BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Украјина и Новорусија из минута у минут - 05.07.

06.07.2015. год.

  


Карта повлачења тешког наоружања - кликнути за увећање  

 
Ситуација на фронту за 04.07. (карта кијевских снага) - кликнути на карту за увећање
Ситуација у Украјини и Новорусији према карти кијевских снага


Испод се налази интерактивна мапа бојевих дејстава у Новорусији - 
 Клинути овде или на мапу испод





 

  ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја у Украјини и Новорусији по данима 

 


Преглед дешавања на ратишту у Новорусији за 05.07.



ОЕБС окривио Кијев за нарушавање примирја - ОЕБС сматра да су кијевске нарушиле услове повлачења тешког наоружања с линије разграничења у Донбасу, саопштио је заменик шефа посматрачке мисије ОЕБС-а у Украјини Александар Хаг.

„Можемо да нагласимо да се безбедносна ситуација у Донбасу погоршала током протеклих неколико недеља“, рекао је Хаг.

Посматрачка мисија ОЕБС-а упозорила је да се повећава присуство тешког наоружања у Донбасу, као и коришћење војне опреме дуж демаркационе линије у области коју контролишу снаге Кијева.

Хаг је додао да се припадници посматрачке мисије ОЕБС-а суочавају с отежаним кретањем које им онемогућава да надгледају одређене области, пре свега на граници Украјине и Русије. 

Према последњем извештају организације, наведено је да артиљерија долази са запада, који је под контролом кијевских снага.

Хаг је такође изјавио да је увођење нових ограничења у кретању становништва и градског саобраћаја довело до осетног погоршања хуманитарне ситуације у Донбасу.

„Дошло је до видног погоршања хуманитарне ситуације увођењем нових ограничавајућих мера на пунктовима на линији разграничења. На пример, видели смо ред од око 800 аутомобила који су чекали да уђу на територију коју контролишу снаге ДНР, кроз пункт Зајцево 27. јуна“, навео је Хуг.

Према његовим речима, грађани који се задржавају на пунктовима представљају мете за нападаче.





Преглед политичко-економских и других вести за 05.07.





Наришкин: Европски политичари треба да се призову здравом разуму - У Москви су одбијање Финске да изда визе руским парламентарцима за учешће на седници Парламентарне скупштине Савета Европе оценили као отворено непријатељски корак. Председник Државне думе Сергеј Наришкин, који се такође нашао на црној листи, изјавио је да је одлука Хелсинкија показатељ слабости.

„То је, пре свега, показатељ слабог карактера актуелне финске Владе“, навео је Наришкин. Он је додао да Москва неће предузимати никакве мере као одговор.

„Ми свакако рачунамо на то да ће се политичари Европске уније вратити здравом разуму, по неким знацима осећамо да се ипак полако враћају“, додао је Сергеј Наришкин.

Москва не планира да иступи из Савета Европе, јер би таква одлука нанела штету обема странама, како Европској унији тако и Русији, сматра председник руске Думе.

„Не бисмо желели да реализујемо ту замисао. Сматрамо да би то била одлука која би донела штету и Руској Федерацији, као и, по мом мишљењу, једној тако важној организацији каква је Савет Европе“, изјавио је Наришкин.

Ипак, рад Русије у том органу биће обновљен тек након враћања свих пуномоћја, прецизирао је политичар. „Најважније међу њима јесте право гласања. Подсетићу да право гласа даје посланички мандат“, нагласио је Наришкин.

Столтенберг: НАТО има посла са самоувереном Русијом - 
Генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг навео је да Русија сада све чешће спомиње нуклеарно оружје као део своје одбрамбене стратегије. У вези с тим, Алијанса шири контингент у Европи, појачавајући тако своје војно присуство на источним границама НАТО-а.

НАТО има посла с Русијом која је уверена у своју снагу, али државе-чланице Алијансе се не боје, изјавио је у суботу за „Дојче веле“ генерални секретар северно-атлантског војног савеза Јенс Столтенберг. 

„Имамо посла с Русијом која је уверена у своју снагу, која нарушава међународно право, примењује силу ради ширења својих граница… Сећам се да смо се плашили (у периоду Хладног рата), али истовремено смо се осећали безбедно. Плашили смо се атомске бомбе, плашили смо се огромног Совјетског Савеза у суседству Норвешке. Али смо се осећали безбедно јер је Норвешка чланица НАТО-а. И били смо уверени, као и данас, да ако се нешто догоди Норвешкој, НАТО и САД ће је заштити. Био сам уверен у то онда, а још више верујем сада”, изјавио је Столтенберг.

Према речима генералног секретара НАТО-а, данас се свет не налази у стању новог хладног рата.

„Тада је постојао Варшавски пакт, постојао је НАТО. То је био глобални сукоб, то је било супротстављање двеју идеологија. То је било опасно, али стабилно и предвидиво стање. Данас се суочавамо с новим претњама. То су Исламска држава, насиље и конфликти у Ираку и Сирији, у Северној Африци”, изјавио је он.

„Сматрам да треба одржавати равнотежу анализе ситуације и заштите од претњи за земље НАТО-а. Не треба преувеличавати опасности и драматизовати ситуацију. Не видимо непосредну претњу јер је НАТО најмоћнији одбрамбени савез свих времена”, изјавио је Столтенберг. 

Према његовим речима, мере које НАТО у овом тренутку предузима ради ширења свог контингента у Европи имају одбрамбени карактер и примењују се као одговор на деловање Русије. 

„Наш одговор има одбрамбени карактер. Он је пропорционалан и одговара међународним споразумима. Ми смо већ повећали борбену готовост својих снага. Појачали смо војно присуство на источним границама Алијансе. Организујемо мале штабове у балтичким земљама, Бугарској, Пољској и Румунији. Појачали смо ваздушно патролирање и присуство Алијансе у источним земљама као одговор на понашање Русије”, рекао је Столтенберг. „Сада москва располаже боље опремљеном и боље припремљеном армијом”, додао је генерални секретар НАТО-а.

Неће бити новог референдума на Криму - 
Вицепремијер Републике Крим Дмитриј Полонски је информацију о могућности да Европска унија призна резултате новог референдума назвао „формалном бесмислицом“.

Власти Крима не припремају се да поново спроводе референдум о независности, чак и у случају да његове резултате под одређеним условима призна Европска унија, изјавио је вицепремијер Републике Крим Дмитриј Полонски, коментаришући информацију о могућности да Европска унија призна резултате новог референдума на Криму уколико он буде одржан уз надзор представника ОЕБС-а. 

Полонски је такву идеју назвао „формалном бесмислицом“, уз препоруку да се уместо „мудрим саветима“ та организација позабави људским правима у Украјини. 

Политичар је навео да су демократско изражавање воље грађана потврдили бројни међународни посматрачи и да нико ништа неће понављати. 

„Доказивати сваки пут неразумним људима да ти ниси камила – Руси то неће радити, неће се понижавати ни пред ким, посебно не пред којекаквим међународним организацијама које су изгубиле кредибилитет”, нагласио је вицепремијер Крима. 

ЕУ би могла да уважи нови референдум на Криму - 
Европска унија би могла да уважи резултате новог референдума на Криму, уколико његово одржавање буде надгледао ОЕБС, изјавио је за РИА Новости високи европски званичник.

„Ако то буде учињено уз поштовање међународног законодавства, уз присуство посматрача ОЕБС-а, могуће је да ћемо узети у обзир резултате референдума”, изјавио је дипломатски извор одговарајући на питање о идеји спровођења новог референдума на Криму коју је предложио низ западних експерата. 




Видео вести за 05.07.




Девојка, србски добровољац у Народној војсци - интервју

Маринка - дејство Народне војске


Украјинa - из минута у минут -

  ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја у Украјини и Новорусији по данима 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Украјинске формације појачавају интензитет ракетних напада на Крим. За недељу и по извршени су напади на Џанкој и рт Тарханкут, а вечерас - на Симферопољ и поново на Џанкој....


Западни свет је напустио класични либерализам у корист нове верзије дефинисане владавином мањина и „будности”, објаснио је руски филозоф



Лидери ЕУ „замајавају“ људе хорор причама о Русији – Кремљу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА