BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Трибунал у Хагу одобрио Станишићу и Симатовићу пуштање на привремену слободу

Трибунал у Хагу одобрио Станишићу и Симатовићу пуштање на привремену слободу
25.07.2017. год.


Некадашњем шефу државне безбедности Србије Јовици Станишићу и његовом сараднику Франку Симатовићу Френкију одобрено је пуштање на привремену слободу током летње паузе, с тим да Станишић мора да се врати до 27. септембра, а Симатовић до 16. августа, саопштено је из Хашког трибунала.

Претресно веће донело је ту одлуку 19. јула, а она је данас објављена, наводи се у саопштењу Механизма за међународне кривичне трибунале.

Како се наводи у одлуци, Симатовића и Станишића холандске власти треба да транспортују до холандског аеродрома 21. јула, или првог дана после тог датума када то буде изводљиво.

Одатле треба да отпутују у Србију, под надзором овлашћених званичника Министарства унутрашњих послова Србије.

У одлуци су, такође, таксативно наведена правила којих Симатовић и Станишић морају да се придржавају док су на привременој слободи, као и обавезе Владе Србије у вези са њиховим боравком на привременој слободи.

Суд, између осталог, тражи да Влада Србије обезбеди да институција која буде лечила Станишића током боравка на привременој слободи, укључујући ВМА у Београду, обавести суд у најкраћем могућем року о његовом пријему и току лечења, као и да омогући медицинским експертима које именује Претресно веће да га прегледа у било ком тренутку.

Станишић је затражио од суда у Хагу да, због болести, буде пуштен на привремену слободу до краја доказног поступка оптужбе или до краја летње судске паузе.

Станишић, који болује од хроничне болести органа за варење и депресије, затражио је пре почетка поновљеног суђења да му буде дозвољено да први део прати из Београда, али је то одбијено у мају, уз образложење да је неопходно да оптужени буду присутни током уводне речи тужилаца.

Тада није искључена могућност да касније Станишићу буде дозвољено да процес прати из Србије, што дозвољава и правилник суда.

Привремено пуштање на слободу затражио је и његов сарадник Франко Симатовић Френки, а о оба захтева одлучивало је веће којим је председавао судија Бартон Хол.

У првом суђењу Хашки трибунал ослободио је 29. маја 2013. Симатовића и Станишића свих пет тачака оптужнице (злочини против човечности и кршење закона и обичаја ратовања током ратова у Хрватској и БиХ од 1991. до 1995).

Апелационо веће Трибунала 15. децембра 2015. усвојило је жалбу Тужилаштва и поништило ослобађајућу пресуду и наложило понављање процеса.

Одбрана Симатовића, којем је 13. јуна почело поновљено суђење заједно са Станишићем због оптужби да су починили ратне злочине над Хрватима и Муслиманима током ратова у Хрватској и БиХ 1991-95, најавила је да ће летњу паузу у раду суда искористити за припрему одбране.

Танјуг



  • Извор
  • фото: Reuters/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...


Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист

Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...

Структура ће бити уништена до краја године, наговестио је изасланик Кијева у Уједињеним нацијама


Мађарска је обећала да ће се супротставити петогодишњој стратегији финансирања Украјине коју је управо предложио генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА