РТ: САД издале смернице за „етичку употребу“ борбене вештачке интелигенције
Саветодавно тело Пентагона објавило је сет смерница за „етику вештачке интелигеницје“ за „одговорну“ употребу аутономног оружја, али да ли ће зауставити појаву бездушних машина за убијање?
У свету вештачка интелигенција непрестано постаје фактор који ће дефинисати будуће ратовање. Док војске главних сила гледају на његове предности, научници и неки технолошки лидери оглашавају узбуну - упозоравају да би вештачка интелигенција, ако је инсталирана на систем оружја, на крају могала да научи како самостално да води непријатељства или доноси самосталне одлуке.
Министарство одбране САД покушава да ублажи те страхове. Одбор за иновације, саветодавна организација Пентагона, објавио је сет од пет принципа за вештачку интелигенцију који су добили једногласну сагласност.
Иако су неки амерички медији поздравили принципе, изненађујуће за кратко време су усвојени ти нису постављена многа питања границе за које се боре противници вештачке интелигенције.
Други принцип захтева да систем буде у стању да анализира сопствене акције и да се заустави чим открије могућност наношења непотребне штете. Такође би требала постојати опција да контролу предају људском оператеру.
"Препоруке Одбора за иновације помоћи ће да се повећа преданост Министарства придржавању највиших етичких стандарда као што је наведено у стратегији, истовремено прихватајући снажну историју америчке војске у примени ригорозних стандарда испитивања и теренског успостављања технолошких иновација", рекао је потпуковник ратног ваздухопловства Џон Шанахан, директор Заједничког центра за вештачку интелигенцију.
Остаје да се види хоће ли извештај изменити било који од стварних планова Пентагона, јер се верује да ће вештачка интелигенција помоћи америчкој војсци да победи противнике попут Кине или Русије.
Смернице америчке војске без вештачке интелигенције такође су далеко од беспрекорних. Смртоносни напади беспилотним летелицама, односно борбених дејстава у којима се користе савремене технологије и ослања се на даљинско управљање, одавно су критиковани због убиства мноштва недужних цивила. Оператори беспилотних летелица такође су описали свој рад као трауматизујући.
Шта би се могло догодити ако америчка војска одлучи да пренесе контролу над овим смртоносним оружјем са људи на бездушне машине?
Извор: Восток / РТ
- Извор
- Фото: © Reuters / US Air Force / Bobbi Zapka / RT/ vostok.rs
- Повезане теме
- САД
- оружје
- технологија
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Вековима стара Јерменска апостолска црква изненада је постала мета жучне политичке офанзиве премијера Никола Пашињана. У низу јавних изјава и званичних потеза од краја маја 2025. године, Пашињан је...
Први извештаји Алијансе биле су да је авијација НАТО уништила 181 тенк, 317 оклопних транспортера, 857 артиљеријских оруђа и 600 војних возила. То је „потврдио“ и министар одбране САД...
Ограничено распоређивање војника Пјонгјанга у Курској области омогућило је избегавање бројних потенцијалних проблема
Након вести о освајању града Гоме од стране побуњеничких снага под руандским покровитељством, у главном граду Демократске Републике Конго (ДРК), Киншаси, започели су велики анти-руандски протести који су имали...
Разговор са историчарем Алексејем Јурјевичем Плотњиковим доноси дубљи увид у значај ослобођења Пољске током Великог отаџбинског рата, цену коју је Совјетски Савез платио за ту победу, као и контроверзну...
Остале новости из рубрике »