BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Високи савет судства: „Родно осетљив језик“ противуставан

Високи савет судства: „Родно осетљив језик“ противуставан
08.09.2022. год.

„Родно осетљив језик“ 
противуставан и de facto и de iure и законски текст би требало повући из процедуре. То је мишљење Високог савета судства (ВСС), дато на захтев Министарства за људска и мањинска права и друштвени дијалог.

Полазећи од законских овлашћења, у овом званичном Мишљењу достављеном Министарству, а које до данас није било доступно јавности, наводи се: „Високи савет судства сматра да је законски текст у целини противуставан и супротан другим, већ постојећим законским решењима, те стога Народној скупштини предложе или да закон не усвоји или да га повуче из процедуре усвајања и врати предлагачу на дораду“.

У образложењу овог мишљења, ВСС наводи да се тим законом уводи: „‘вербални деликт‘; да се уставне категорије не могу ограничити или суспендовати актом ниже правне снаге, какав је закон; да мањинске групе имају право да користе жељену терминологију и себе означавају онако како мисле и треба, али се суштински, путем закона и осталима жели наметнути та терминологија, уз претњу да, уколико и они не користе прописану терминологију, потпадају под казнену норму. Такво законско решење води угрожавању права већине да користи и употребљава свој језик, у конкретном случају србски, јер би морали да користе „родно неутралне“ и остале предложене термине, који нису у духу србског језика. Тако би, рецимо, судије, уколико у својим одлукама не би користиле терминологију прописану у датом закону, већ стандардизоване појмове и речи, биле кажњене као и судови у којима врше функцију. То би пак омогућило подношење групних тужби и покретање поступака што би додатно оптеретило судове и фактички присилним путем наметнуле употребу терминологије неприродне за већину становништва“.

Сада се очекује од Завода за унапређивање образовања и васпитања и Министарства просвете да одустану од плана да, најдаље до 30. маја 2024. израде све уџбенике и друга наставна средства на „родно осетљивом језику“ чиме би све професоре србског језика заменили познаваоцима родно осетљивог језика. Такође се очекује од Зоране Михајловић, потпредседника Владе и председника Координационог тела за родну равноправност да са сајта Владе скине приватни Приручник за примену родно осетљивог језика.

Подсећања ради, прошлогодишњи нацрт Закона о истополним заједницама повучен је из процедуре након што је ВСС дао мишљење да је тај нацрт у супротности са Уставом Републике Србије и са Европском конвенцијом о људским правима.

Адвокатска канцеларија Радић


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: nids.rs/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Украјинске формације појачавају интензитет ракетних напада на Крим. За недељу и по извршени су напади на Џанкој и рт Тарханкут, а вечерас - на Симферопољ и поново на Џанкој....


Западни свет је напустио класични либерализам у корист нове верзије дефинисане владавином мањина и „будности”, објаснио је руски филозоф



Лидери ЕУ „замајавају“ људе хорор причама о Русији – Кремљу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА