BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Украјина и Новорусија из минута у минут - 09.10.

10.10.2017. год.

  


Карта повлачења тешког наоружања - кликнути за увећање  

 
Карта ситуације на фронту за 08.10. (карта кијевских снага) - кликнути на карту за увећање



Испод се налази интерактивна мапа бојевих дејстава у Новорусији - 
 Клинути овде или на мапу испод





 

  ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја у Украјини и Новорусији по данима 


Преглед дешавања на ратишту у Новорусији за 09
.10.



Извештај из Докучаевска

Кијевске снаге 31 пут напале територију ДНР  Према саопштењу Министарства одбране ДНР кијевске снаге су за протекла 24 сата 31 пут напале територију ДНР. Под ватром украјинских снага нашло се 15 насељених места Републике.



Кијевске снаге су поново отварале ватру на насеље Зајцево у околини Горловке. Том приликом погинуо је један цивил.

Народна милиција ЛНР саопштила је да су кијевске снаге током претходног дана 14 пута напале позиције Народне милиције у подручју Славјаносербска, као и насеља Фрунзе, Желтое, Калиново, Долгое,Красни Лиман,Калиновка и околину споменика Кнезу Игору.

Борац Народне војске ДНР о ситуацији

Басурин: Снајперске групе украјинских снага под руководством НАТО инструктора  Војни обавештајци Доњецке Република открили су да је Украјина у околину града Докучајевска пребацила шест снајперских група.

Докучајевск се налази 20 километара јужно од Доњецка, а други човек у војном врху ДНР – Едуард Басурин је саопштио да су све те групе „под руководством НАТО-инструктора”.

Према његовим речима, све групе припадају украјинској 28. механизованој бригади.

Басурин тврди да су инструктори Американци и да су групе прошле обуку под њиховом контролом на полигону недалеко од Волновахе.

Раније је у Доњецку објављено да на страни Украјине ратује око 900 странаца. Сви су или плаћеници или инструктори.

О ситуацији на линији фронта



Преглед политичко-економских и других вести за 09.10.

 

Столтенберг: Распоређивање НАТО снага је одговор на руску агресију у Украјини "НАТО је у Румунији распоредио додатне мултинационалне снаге како би се супротставио Русији дуж њеног источног крила и како би имао податке о присуству Русије у Црном мору", рекао је шеф војне алијансе Јенс Столтенберг, те додао су акције НАТО-а чисто "одбрамбене и пропорционалне".

"Овде у Румунији, наша мултинационална бригада сада je оперативна", рекао је у Букурешту генерални секретар НАТО-a Јенс Столтенберг захваљујући се Румунији као домаћину бригаде.



"Такође видимо повећано присуство савезничких снага у Црном мору", рекао је Столтенберг, додајући да НАТО авиони патролирају небом изнад Румуније и Бугарске.

"Наше распоређивање је директан одговор на руске агресивне акције у Украјини", рекао је Столтенберг, говорећи у Парламентарној скупштини НАТО-а у главном граду Румуније. 

"Акције НАТО-а су одбрамбене, пропорционалне и потпуно у складу са нашим међународним обавезама", закључио је он.
 

Столтенберг је додао да су чланице НАТО-а "забринуте због руских војних активности близу наших граница и недостатка транспарентности када су у питању војне вежбе као што је Запад 2017. Ово наглашава важност нашег приступа Русији" додао је Столтенберг.

Међутим, оно што је шеф савеза рекао следеће, звучи више као мантра.

"Русија је наш комшија.Не желимо да изолујемо Русију. НАТО не жели нови хладни рат. Наше акције су дизајниране да спрече, а не да провоцирају конфликт", каже Столтенберг.

Детаљи о бројности нових снага нису познати. Познато је да је мање снаге из 10 земаља НАТО-а допунило око 900 америчких војника који су већ распоређени, према наводима Ројтерса.

Копнене мултинационалне снаге НАТО-а стациониране су у бази близу јужног румунског града Крајова.

НАТО активности у близини руске границе су више пута критиковане од стране Москве, која је оптужила савез за подривање безбедносне равнотеже војним провокацијама.

Руски министар спољних послова Сергеј Лавров изјавио је у свом говору на Генералној скупштини УН у Њујорку прошлог месеца да НАТО тренутно покушава да оживи Хладни рат уместо да изгради дијалог са Москвом.

"Русија је дуго покушавала да уклони насљедство Хладног рата, али није добила подршку у њеним напорима од својих партнера на Западу", нагласио је министар, изражавајући жаљење што "неке земље и даље преферирају силу у односу на дијалог".

"Запад је изградио своју политику на основу принципа: "Ако нисте са нама, ви сте против нас", и наставио са ширењем НАТО-а на исток", рекао је Лавров.

Изостанак финансирања ПССЕ од стране Русије отежава рад организације Савет Европе губи „веома много новца“ због одлуке Русије да обустави исплату дела новца у буџет Савета Европе за 2017. годину, изјавио је посланик ПССЕ и члан Одбора за скупштинске послове Јен Лидел Грејнџер.

Говорећи у Парламентарној скупштини савета Европе, британски парламентарац је приметио да се „ради о милионима евра“.

„Руска делегација говори да не жели да реализује своје обавезе и ми губимо велике суме новца због тога“, додао је он.

„Зато то веома отежава наш рад и мислим да ће секретар ПССЕ урадити све што је могуће да смањи последице“, рекао је парламентарац.

Раније је саопштено да Русија нема намеру да уплаћује новац Савету Европе за рад Парламентарне скупштине Савета Европе, све док јој не буде враћено право гласа у организацији. Русији је ускраћено право гласа због ситуације у Украјини.

Председник Румуније: Обуздавати Русију са позиције силе НАТО није претња за Русију, али са Москвом треба разговарати са „позиције силе“, изјавио је председник Румуније Клаус Јоханис на Парламентарној скупштини Алијансе.

„Наш циљ је мир, а не рат. НАТО не тражи конфронтацију, нити је претња Русији. У односима са Русијом потребна je комплексна, усаглашена и дугорочна стратегија. Она треба да укључује дијалог, али и одбрану и обуздавање са позиције силе“, рекао је Јоханис..

Према његовим речима, потребна је консолидација широке мреже партнерства Северноатлантске алијансе са свим државама које НАТО сматра партнерима.

„Потребно је појачати присуство на источном фронту, посебно на југу, у Црном мору, у свим димензијама“, нагласио је Јоханис.

Он је додао да је потребно избрисати разлике између мера које се доносе за север и југ, стварајући поуздане, стабилне, предвидљиве и јединствене одбране.

Јоханес је позвао да се удвоструче напори у заштити цивилне инфраструктуре од хибридне, сајбер или информативне агресије.

Мешков: Одређује се датум седнице Савета Русија–НАТО Рад Савета Русија–НАТО се вратио у рутину, тако да се датум одржавања седнице одређује у непосредним контактима у Бриселу, изјавио је заменик министра спољних послова Русије Алексеј Мешков.

„Нема конкретних датума, али сам више пута говорио да се Савет Русија–НАТО вратио у рутину и да су за то питање надлежни наш стални представник при НАТО-у и секретаријат НАТО-а“, рекао је Мешков.

Раније је Северноатлантска алијанса саопштила да нема намеру да замрзава одржавање седнице Савета Русија-НАТО и да са руским колегама разматра могуће датуме.

Порошенко и Ердоган ће разговарати о унапређењу билатералне сарадње Председник Турске Реџеп Тајип Ердоган налази се у званичној посети Украјини. Кључни догађај, како се очекује, биће 6. седница Стратешког савета на високом нивоу Украјине и Турске.

На сајту турског лидера наводи се да ће се на предстојећем састанку разговарати о „унапређењу билатералне сарадње у свим стратешким правцима“, као и о миру у свету и регионалној безбедности. Турска страна је специјално ставила акценат на „кримско питање“. Конкретно, Порошенко и Ердоган ће детаљно разговарати о положају кримских Татара.


Званична церемонија састанка ће почети у подне испред зграде Администрације председника Украјине. У 14 сати ће два председника одржати прес-конференцију.

Украјинa - из минута у минут -
  
 ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја у Украјини и Новорусији по данима 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Украјински председник не жели да поремети већ отежану акцију мобилизације, изјавио је за лист локални посланик

Украјински главнокомандујући Александар Сирски признао је да су руске снаге постигле тактичке успехе у низу области у зони борбених дејстава.


У првом кварталу 2024. године фокус НИС-а био је на наставку и повећању обима инвестиционог циклуса започетог прошле године. Тако је у развојне пројекте инвестирано 10,5 милијарди динара, што...



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА