РТ: Савезници или ривали? Помпео дошао у Индију са врећом понуда „слободе“ које се не одбијају
Високи амерички дипломата слетео је у Њу Делхи, са циљем да изврши притисак на индијску владу да не набљавља руске ПВО системе С-400 и кинеску "Хуавеј" мобилну технологију у корист "бољих" војних и трговинских споразума са Вашингтоном.
Ширење сарадње у областима енергетике, авијације, космоса и одбране биће на врху дневног реда државног секретара Мајка Помпеа током његове тродневне посете Индији, саопштио је Стејт департмент, у тренутку када је његов шеф слетео у Њу Делхи.
Очекује се да ће Помпео извршити притисак на Индију по низу питања, укључујући споразум о ракетној одбрани са Русијом у вези система С-400, куповине иранске и венецуеланске нафте, као и ограничавање приступа кинеском "Хуавеју" огромном јужноазијском тржишту које Вашингтон жудно жели да зазуме.
U.S. Secretary of State Mike Pompeo Arrives in India Amid Trade Tensions https://t.co/Bxmh3g3uwe pic.twitter.com/ba3D6ZhMZz
— ITV Gold (@ITVGold) June 25, 2019
Међутим, док Помпео доноси торбу пуну америчких ствари за дискусиони сто, Индија је у последњих неколико месеци јасно ставила до знања да се неће поклонити притиску САД-а на рачун сопствених стратешких циљева, без обзира колико примамљиве понуде могу бити.
"Демократска" војна технологија
Упркос тешким речима из Вашингтона, влада Нарендре Модија и даље очекује да неће бити обухваћена санкцијама у складу са Законом о супростављању противницима САД-а санкцијама (ЦААТСА), којим су САД више пута запретиле, односно, да ће увести санкције ако Њу Делхи настави са својом куповином руских ПВО система у вредности од пет милијарди долара.
"Осигурати" 5G мрежu
Од Модијеве владе се такође очекује да ће бранити учешће "Хуавеја" у развоју пете генерације мобилне мреже у Индији, упркос глобалном напору Вашингтона да ограничи доминацију кинеске фирме у 5G технолошком сектору, под прилично ироничним "шпијунским" изговором.
Гас "слободе", уље и атом
Очекује се да ће Помпео на свом путовању уверавати Индију да крене са куповином нафте и гаса из САД-а како би се смањила зависност од венецуеланске и иранске нафте, док Вашингтон наставља да проводи политику санкција ради промене режима у тим земљама.
Demonstrators, some holding signs reading "No war with Iran," gathered to protest U.S. Secretary of State Mike Pompeo's visit to India pic.twitter.com/ebB5vWPz5w
— TicToc by Bloomberg (@tictoc) June 25, 2019
Помпео се такође нада да ће се САД на крају такмичити са Русијом у цивилној нуклеарној сфери, иако су америчке компаније до сада нерадо учествовале у таквим пројектима - делом због строгих закона Индије о обавезама добављача реактора у случају катастрофа.
Извор: Восток / РТ
- Извор
- фото: © AFP / MONEY SHARMA / RT/ vostok.rs
- Повезане теме
- САД
- Индија
- односи
- геополитика
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
После четири године шпијунске фантастике "Рашнгејт", време је за последње штиво: "Бивши романтични партнер" изгредника са Капитол Хила рекао је Еф-Би-Ају да је његова бивша љубавница украла лаптоп председнице...
„Американци имају једну патолошку, мало проучавану болест, такав страх да ће Руси видети више него што би Американци желели“
Министарство одбране Белорусије саопштило је да је у поодмаклој фази преговора са Русијом о добијању једног од најсофистициранијих ПВО система на свету. Игор Голуб, командант вазд
Бивши немачки канцелар, председник одбора директора "Росњефта" и шеф одбора акционара "Норд Стрим" АГ, Герхард Шредер, рекао је у интервјуу за Шпигл да је поновно уједињење Крима са Русијом...
Особине медијских игара у Србији
13. јануара руски опозициони политичар Алексеј Наваљни објавио је да планира да се врати у Русију 17. јануара. Необична случајност, одлучио је да се врати кући тачно месец дана...
Остале новости из рубрике »