BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Двапут снажнији: Русија ће изградити нови нуклеарни ледоломац за Северну морску руту

РТ: Двапут снажнији: Русија ће изградити нови нуклеарни ледоломац за Северну морску руту
24.04.2020. год.


Најмоћнији нуклеарни ледоломац на свету требало би да се поново изгради у Русији. Ново пловило, које ће бити испоручено крајем 2020-их, вишеструко ће надмашити снагу постојећих ледоломаца, новим погоном снаге 120 мегавата.

Назван "Вођа", нови Пројекат 10510 добио је зелено светло у четвртак, када су руско бродоградилиште "Источна звезда" и компанија "Росатомфлот" потписали уговор за његову изградњу. Због постојећих ограничења због коронавируса, уговор је потписан путем видео везе.


„Вођа“, осмишљен 2016. године, вишеструко надмашује било који постојећи ледоломац на нуклеарни погоно, укључујући Русију и најмоћнији ледоломац Пројекта 22220, који је тренутно у изградњи. Ово пловило названо "Арктик", тренутно је на тестирању и очекује се да ће се придружити 
флоти крајем ове године, док ће два друга брода ове класе бити поринута у наредне двије године.

Док је "Арктик" способан да пробије лед дебљине три метра, нови ледоломац ће моћи да пробије ледену плочу дебљине 4,3 метра, као и да остане на мору осам месеци без уласка у луку. Нови ледоломац ће бити двоструко јачи, који ће имати импозантних 120 мегавата, у поређењу 60 брода "Арктик".


Димензије новог "Вође" такође су импресивне. Брод ће бити дугачак преко 200 метара - нешто мање од два фудбалска игралишта и неких 40 метара висок, што је једнако 13-спратној стамбеној згради.

Обе породице пловила биће задужене за пратњу бродова кроз лед на руском Северном морском путу. Они ће пратити бродове који носе енергенте, а који се из руских арктичких налазишта крећу ка Тихом океану.


Процењени трошкови "Вође" износе око 127 милијарди рубаља (око 1,7 милијарди долара). Русија има за циљ да изгради најмање три пловила овог типа, за која се очекује да ће се придруже флоти ледоломаца до 2033. године.

Русија је једина земља на свету која има велику флоту нуклеарних ледоломаца. Таква пловила су значајно већа и снажнија од својих колега са конвенционалним погоном, тако да могу да делују у дебелим леденим плочама Арктика. Нуклеарни мотори омогућавају да бродови раде аутономно током дужих периода без потребе за честим пуњењем горивом.

Извор: Восток / РТ



  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © YouTube / Росатом/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Иста ограничења важе за гледаоце и љубитеље спорта који присуствују Летњим играма у Паризу


Дмитриј Песков је такође високо оценио сарадњу региона Русије и провинција Кине и истакао њен допринос развоју руских територија које се граниче са Кином.


На Русију се неће вршити дипломатски притисак, као што се не може победити на бојном пољу, рекао је председник

Председници Бразила и Јужне Африке одлучили су да не учествују на том догађају, који искључује Русију, наводи се у извештајима


Инвестициона група на челу са Џаредом Кушнером склопила је посао за изградњу хотела у Београду вредног 500 милиона долара


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА