BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Стефановић: Опасност од сајбер-напада је можда највећа претња по глобалну безбедност

Стефановић: Опасност од сајбер-напада је можда највећа претња по глобалну безбедност
25.05.2017. год.


Опасност од сајбер-напада је, после тероризма, можда највећа претња по глобалну безбедност, а последњи велики сајбер-напад указао је на потребу да се заједничким напорима одговори на овај изазов, упозорио је министар унутрашњих послова Небојша Стефановић.

У обраћању учесницима Осмог међународног самита о безбедности у Тверу Стевановић је истакао да информациона безбедност постаје веома важан фактор у међународним односима, а да успостављање сигурног сајбер-простора није могуће без активног учешћа многих актера.

„Све државе треба да сарађују и спроводе одговарајуће кораке како би се обезбедио адекватан ниво информационе безбедности, извршила припрема за одбрану од напада и подигла свет грађана о ризицима“, оценио је Стефановић.

Србија, како је рекао, гради своје капацитет за откривање напада у сајбер-простору, идентификовање нападача и брзо реаговање, али је и даље, као и много развијеније земље, веома подложна претњама из сајбер-простора.

Стефановић је додао да је ситуација у области информационе безбедности у Србији много боља него пре годину дана. Он је подсетио да је у јануару 2016. усвојен Закон о информационој безбедности који се први пут системски уређује ова област.

Према речима Стефановића, у новембру исте године усвојене су четири уредбе којим је додатно регулисана ова област, Влада Србије је у марту 2016. формирала и Тело за координацију послова информационе безбедности, а увелико ради на Стратегији развоја информационе безбедности.

Поред тога, ради се на формирању неопходних институција, као што је Центар за реаговање на нападе на информациони систем, рекао је министар и додао да је први од предвиђених ЦЕРТ-ова успоставило Министарство унутрашњих послова.

Стефановић је указао на значај обуке радника који се баве пословима информационе безбедности и која се, како је приметио, никада не завршава јер ће увек бити нових претњи и изазова у овој области, али и континуираног подизања свести грађана о овом питању.

„Како би се ојачала глобална безбедност информационих и телекомуникационих система државе треба да сарађују, посебно у успостављању ефикасних и одговорних механизама за размену информација, упозорења и обавештења о инцидентима у сајбер-простору“, поручио је министар и предложио да се одреде контакт тачке и информације тако учине лако доступним. Посебан фокус, по његовом мишљењу, треба да буде заштита критичне инфраструктуре, нарочито ако инциденти имају утицаја на више држава.

„Претње у сајбер-простору могу доћи са било које стране, али велики проценат случајева сајбер-криминала у Србији, осим од наших, долази и од грађана суседних држава“, рекао је Стефановић, указујући у том светлу да се мора унапређивати сарадња полицијских јединица које се боре против сајбер криминала.

Министар је истакао да је Србија потписница Будимпештанске конвенције о сајбер криминалу и да има доста успеха у борби против сајбер криминала, као и да је јединица Министарства унутрашњих послова која се тиме бави релативно често укључена у синхронизоване међународне операције.



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Иста ограничења важе за гледаоце и љубитеље спорта који присуствују Летњим играма у Паризу


Дмитриј Песков је такође високо оценио сарадњу региона Русије и провинција Кине и истакао њен допринос развоју руских територија које се граниче са Кином.


На Русију се неће вршити дипломатски притисак, као што се не може победити на бојном пољу, рекао је председник

Председници Бразила и Јужне Африке одлучили су да не учествују на том догађају, који искључује Русију, наводи се у извештајима


Инвестициона група на челу са Џаредом Кушнером склопила је посао за изградњу хотела у Београду вредног 500 милиона долара


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА