РТ: Како ће изгледати нова трка у наоружању после распада Споразума о ракетама
Вашингтон који је окончао уговор о контроли оружја, односно Споразум о ликвидацији ракета средљњег и кратког домета, изазвао је страх од нове трке у наоружању. Овај пут ће се радити, не само о ракетама, а Кина ће САД-у и Русији представљати снажну конкуренцију, каже војни стручњак за РТ.
Прошлонедељно тестирање ракете "Томахавк" копненог базирања показало је да САД нестрпљиво постављају систем забрањен Споразумом о ликвидацији ракета средњег и кратког домета, чак и пошто су оптужиле Русију, без давања икаквих доказа, да наводно крши Споразум, што су искористие као изговор да напусте Споразум из 1987. године.
Руски председник Владимир Путин наредио је „симетричан одговор“ на ову претњу, наводећи присуство америчких лансирних рампи у Пољској и Румунији. У међувремену, руска делегација при УН-у упозорила је да су акције САД-а довеле свет „само један корак даље од неконтролисане трке у наоружању“.
Он види три могућа правца развоја нове технологије, а сви они превазилазе ракете средњег домета - вештачка интелигенција, космичко и хиперсонично оружје.
Вештачка интелигенција би био највећи корак у напредовању војске од барута и атомског оружја, каже Ходаренок, а стотине хиљада научника у САД-у и Кини већ раде на њој.
„Милитаризација космоса је неизбежна“, додаје Ходаренок. Уговори тренутно забрањују постављање оружја у космос, али то вероватно неће дуго остати тако, јер су САД већ кренуле у стварање космичких снага.
Ко год буде могао управљати „космичким авионом“, доминираће том сфером, тврди Ходаренок, напомињући да су сателити и друга космичка средства кључни за обавештајна, навигацијска, комуникацијска и упозорења о раним нападима.
Још нема таквих мотора који би такав авион могли учинити да постане стварност, али ко га успешно дизајнира, биће испред конкуренције, напомиње пуковник.
Иста технологија могла би пружити предност у развоју хиперсоничних авиона и ракета, али и решења која би омогућила да дронови и друге робозизоване летелице остану у ваздуху недељама или дуже.
Кина тренутно улаже огромна средства у истраживање и развој, док су САД драстично повећале свој војни буџет како би обновиле силу за коју је председник Доналд Трамп устврдио да је „истрошена“ од деценија непрестаног ратовања. Руски војни буџет је у поређењу с америчким прилично скроман, иако руски системи наоружања изгледају једнако или чак ефикаснији од америчких, и то уз веома мало трошкова.
Бројни амерички војни стручњаци упозорили су и да ниједна количина новца и технологије не може надокнадити проблеме са Пентагоновом доктрином и стратегијом који неће радити против нове руске и кинеске стратегије.
- Извор
- фото: © Getty Images / Richard Baker/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Вековима стара Јерменска апостолска црква изненада је постала мета жучне политичке офанзиве премијера Никола Пашињана. У низу јавних изјава и званичних потеза од краја маја 2025. године, Пашињан је...
Први извештаји Алијансе биле су да је авијација НАТО уништила 181 тенк, 317 оклопних транспортера, 857 артиљеријских оруђа и 600 војних возила. То је „потврдио“ и министар одбране САД...
Ограничено распоређивање војника Пјонгјанга у Курској области омогућило је избегавање бројних потенцијалних проблема
Након вести о освајању града Гоме од стране побуњеничких снага под руандским покровитељством, у главном граду Демократске Републике Конго (ДРК), Киншаси, започели су велики анти-руандски протести који су имали...
Разговор са историчарем Алексејем Јурјевичем Плотњиковим доноси дубљи увид у значај ослобођења Пољске током Великог отаџбинског рата, цену коју је Совјетски Савез платио за ту победу, као и контроверзну...
Остале новости из рубрике »