РТ: Русија ће оживети главну нигеријску челичану, напуштену деценијама
Нигерија жели помоћ Русије како би коначно покренула своју фабрику челика "Ајаокута стил", некада звана "темељем" индустријализације земље, која је скоро завршена 1980-их година, али никад није постала оперативна.
Руска група "Метпром", специјализована за модернизацију и изградњу постројења за жељезо и челик, између осталог, сложила се да заврши пројекат, рекао је нигеријски министар за рударство и развој челика Оламилекан Адегбите у интервјуу за "Буомберг". Рад ће финансирати државни Руски извозни центар ЈСЦ и Афричка банка за увоз и извоз са седиштем у Каиру.
Изградњу "Ајаокуте" на обалама реке Нигер започела је совјетска компанија "Тјажпромекспорт" 1979. године. У пројекат је уложено око осам милијарди долара и требало је да се годишње произведе око три милиона тона челика, према подацима "Блумберга".
После 40 година неактивности, постројењу је дата друга шанса, јер су Русија и Нигерија о том питању разговарале током првог економског форума у Сочију у октобру. Руски председник Владимир Путин и његов нигеријски колега Мухамаду Бухари су се сложили да обезбеде завршетак напуштених пројеката које су покренуле обе стране. Руски министар индустрије и трговине Денис Мантуров рекао је да се нада да ће руске инжењерске компаније обновити и коначно покренути погон.
Две стране планирају да споразум финализирају до јануара 2020. године, а радови би требало да буду завршени за око две и по године, према проценама руске групе. Међутим, Нигерија очекује да ће фабрика бити спремна за две године.
- Извор
- Фото: © Reuters / Wolfgang Rattay / RT/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- Нигерија
- ресурси
- производња
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
У С. Петербургу ће се од 18 до 21 јуна одржати један од крупнијих економских самита у свету – овде, у граду који је основао Петар Велики, одржава се...
Украјина континуирано крши мораторијум на нападе на енергетска постројења, саопштило је Министарство одбране Русије
Власти предузимају све како би ублажиле глобалну ситуацију за руску економију, истакао је Дмитриј Песков
Милован Јаковљевић, произвођач малина и одборник у Скупштини општине Ивањица, поднео је документ у којем детаљно образлаже кључне проблеме у србској производњи малина и предлаже мере за њену стабилизацију....
За Ивану је овај пројекат био изазов, али и прилика да створи простор који одражава филозофију пилатеса – баланс, снагу и хармонију Пројект: Пилатес студио Локација: Бања Лука Површина: 130м2 Архитекта: Ив
Канадски премијер Џастин Трудо изјавио је да Канада мора да се избори за себе и заштити своје националне интересе у светлу америчких трговинских ограничења.
Остале новости из рубрике »