BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Русија и Индија – партнери и конкуренти у космосу

Русија и Индија – партнери и конкуренти у космосу
14.12.2014. год.


Индија разматра могућност лансирања друге мисије на Марс 2018. године. Ово је изјавио председник Индијске организације за космичка истраживања Копилил Радхакришнан уочи индијско-руског самита у Њу Делхију. Сарадња у освајању космоса била је једна од главних тема преговора између председника РФ Владимира Путина и индијског премијера Нарендре Модија 11-12. децембра у оквиру посете руског председника Индији.

Индија је у септембру остварила прву успешну мисију на Марс. Притом је прва успела да космички апарат у орбиту Марса лансира из првог покушаја. То је добра најава за сарадњу с Русијом, која такође има свој програм за Марс, сматрају руски стручњаци. Међутим, засад су земље више конкуренти него партнери у организацији пилотиране експедиције на Марс, мишљење је академика Руске академије за космонаутику „Циолковски“ Александра Железњакова:

- За сада је тешко рећи ко ће бити први, сви теже ка томе. Вероватно и Индија има амбициозне планове да дође на Марс, да искрца свог космонаута. Сад је рано говорити о томе да ли то могу да учине први или не. Међутим, Индијци имају успеха.

Има области у којима је сарадња између Русије и Индије у космосу најреалнија, сматра Игор Марињин, главни уредник часописа „Новости космонаутике“.

- Најефикаснији правац је систем глобалне навигације. Индија је земља с врло великом површином. Планински испресецани рељеф не дозвољава да се свуда граде копнене станице за мобилу везу. Зато је сателитска навигација за њу веома важна. Могуће је да ће Русија такође предложити да се индијски космонаут укључи у састав међународне космичке станице у оквиру руске квоте.

Пилотирана космонаутика је врло перспективна област за сарадњу, сматра и Александар Железњаков. Он је, између осталог, обратио пажњу на то да је за децембар у Индији планиран први тест – лансирање реверзибилног апарата у космос и испитивање у атмосфери термозаштитног екрана и оцена топлотног и термодинамичког оптерећење приликом његовог уласка у атмосферу.

- Овде би, вероватно, Русија која поседује одговарајуће искуство била Индији од користи. Не могу да кажем колико су Индијци настројени на сарадњу с нама управо у пилотираној космонаутици. Међутим, ако то искористе, то ће бити и нама занимљиво и Индијцима корисно.

У Русији су обратили пажњу и на планове Индије да изађе на тржиште комерцијалних лансирања тешких сателита на ракети-носачу из серије GSLV. Александар Железњаков њене шансе оцењује с опрезним оптимизмом:

- Ако је реч о потенцијалу, наравно, Индија засад у погледу комерцијалног коришћења својих носача помало заостаје за Русијом и за Европском космичком агенијом (ЕКА) и за Кином. Ипак, поседује могућност лансирања сателита у геостационарну орбиту. Покушава да освоји тржиште, у сваком случају, да продре на њега. Међутим, у погледу тешких апарата за лансирање у геостационарну орбиту шансе Индије ипак не процењујем као врло високе. Тржиште је већ подељено, појаву новог оператора космичких лансирања у овом клубу нико неће поздравити. И оне компаније које користе услуге лансирања Русије и ЕКА треба да се увере у поузданост и могућности индијских носача. Дакле, ако Индија изађе на ово тржиште, то неће бити ускоро.

Уједно, Индија већ успешно врши космичка лансирања уз помоћ ракете-носача из серије PSLV, која је намењена извођењу малих сателита у поларну орбиту. Ове ракете-носачи су лансирале у орбиту 40 страних сателита.

Владимир Фјодоров,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: RIA Novosti/ Michael Klimentyev/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Иста ограничења важе за гледаоце и љубитеље спорта који присуствују Летњим играма у Паризу


Дмитриј Песков је такође високо оценио сарадњу региона Русије и провинција Кине и истакао њен допринос развоју руских територија које се граниче са Кином.


На Русију се неће вршити дипломатски притисак, као што се не може победити на бојном пољу, рекао је председник

Председници Бразила и Јужне Африке одлучили су да не учествују на том догађају, који искључује Русију, наводи се у извештајима


Инвестициона група на челу са Џаредом Кушнером склопила је посао за изградњу хотела у Београду вредног 500 милиона долара


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА