BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: САД би могле да изведу нуклеарно тестирање у року од „неколико месеци“ ако Трамп нареди

РТ: САД би могле да изведу нуклеарно тестирање у року од „неколико месеци“ ако Трамп нареди
28.05.2020. год.


САД би могле да изведу нуклеарно тестирање у року од „неколико месеци“ ако председник то затражи, рекао је високи званичник Пентагона, сугеришући да би „геополитичка питања“, која се вероватно односе на Москву и Пекинг, могла да допринесу таквој наредби.

Иако Вашингтон није променио свој службени став о нуклеарним тестирањима, која су паузирана скоро три деценије, то би се могло брзо променити, рекао је вршилац дужности помоћника министра одбране за нуклеарна питања Дру Волтер на форуму чији је домаћин био Институт за ваздухопловне студије "Мичел".


"Ако би председник издао наређење да се због техничког или геополитичког питања систем тестира, мислим да би се то догодило релативно брзо", додао је Валтер.

"Веома брзи тест са ограниченом деловањем могао би се реализовати у року од неколико месеци." 



Коментар је уследио након прошлонедељног извештаја Вашингтон поста о „текућем разговору“ у Белој кући око тога да ли ће бити спроведено прво нуклеарно тестирање од 1992. године. Високи званичник рекао је да би се нуклеарним тестирањем могла послати порука Русији и Кини, те да би могло послужити као "преговарачки чип" у разговорима о контроли наоружања, што је вероватно то "геополитичко питање" које је Волтер навео. Упркос вишедеценијском мораторијуму, тестирање нуклеарне бомбе технички не би било незаконито према међународном праву, јер се САД никада нису трудиле да ратификују свеобухватни споразум о забрани нуклеарних проба.



Споразум СТАРТ, главни уговор о контроли нуклеарног оружја који ограничава број стратешког нуклеарног оружја који САД и Русија могу да имају истиче следеће године. Иако је Русија изразила спремност да обнови споразум, чак и нудећи да стави новије наоружање под ограничења уговора, САД су нису прихватиле, инсистирајући на преговорима о новом споразуму који би укључивао и Кину. Ипак, то би доста закомпликовало преговоре. С обзиром на то да је арсенал Кине десетак пута мањи од САД-а, Кина не жели да се придружи споразуму, али САД ипак то захтевају.

Извор: Восток / РТ

 



  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © Reuters / US Air Force handout / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Француски председник осудио је напад Техерана на Израел и позвао на јачање санкција


Председник је за погоршање ситуације окривио недостатак војне помоћи са Запада

\"Пламен\" израелског рата са Хамасом прети да захвати цео Блиски исток, изјавио је амбасадор Пекинга у УН


Потенцијални одговор Израела на ирански напад није ограничен само на ударе против проиранских снага у Сирији – Израелци би могли да допринесу дестабилизацији југа земље, посебно провинције Ес-Сувајда.

Техеран је упозорио западни Јерусалим на одмазду, обећавајући \"много опсежније\" одбијање


Док сви чекају ирански узвратни удар на Израел, специјалне снаге поморских снага ИРГЦ слетеле су на контејнерски брод МЦС Ариес из хеликоптера и преузеле контролу над њим.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА