BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: „Мило за драго“: Пекинг ће саставити „црну листу“ страних компанија које угрожавају интересе кинеских фирми

РТ: „Мило за драго“: Пекинг ће саставити „црну листу“ страних компанија које угрожавају интересе кинеских фирми
31.05.2019. год.


Министарство трговине Кине је саопштило да ће саставити листу страних појединаца, корпорација и институција које се сматрају "непоузданим" или које крше интересе кинеског бизниса, извештавају државни кинески медији.

Министарство планира да објави детаље о предложеној листи у блиској будућности, према речима портпарола Министарства Гао Фенга.

Ова мера је предложена усред недавног скандала који је избио око америчке црне листе са главном кинеском телекомуникационом компанијом "Хуавеј", заједно са другим кинеским корпорацијама, по директном налогу америчког председника Доналда Трампа.

По одлуци Трамп, забрањује се америчким предузећима да од "Хуавеја" набављају резервне делове или технолошка решења. Мера је уведена након што је Бела кућа оптужила кинеске компаније за шпијунажу против САД-а у име Пекинга.

Након одлуке, америчко министарство трговине је објавило да је "Хуавеј" и 70 његових подружница на црној листи. Одлука је присилила америчке компаније да затраже посебну дозволу од Бироа за индустрију и безбедност (БИС) за трговину са кинеском фирмом.

Радикална мера је довела до тога да су и америчке и стране техничке компаније суспендовале своје пословне трансакције са "Хуавејом" како би ускладиле пословање са Трамповом наредбом. Амерички интернет гигант "Гугл" је постао први који је прекинуо споразум о кориштењу производа са компанијом "Хуавеј".

Касније је неколико произвођача чипова, укључујући "Интел", "Куалком", "Ксилинк" и "Броадком" следило пример "Гугла". Такође, амерички "Мајкрософт", британски дизајнер чипова "АРМ" и телекомуникациона група "Водафон", као и јапански "Панасоник", су такође прекинули сарадњу са "Хуавјом".
 
Црна листа са "Хуавејом" у њој се сматра делом текућег трговинског спора између Кине и САД-а. Председник Трамп је оптужио Пекинг за непоштену трговинску праксу и крађу интелектуалне својине, након што је увео прве царине за робу увезену из Кине. Пекинг је негирао оптужбе и одговорио контрацаринама на америчке производе.

Извор: Восток / РТ

 



  • Извор
  • фото: © Reuters / Thomas Peter / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Данас је објављен писмени Коментар званичног представника руског министарства спољних послова Марије Захарове у вези са одобравањем у ПССЕ захтева Косова за чланство у Савету Европе. Коментар преносимо у...

Кијевске снаге се боре да обуздају Русе због кашњења стране помоћи и недостатка особља, наводи се у новинама


Неуспех Запада да обезбеди довољно оружја и новца једини је разлог зашто Украјина трпи неуспехе, тврди председник

Врховни командант НАТО снага за Европу и заповедник европске команде америчке војске Кристофер Каволи изјавио је да је НАТО донео одлуку да појача резервне снаге унутар мисије на Косову...


Fotografija i sam pojam 'fotografisati' dobili su neko drugačije, potpuno novo značenje. I dok su nekada dva ili tri filma, što je maksimalno oko sto fotografija, 'trajali' celo letovanje...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА