BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

„Калибровка“: Зашто Русија враћа ударну групу на Медитеран?

„Калибровка“: Зашто Русија враћа ударну групу на Медитеран?
21.05.2018. год.


Руска морнарица јача своје присуство у медитеранском региону. Већ у блиској будућности, бродови са крстарећим ракетама "Калибар" ће стално бити присутни. Главни циљ је неутрализација претњи од екстремистичких група које делују у овом региону, што није лако са геополитичке тачке гледишта. Али, очигледно, током времена, групи бродова ће бити стављени и други стратешки задаци. 

Експлозивни регион

Руска војска је дуго и успешно користила крстареће ракете "Калибар" у борби против тероризма. Најновије крстареће ракете су 2015. године уништиле десетине инфраструктурних објеката `Исламске држава`, стотине оклопних возила, хиљаде терориста. Али ово оружје није створено за борбу са нерегларним формацијама банди.



"Током хладног рата у Средоземном мору стално је деловала 5. ескадра совјетске морнарице, - рекао је за РИА Новости доктор војних наука Константин Сивков.

"Из источних региона овог воденог подручја, амерички носачи авиона могли су напасти Совјетски Савез преко територије Турске. Под претњом је био наш јужни део. Главни задатак бродова и подморница ескадре је био да се спречи вероватноћа непријатеља да дође до линије напада у случају избијања оружаног сукоба. Очигледно је да оперативна група руске морнарице, која има бојево дежурство на Медитерану од 2013. године, има сличне циљеве. А стално присуство у бродова са крстарећим ракетама "Калибар" значајно повећава борбене способности групе."

Средоземна оперативна група данас користи исту тактику означавања вероватног непријатеља као у совјетским временима. Подсетимо: средином маја, многи светски медији су објавили видео снимак како прати руска фрегата "Јарослав Мудри" прати ударну групу САД на челу са нуклеарним носачем авиона "Хари Труман", који је ушао у Средоземно море. Брод је био доста удаљен од групе, али није заостао и стално ју је држао на видику. Извршио је директно праћење групе.

"Чак и ако избије рат, а Американци униште пратећи брод, он ће послати координате ударне групе, каже Сивков.

"Тада ће помоћи наша група са "Калибрима". Америчка група ће бити гађана крстарећим пројектилима са бродова, нуклеарних подморница типа "949" које се налазе на Медитерану и подморнице пројекта 636.3 Флоту може помоћи и авијација, а из Хмеимима авиони Су-34 и Су-24 такође дејствовати. Ту се може прикључити и Стратешка авијација са авионима Ту-22М3. Да бисте онеспособили носач авиона, довољно је да оштетие писту за полетање или да гађате бок. У другом случају, брод ће добити нагиб и са њега више ништа ништа неће узлетети, а група ће изгубити своје главно оружје."


© Фото : Ministry of defence, носач авиона "Хари Труман"

Међутим, чак и у миру, оперативна група има шта да ради. Блиски Исток је експлозивни регион. Практично читав двадесети век потресали су га ратови - велики и мали. Бродови наоружани "Калибрима", играће улогу ефикасног миротворца, ограничавајући агресивне аспирације појединих држава и група. Они ће помоћи руским савезницима, обезбеђујући сигурну пловидбу трговачких бродова и гарантујући безбедност грађана који живе и раде у земљама региона.

Борбени радијус

Још један важан циљ јачања борбене групе је осигурање Црноморске флоте у случају погоршања односа са НАТО блоком. Ако вероватни непријатељ затвори Бофор, бродови Црноморске флоте једноставно не могу да изађу из матичног мора. У тој ситуацији, медитеранска група, који по ротацији укључује пловила различитих флота, моћи ће да преузме борбену мисију на себе. Осим тога, из Средоземног мора "Калибри" могу да стигну далеко више од Црног или Каспијског мора.

 


  • Извор
  • фото: © РИА Новости / Денис Абрамов/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...


Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне

Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


НИС добитник признања „Доброчинитељ“ за 15 година доприноса заједници


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА