BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Умакао усташама, дочекали га партизани

Умакао усташама, дочекали га партизани
10.04.2010. год.

 Требињац Стево Мићановић један је од ријетких страдалника Јасеновца који је у кратком периоду, након усташког, преживио и партизански погром, а онда и прогон у такозваној ослобођеној Југославији и након свега, до данас остао, како каже, жив, здрав и, што је најважније, здраве памети.

 
Чича Стево данас има 87 година, али га здравље и сјећања на дане рата одлично служе.
 
- Куд сам све ишао, богами, и ноге ме још добро служе - започиње своју причу старина.
 
Овај некадашњи припадник бригаде Павла Ђуришића, из Херцеговине је са групом официра 1944. одступио преко Поповог поља и Љубиња, преко долине Неретве и Босне, гдје се у Палама, након сусрета Драже Михаиловића и самог Ђуришића, пребацује у Градишку.
 
- Ту нас је, изгледа, издао Секула Дрљевић, који је имао договор с Павелићем, јер му је дата часна ријеч да никоме неће фалити длака са главе, гдје су се усташе паметно досјетиле и поштовале обећање - никоме није ни зафалила длака са главе, него цијела глава - присјећа се чича Стево.
 
У Градишци су их, након разоружања и пљачкања, одмах одвели у злогласни Јасеновац, гдје, додуше, није преживљавао голготе ових казамата, јер су неколико дана по довођењу огољене и глађу измучене српске војнике ноћу одвели на скелу, како би их тамо побили.
 
Чича Стево, који је био на крају једног од бројних редова, у којим су везане људе бацали у Саву тако што би првог ударили маљем у главу, а остали би попадали за њим и тако се везани давили у води, успио је ослободити руке и препливати на другу страну ријеке.
 
Одатле се пребацио на планину Козару, а онда у Дуго Село, код Загреба, одакле слиједи његова друга голгота - Зидани Мост, Цеље, Дравоград, гдје су и четници, и "љотићевци", и бивши краљеви официри, чак и Рупниковци из Словеније, тражили спас и дошли у Аустрију, коју већ као своју зону држе Енглези.
 
- Одатле су нас враћали према Југославији, а ја сам отпремљен у Марибор, с неколико хиљада бивших војника, гдје су нас смјестили у некакве бараке и гдје ме је један Ђуришићев официр насавјетовао да се пријавим међу момке млађе од 18 година, иако сам имао 24, јер су малољетне пуштали кући - присјећа се даље чича Стево.
 
Никада, каже, неће заборавити поуку овог официра, који му је тада рекао: "Преживјели смо Јасеновац, ко зна хоћемо ли ово, него ти мали иди с овим до 18 година, не пише ти на челу колико си заиста стар, а документа немаш".
 
Тако се чика Стево спасао сигурне смрти, по други пут, јер су сутрадан све његове другове у Марибору партизани стријељали, али ни слутио није да ће на слободи бити веома кратко.
 
Из Марибора је одвезен у Загреб, гдје је први пут, након неколико дана, појео комад сланине који му преко жице убацио неко од мјештана, а одатле је, с десетак другова, распоређен у радну јединицу у Зрењанин, али ни ту није остао дуго, већ завршава на суду. Ни тај суд, присјећа се старина, није било лако преживјети, али с обзиром да против њега није било никаквих доказа о злодјелима, осуђен је на годину и по затвора, које је провео у Сремској Митровици, одакле се коначно дочепао слободе, након двије године голготе и тамновања, како каже, и код фашиста и код антифашиста.
 
- Послије свега сам се вратио у родно Требиње, гдје сам се бавио трговином и природом посла поново се враћао својим некадашњим стратиштима, посјећујући и Далмацију и Загреб и Београд и Војводину - каже на крају Стево.
 
Иако је из здравствених разлога ове године изостала његова посјета Доњој Градини, Стево Мићановић је претходних година и деценија редовно одлазио на обиљежавање годишњице пробоја логораша Јасеновца. Ако га здравље послужи, наредне године сигурно ће ићи, каже старина, с поносом показујући чланску карту Удружења бивших логораша Јасеновца.
 
Породица круна живота
 
Стево Мићановић је, како каже, и поред све своје голготе, данас ипак срећан човјек, јер је у родном граду створио највеће богатство што има, дом и породицу, изродивши петоро дјеце.
- Све петоро факултетски сам наобразовао, а од њих добио и дванаесторо унучади, од којих десеторо њих такође има завршене факултете, а и ово двоје ће, ако Бог да - додаје старина.


  • Извор
  • Фокус
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Брисел говори о слободи говора, али је не подржава, изјавио је председник Доњег дома руског парламента

САД и њихови савезници се плаше да ће Москва изгубити рат, изјавио је украјински лидер


„Акутна фаза војно-политичке конфронтације са Западом је у пуном јеку“, изјавио је министар спољних послова Москве

Специјални изасланик Русије у Кабулу изјавио је да Њу Делхи и Москва имају сличне приступе авганистанској кризи



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА