РТ: Коронавирус пуштен из кинеске лабораторије „несрећом“, тврди бивши шеф МИ6, a као доказ наводи новo истраживање
Нова студија наводи да је избијање коронавируса почело као неуспели експеримент у Кини, каже бивши шеф МИ6, те да је претходна "испеглана" како би се уклониле оптужбе против Пекинга.
"Мислим да је ово почело као несрећа", рекао је Ричард Дирлов, који је од 1999. до 2004. водио британску обавештајну агенцију МИ6, за Телеграфов "Планет нормал".
.
Дирлов је сугерисао да вирус није пуштен намерно, већ да је случајно процурио када су кинески научници експериментисали на шишмиша. Како би потврдио своје тврдње, навео је недавно објављену стручну рецензију британско-норвешког тима који је саопштио да је пронашао „убачене делове SARS-CoV-2“ који омогућавају да вирус дође у контакт са људским ћелијама.
Бивши шеф МИ6 рекао је за Телеграф да је студија неколико пута мењана. У истраживачком раду је првобитно навођено да би нови коронавирус требало да се зове „вирус Вухан“, по кинеском граду где је први пут откривен, те да је доказано да је вирус „направљен“.
Телеграф наводи да су истраживачи са Института "Френсис Крик" и Империал колеџа из Лондона одбацили закључке студије, док су "водећи академски часописи" попут "Нејчра" и "Журнал оф виролоџи" става да студија није погодна за објављивање.
Наводи се да је један од оригиналних аутора студије повукао своје име пре него што је рад „испеглан“ како би се уклонили сви експлицитни наводи против Пекинга. Међутим, обавештајни званичници су, како се наводи, имали увид пре објављивања.
Од првих недеља избијања коронавируса, медијски извештаји и неки западни политичари тврде да вирус SARS-CoV-2 можда потиче из виролошке лабораторије за вирусологију у Вухану. Амерички званичници посебно су осудили Кину, а америчкчи председник Доналд Трамп је рекао да Пекинг мора надокнадити штету насталу избијањем пандемије.
Пекинг је више пута демантовао ове тврдње.
Крајем априла Национална обавештајна служба САД-а је саопштила да вирус "није направљен од стране човека или генетски модификован". Исто тако, обавештајни извори су саопштили прошлог месеца за "Гардиан" да не постоје докази да коронавирус потиче из кинеске лабораторије или да би евентуално цурење могло проузроковати пандемију.
Извор: Восток / РТ
- Извор
- Танјуг
- фото: © China Daily / Reuters / RT/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Вековима стара Јерменска апостолска црква изненада је постала мета жучне политичке офанзиве премијера Никола Пашињана. У низу јавних изјава и званичних потеза од краја маја 2025. године, Пашињан је...
Први извештаји Алијансе биле су да је авијација НАТО уништила 181 тенк, 317 оклопних транспортера, 857 артиљеријских оруђа и 600 војних возила. То је „потврдио“ и министар одбране САД...
Ограничено распоређивање војника Пјонгјанга у Курској области омогућило је избегавање бројних потенцијалних проблема
Након вести о освајању града Гоме од стране побуњеничких снага под руандским покровитељством, у главном граду Демократске Републике Конго (ДРК), Киншаси, започели су велики анти-руандски протести који су имали...
Разговор са историчарем Алексејем Јурјевичем Плотњиковим доноси дубљи увид у значај ослобођења Пољске током Великог отаџбинског рата, цену коју је Совјетски Савез платио за ту победу, као и контроверзну...
Остале новости из рубрике »