РТ: Невидљиви човек? Научници експериментишу са људским ћелијама како би постале провидне као код лигњи
Истраживачи су успешно пренели природну камуфлажну способност коју неке врсте лигњи и сипи често показују у људске ћелије, омогућавајући им преламање светлости.
Неке врсте хоботница, лигњи и друга морска створења имају специјализована ткива у својим телима која им омогућавају да манипулишу светлошћу и неприметно се стопе са околином како би збунили предаторе или изненадили плен.
Сада су истраживачи на Универзитета у Калифорнији пројектовали људске ћелије тако да имају сличне могућности камуфлирања као оне у кожи главоножаца. Иако звучи као заплет стрипа или научнофантастичног филма, истраживачи уверавају да је то, у ствари, тешка наука.
"Наш пројекат - који је дефинитивно у домену науке - фокусира се на пројектовању и инжењерингу ћелијских система и ткива са својствима која се могу контролисати, преносити, одбијати и апсорбовати светлост", каже главни истраживач, доктое Атрули Чатерџи за хемијски и биомолекуларни инжењеринг.
Чатерџи је црпио инспирацију из женске лигње Doryteuthis opalescens, која може пребацити пругу на својем плашту са готово прозирног у непрозирно бели као заштитни механизам, користећи одређене врсте протеина који се називају рефлексини.
Тим је узео неке од честица заснованих на протеинима иза ове „биолошке технике прикривања“ да поново створи задивљујућу способност у људским ћелијама.
"Били смо задивљени када смо открили да ћелије не само да дају рефлексин, већ и стављају протеине у сфероидне наноструктуре и дистрибуишу их по телу ћелије", рекао је Городетски, који је коаутор студије, додајући да се ћелије понашају готово као код лигњи.
Тим је такође тестирао могу ли укључити или искључити способност употребе спољних подражаја стављањем ћелија између две плоче стакла обложене различитом концентрацијом соли.
„Прикривене ћелије“ изложене са више натријум-хлорида распршиле су више светлости и више се издвајале из своје околине.
За сада је, међутим, пробој ограничен на примену медицинске и биолошке микроскопије, тако да вероватно ускоро нећемо прогонити невидљиве мушкарце низ улицу.
Извор: Восток / РТ
- Извор
- Танјуг
- фото: © Getty Images / Ortwin Khan / RT/ vostok.rs
- Повезане теме
- медицина
- технологија
- истраживање
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Компанија НИС наставила је са употребом иновативних технологија у области истраживања и производње нафте и гаса и извршила дронско снимање бушотинског фонда и надземне инфраструктуре на нафтном пољу Кикинда. Ова метода...
Avion 'Tecnam P-Mentor' se u svetu avijacije smatra pravim biserom italijanske avioindustrije i predstavlja savremeni trenažni avion koji kombinuje klasične vrednosti sa najnovijom tehnologijom, čineći ga izuzetnim
Kompanija Open Ai je najpoznatija po svom modelu veštačke inteligencije Chat GPT. Ali, poput drugih džinova iz Silikonske doline, i Open Ai želi da proširi svoj uticaj.
Руски космонаут Алексеј Зубрицки налази се у бази података украјинског Министарства одбране као лице које избегава регрутацију и тражен је због издаје
Пробој у лечењу смртоносне болести ближи се крају, изјавио је директор истраживачког института Гамалеја
Остале новости из рубрике »