BTG-vrh
Почетна страница > Новости

Dronovi mogu biti opasni?

Dronovi mogu biti opasni?
29.10.2019. год.
Kako tehnologija ubrzano napreduje, tako i mnogi uređaji nekad dostupni samo malom broju platežnih korisnika, postaju dostupni velikim broju ljudi. To se desilo i sa pametnim telefonima, laptop računarima, a sada i sa dronovima.
 
Dron (eng. drone), nekada nazvani i kvadkopteri, su male letelice, obično opremljene kamerom. Koriste se za zabavu ali i u komercijalne svrhe. Dugi niz godina su bili poprilično skupi, a danas se mogu pronaći i za stotinjak dolara.
 
Većina dronova ima opciju da se programira putanja leta pomoću aplikacije na mobilnom telefonu, te dron ima i određeni stepen autonomije u radu. Dronovi se danas koriste za snimanja, u bezbednosne svrhe, kao i u poljoprivredi. 
 
Letos su nepoznati piloti dronova uspeli da više puta zaustave saobraćaj na aerodromu Getvik (Gatwick airport) blizu Londona. Zasad još uvek anonimni vlasnik (ili vlasnici) dronova su leteli vrlo blizu samog aerodroma i piste, te su svi letovi morali biti prizemljeni na 72 sat1. Gotovo 100, hiljada putnika je moralo da odloži ili otkaže let kao rezultat ovog incidenta. Čelnici aerodroma su čak ponudili i nagradu od 50 hiljada funti kako bi se pronašli odgovorni.
 
Svaka tehnologija ima svoje dobre i loše strane. Nakon pojave računara i interneta pojavili su se hakeri i sajber-špijunaža. Dronovi, iako izgledaju kao igračke, zapravo mogu biti i vrlo opasni, a nesavesni korisnici ih mogu koristiti i za nelegalan nadzor i snimanje objekata i ljudi.
 
Ivan Trajković 
 




Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

 Када купујете нови PC уређај, прва ствар коју треба узети у обзир су ваше потребе. Неопходно је да се посветите испитивању својих потреба и циљева, као што су захтеви...


 Препознатљивост бренда се мери тиме колико лако потрошачи могу да га разликују од конкуренције, одн


Упркос глобалној пандемији, релативно слабој куповној моћи становништва, те све вишим ценама електронике, у Србије су се ове године највише куповали телефони, тј. смартфони.

Ако развијате софтвер онда знате колико је тешко пустити апликацију у продукцију. Треба конфигурисати сервер, треба подесити портове, увјерити се да је све у реду и тако сваки пут...


Kompanija Microsoft priznala je da su hakeri uspeli da ukradu deo izvornog koda operativnog sistema Windows, kao i još nekoliko softvera koji su u fazi izrade.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА