BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

У Србији почела акција Министарства одбране Русије „Пут сећања“

У Србији почела акција Министарства одбране Русије „Пут сећања“
21.11.2019. год.


Акција "Пут сећања" Министарства одбране Руске Федерације почела је у србским градовима Зрењанину и Новом Бечеју у част 75. годишњице Велике победе.

Сарадници војног аташеа Руске Федерације у Србији и припадници Војске Србије свечано су примили од представника локалних власти честице земље са војних гробља ради пренођшења у Русију. Земља из гробова совјетских војника била је смештена у посебне вреће, преноси ТАСС.

"Вреће ће бити послате у Русију, где ће постати део пројекта `Пут сећања`. Акција је почела у Србији церемонијом у Зрењанину и Новом Бечију. Укупно ће у Србији бити узета земља са 14 гробова", рекао је за ТАСС помоћник руског војног аташеа у Србији, Владимир Биков.


Према његовим речима, касније ће око 15 хиљада врећа са земљом из целог света, као и капсуле с водом из места погибије совјетских ратних бродова уз војне почасти бити пребачено у Подмосковље. Биће смештене у чауре артиљеријских граната и постављени на територији Главне цркве Оружаних снага Руске Федерације - огранку Централног музеја оружаних снага Руске Федерације "Пут сећања". Пребацивање и постављање чаура са земљом и водом биће завршено до 75. годишњице Велике победе.


Акцију Министарства одбране „Пут сећања“ у Србији се одржава уз подршку амбасаде Русије, као и Владе и Војске Србије.


фото: © Павел Бушуев/ТАСС

"Пут сећања"


У огранку Централног музеја оружаних снага Руске Федерације, "Пут сећања", биће смештени историјски експонати из Великог отаџбинског рата, укључујући фотографије, документе, награде, оружје и личне ствари војника и официра.


У средишту ће бити јединствена мултимедијална галерија. У оквиру њеног излагања створиће се јединствени низ информација са подацима о свим учесницима Великог отаџбинског рата. Грандиозни пројекат "Меморијални пут" објединиће десетине милиона фотографија војника са фронта и становника опкољеног Лењинграда, запослених у културним институцијама и ратних дописника.


У пројекту може да учествује било ко, а у ту сврху је на веб страници руског Министарства одбране покренут одељак Информативни пут „Пут сећања“, где људи могу да шаљу фотографије и податке о својим рођацима - учесницима Великог отаџбуинског рата, који су се борили на фронту или радили у позадини. Ове фотографије ће заувек постати део мултимедијалне галерије „Пут сећања“.

У оквиру акције, у Србији ће узети комаде земље из војних гробова у Зрењанину, Новом Бечеју, Адашевцима, Сремској Митровици, Новом Саду, Пожаревцу, Вршцу, Јагодини, Суботици, Зајечару, Трбушанима и Сомбору. Акција ће се завршити крајем новембра свечаним узимањем комада земље у парку Ослободиоца у Београду.


фото: © Павел Бушуев/ТАСС

Војне гробнице у Србији


Током ослобађања Југославије, погинуло је око осам хиљада совјетских војника и официра. Током окупације Југославије и током ослободилачке борбе у земљи је погинуло 1,7 милиона људи, од којих су више од половине били Срби.


220 совјетских војника сахрањено је у Зрењанину, а 22 у Новом Бечеју, а сви они су погинули од 1. до 8. октобра 1944. године током ослобађања тих градова и форсирања Тисе.


У Србији постоји девет великих меморијалних комплекса посвећених совјетским војницима: у Београду, Суботици, Сомбору, Зрењанину, Вршцу, Пожаревцу, Горњем Милановцу, Јагодини и Зајечару. Највећа гробница у Србији је Меморијални комплекс Ослободиоцима Београда, који се налази насупрот Новог гробља, у близини руских гробница из времена Првог светског рата и емиграције.


Одмах по ослобађању Београда 1944. године, на централном тргу (модерни Трг Републике) одржана је сахрана погинулих бораца, а у различитим деловима града постављено је 18 великих и 84 мала споменика совјетским војницима. Током послератне обнове Београда, југословенске власти одлучиле су да уклоне споменике и сахране све остатке совјетских војника у посебном комплексу, који је изграђен 1954. године. Сада тамо лежи 1386 југословенских партизана и 711 војника Црвене армије. Отварање спомен обележја одржано је 20. октобра 1954. године - на дан десете годишњице ослобађања југословенске престонице.


На месту где су гробови совјетских војника, постављен је Споменик совјетском војнику. На улазу у гробље постављен је Споменик војницима-ослободиоцима, лук и зидови са рељефима који приказују епизоде ​​битки совјетских и југословенских војника за ослобођење Београда.

Павел Бушуев, ТАСС



  • Извор
  • фото: © Павел Бушуев/ТАСС/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Fotografija i sam pojam 'fotografisati' dobili su neko drugačije, potpuno novo značenje. I dok su nekada dva ili tri filma, što je maksimalno oko sto fotografija, 'trajali' celo letovanje...


Posle veoma brzog razvoja LLM modela veštačke inteligencije (Large Language Model) u toku prošle godine, mnoge kompanije koje stoje iza ovoh softvera morale su da uvedu brojne promene.

Законодавци ће ове суботе гласати о закону о помоћи, тврди Мајк Џонсон


Запад не може да обара руске ракете, изјавио је највиши дипломата ЕУ

Ко смо ми? Завичајно удружење "Хаџи Продан" основало је неколико е



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА