Последња битка у Европи: Битке код Пољане
Југословени су згромили Хитлерове есесовце и колабирационисте у Бици код Пољане, последњој европској бици у Другом светском рату, уз активно учешће совјетских официра, рекао је за РИА Новости експерт Руског војно-историјског друштва (РВИО) Никита Буранов.
Историчар је додао да су у пролеће 1945. немачке трупе у Југославији поражене од југословенских партизана, па је командант немачке Групе "Е", генерал-пуковник Александар Лер, потписао акт о безусловној предаји снага под његовом контролом.
"Међутим, неке немачке јединице нису се повиновале тој одлуци, које су укључивале гарнизоне у великим градовима, полицијске и пратње батаљона и припаднике СС-а, те су се 14. маја удружиле и покушале пробити у Аустрију и северну Италију како би завршиле у америчком окупацијском сектору и предале се њима", додаје Буранов.
Напоменуо је да су им се придружиле одвојене формације националистичких покрета, те да је укупно ова група бројила око 30 хиљада људи.
"Током рата у Југославији створено је широко подземље, Немци су се у борби против партизана ослањали на националистичке групе. Због тога су у свакој републици Југославији створени и подржани националистички и ултрадесничарски покрети", напомиње Буранов.
Током рата, неки представници србских четника сарађивали су с Немцима, усташки националисти дошли су на власт у Хрватској, а у Словенији су, под окриљем нацистичке Немачке, створене колаборационистичке формације - домобрани.
„Сви они су били добро наоружани од стране Немаца и добро обучени“, рекао је Буранов.
Рекао је да је већина тих људи била саучесник у ратним злочинима и етничком чишћењу и да нису хтели да их ухвате југословенски партизани или совјетска војска, али да је њихово заробљавање било питање части.
"Битка код Пољане почела је 14. маја 1945. године, када су пришли југословенским партизанима који су блокирали путеве и изнели захтев за слободан пролаз ка западу. После категоричког одбијања, борбе отпочеле су борбе", рекао је Буранов.
Историчар је нагласио да је потпуна победа Народноослободилачке војске Југославије постигнута када су западни савезници дошли са тенковима. Немци и колаборационисти су почели да полажу оружје или се раштркавају, скривају у шумама, крећући се према западу. Губици су нису билои велики, Немци и колаборационисти су изгубили око 500-600 људи, док партизани око 100 људи.
"Након Битке код Пољане, дошло је до још неколико инцидената у којима су учествовали припадници поражених колаборационистичких група, међутим, ова се битка сматра последњом у историји Другог светског рата у Европи", резимирао је Буранов.
- Извор
- Танјуг
- фото: © РИА Новости/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
После четири године шпијунске фантастике "Рашнгејт", време је за последње штиво: "Бивши романтични партнер" изгредника са Капитол Хила рекао је Еф-Би-Ају да је његова бивша љубавница украла лаптоп председнице...
„Американци имају једну патолошку, мало проучавану болест, такав страх да ће Руси видети више него што би Американци желели“
Министарство одбране Белорусије саопштило је да је у поодмаклој фази преговора са Русијом о добијању једног од најсофистициранијих ПВО система на свету. Игор Голуб, командант вазд
Бивши немачки канцелар, председник одбора директора "Росњефта" и шеф одбора акционара "Норд Стрим" АГ, Герхард Шредер, рекао је у интервјуу за Шпигл да је поновно уједињење Крима са Русијом...
Особине медијских игара у Србији
13. јануара руски опозициони политичар Алексеј Наваљни објавио је да планира да се врати у Русију 17. јануара. Необична случајност, одлучио је да се врати кући тачно месец дана...
Остале новости из рубрике »