашено између обе стране.

Влада Косова: Како кажу САД и ЕУ

Влада Косова верује да ће предлог резолуције САД добити подршку свих релевантних међународних чинилаца, речено је јуче Прессу у кабинету косовског премијера Агима Чекуа. На наше питање да ли ће евентуалну пропаст гласања у СБ Приштина искористити као повод за самостално проглашење независности, у кабинету Чекуа кажу да "косовске власти неће чинити никакве непромишљене потезе", али...

- Влада је ипак спремна да у сваком моменту преузме пуну одговорност за будућност свих грађана Косова - поручују из кабинета премијера Косова.

Јањић: Могуће је!

Политички аналитичар Душан Јањић упозорава да ће евентуално гласање о америчком предлогу резолуције о Косову у СБ УН означити "улазак у велику кризу".

- Уколико дође до гласања, све опције су отворене. У овом моменту, чини се извесним да ће Русија уложити вето, што ће изазвати озбиљну кризу. Самим тим, не треба искључити могућност да албанско руководство прогласи независност Косова - истиче Јањић.

Одлука Вашингтона да изнесе свој предлог на гласање без претходно постигнутог договора са Русијом, сматра Јањић, јесте "веома ризична" и показује да САД не желе да се упуштају у даље преговоре са Русијом.

- Таква одлука САД сасвим сигурно није добра, али с друге стране јасно је да досадашње развлачење око статуса Косова такође није корисно. У сваком случају, чини се да ће на крају бити онако како САД кажу - каже Јањић.

Председник Заједнице српских општина на Косову Марко Јакшић каже за Пресс да "сумња у могућност изненадног проглашења независности Косова".

- О томе се овде уопште не прича, међу становништвом нема никакве панике. Сигуран сам да Албанци ништа неће урадити на своју руку. Такав потез могли би да повуку једино на миг САД. Ако им Американци кажу да одмах прогласе независност, они ће то истог момента и учинити - каже Јакшић.

Резолуција САД о Косову

Пресс објављује Нацрт предлога резолуције Савета безбедности о коначном статусу Косова и Метохије који су поднели САД и неколико земаља Европске уније. Овај предлог у потпуности се ослања на извештај специјалног изасланика УН Мартија Ахтисарија, који је предложио да Косово добије "надзирану независност". Према најавама из УН, САД инсистирају да се до краја недеље гласа о овој резолуцији. Тачке предлога ове резолуције преносимо уз редакцијска скраћења:

Савет безбедности,
Имајући у виду сврху и принципе Повеље УН и примарну одговорност СБ за одржавање међународног мира и безбедности (...)

  1. Изражава своју захвалност специјалном изасланику генералног секретара за његов извештај о будућем статусу Косова (С/2007/168)* и позива на његову пуну примену;
  2. Захтева да Међународна група за управљање постави одмах међународног цивилног представника (ИЦР) и одлучује да ће ИЦР имати власт и надлежност описане у Анексу;
  3. Овлашћује успостављање Мисије владавине закона ЕУ ради подршке имплементацији Решења и промовисања развоја полицијског и законодавног сектора на Косову;
  4. Одлучује да ће међународно присуство безбедности према Резолуцији 1244 наставити да буде овлашћено да спроведе своје обавезе након усвајања ове резолуције;
  5. Одлучује да ће постојање међународног цивилног присуства наставити да спроводи свој мандат у складу са резолуцијом 1244 током 120-дневног периода транзиције након датума усвајања ове резолуције;
  6. Одлучује да ће, изузев онога што је предвиђено у пасусу 4. и 5. горе, одредбе ове резолуције заменити одредбе резолуције о ситуацији у региону као што је наведено горе;
  7. Захтева да ОЕБС настави да одржава Мисију на Косову, укључујући свеобухватно присуство на терену, да подржи демократски развој на Косову и рад ИЦР-а у складу са Решењем;
  8. Поздравља декларацију усвојену од стране косовске Скупштине од 5. априла 2007.**;
  9. Захтева да генерални секретар именује Специјалног изасланика који ће известити генералног секретара и СБ о ситуацији по питању избеглица и интерно расељених лица у региону и о питањима у вези са несталим особама;
  10. Захтева да ИЦР извештава Савет сваких дванаест месеци, почевши са првим извештајем три месеца након датума усвајања ове резолуције;
  11. Одлучује да остане активно укључен у ово питање.

    *Предлог Мартија Ахтисарија: Косово ће имати устав, који ће бити формулисан и усвојен од стране становника Косова; Косово је мултиетничка заједница заснована на једнакости свих њених грађана; Косово ће имати сопствену, дистинктивну заставу, грб и химну, који ће одражавати мултиетнички карактер Косова; Косово ће имати право да води преговоре и закључује међународне уговоре, укључујући и право да захтева чланство у међународним организацијама; Прелазни период од 120 дана после ступања на снагу Решења; На крају прелазног периода мандат УНМИК-а ће престати и сва законодавна и извршна власт биће комплетно пребачена на власти Косова.

    **Скупштина Косова 5. априла усвојила је изјаву којом подржава препоруке и пакет решења будућег статуса Косова који је представљен на седници Савету безбедности УН одржаној 3. априла.


  • Извор
  • pressonline.co.yu
  • Повезане теме


Коментара (1) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Украјинске формације појачавају интензитет ракетних напада на Крим. За недељу и по извршени су напади на Џанкој и рт Тарханкут, а вечерас - на Симферопољ и поново на Џанкој....


Западни свет је напустио класични либерализам у корист нове верзије дефинисане владавином мањина и „будности”, објаснио је руски филозоф



Лидери ЕУ „замајавају“ људе хорор причама о Русији – Кремљу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА