BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: САД потрошиле 5,6 билиона долара на ратове од „11. септембра“ - студија

РТ: САД потрошиле 5,6 билиона долара на ратове од „11. септембра“ - студија
08.11.2017. год.


Извор:
Восток / РТ

Вашингтон је потрошио 5,6 билиона долара на ратове у Авганистану, Ираку, Сирији и Пакистану, према новој студији. Тај број је већи три пута од онога што је тврдио Пентагон у службеним проценама.

Истраживања Вотсон института за међународне и јавне послове на Универзитету Броун, показују да су крајем септембра амерички ратови у комбинацији са "додатним трошковима за националну безбедност и службе за одбрану и борачка питања" имале трошкова укупно више од 4,3 билиона долара од напада септембра 2001. године. Тај број се повећао на 5,6 билиона долара након што су додати трошкови за фискалну 2018 годину, заједно са процењеном будућом потрошњом.

У студији се наглашава да се цена ратова драстично разликује од 1,52 билиона долара за које Пентагон тврди да је коштало пореске обвезнике САД између фискалних година 2001. и 2018. године. Тај број је саопштен у ранијем извештају Пентагона под називом "Процењени трошкови за сваког пореског обвезника за ратове у Авганистану, Ираку и Сирији".


Институт Вотсон тврди да је користио "свеобухватнију процену" глобалног "рата против тероризма", наводећи укупне трошкове у висини од 23,386 долара по америчком пореском обвезнику.

"Разлика између ове процене трошкова рата и других процена је да укључује не само војну потрошњу Пентагона / Министарства одбране, већ и друге трошкове везане за рат, укључујући трошкове везане за ратове од стране Стејт департмента, Оделења за ветеране и унутрашњу безбедност", наводи се у извештају.

Додатни трошкови укључују и пружање дугорочне медицинске помоћи ветеранима. Такви трошкови су важни за укључивање у процену трошкова ратова, према аутору студије Нете Крафорд.

"Ратни трошкови су више од оног што потрошимо у једној години, оно што се зове коначни крај копља", рекла је Нет за "Вол стрит журнал".

"Постоје и остали трошкови иза тог копља и последице тог кориштења, које морамо укључити.", каже Нет.

Она је напоменула да америчка влада не покушава да обмањује, али да њени прорачуни не укључују стварне трошкове рата.

Сенатор Џек Рид, који је у среду био домаћин панела на ову тему, рекао је да је истраживање "веома важно јер описује обим трошкова изнад граница Министарства одбране". Рид је такође приметио да трошкови рата укључују позајмљивање новца за да би се они платили.

"Чак и ако зауставимо ратове данас, додаћемо 7,9 билиона долара државном дугу", рекао је Рид. Изгледа да студија поткрепљује његову изјаву, наглашавајући да акумулирана камата на позајмљени новац може додати додатних 8 билиона долара националном дугу у наредних неколико деценија.

"До 2056. године, процена је да ће трошкови камате бити око 8 билиона долара, осим ако Сједињене Државе не промене начин плаћања за ратове. Иако није вероватно, Конгрес би могао одлучити да повећа порезе или прода велики број ратних обвезница, а не да настави са плаћањем ратова кроз задуживање", наводи се у студији.

Што се тиче трошкова одређених ратова, студија наводи да су "две највеће категорије трошкова биле за ратове у Ираку и Авганистану", те да је потрошња за ове ратове достигла врхунац у 2008. и 2011. години.

Међутим, студија није детаљно изнела трошкове за сваки од ратова, наглашавајући потешкоће с тим. Препреке у изради такве анализе укључивале су и чињеницу да Оделење за ветеране не прати повреде по ратним зонама, него по времену службе.

 



  • Извор
  • FILE PHOTO © U.S. Army/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

САД и њихови савезници се плаше да ће Москва изгубити рат, изјавио је украјински лидер


„Акутна фаза војно-политичке конфронтације са Западом је у пуном јеку“, изјавио је министар спољних послова Москве

Специјални изасланик Русије у Кабулу изјавио је да Њу Делхи и Москва имају сличне приступе авганистанској кризи


Иста ограничења важе за гледаоце и љубитеље спорта који присуствују Летњим играма у Паризу



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА