BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

70 излагача на сајму пољопривредних производа

70 излагача на сајму пољопривредних производа
27.11.2017. год.

"Имамо лијеп фестивал, лијепо дружење захваљујући нашим вриједним домаћинима који су донијели своје производе, а све је ово у циљу очувања наше традиције, развоја пољопривредне производње и брендирања ракије и меда са ових простора", рекла је Аничићева.

Према оцјени жирија Нинослава Никићевића из Београда и Нермине Спахо из Сарајева, најквалитетнију шљивовицу ове године је имао Стеван Томић из Рибника, најбољу крушковачу Неђељко Двизац из Рибника, најбољу јабуковачу Драган Јованић, такође из Рибника, најбољу дреновачу Борислав Бањац из Дрвара, а најбољу дуњевачу Оливера и Слободан Протић из Бањалуке. Најбоље вино су произвели Гога и Јован Јованић из Рибника.

Томић, чија је шљивовица проглашена за најбољу, каже да је за добру и квалитетну ракију најбитнија технологија производње.

"Морамо поштовати правила технологије производње, а не требамо радити као што су то наши дједови и очеви. Долазио сам код професора Никићевића на предавања и држао сам се његових савјета и упутстава", рекао је Томић.

Миленко Миловац из Шипова проглашен је за најбољег "градимира" Републике Српске, јер је показао највише умијећа приликом оцјењивања јачине мркоњићке шљивовице.

У склопу данашњег Аранђеловданског вашара одржани су и фестивал домаће ракије, етно-фестивал "Јабука", Дани меда, те Изложба рукотворина "Златни прсти".

По први пут на сајму су и чланице Савеза сеоских жена из Словеније које су представиле своја традиционална јела.

"Донијели смо традиционалну храну, хљеб, плетено срце, божићно пециво, нешто ракије и шрудле. Заиста нам је фино, данас уживамо", рекла је Ирина Уле, предсједник Савеза сеоских жена из Словеније.

Богат штанд са домаћом храном, међу којом је највише било производа од хељдиног брашна-љеуше, колачићи, пецива, су припремиле и чланице Кола србских сестара Блага Марија из Ораховљана. На вашару су се могле видјети и купити богате палете производа од дренића из Дрвара.

Ивица Гајић из Травника је први пут на мркоњићком вашару, а донио је ракије и производе од вуне и дрвета.

"Ту су приглавци од вуне од праменке влашићке, ту су и ручни радови од дрвета. Од ракија бих издвојио "максузију", траварицу, која је оплемењена са љеко биљем, по традиционалном рецепту и кошта 15 КМ", истиче Гајић.

Јасенка Живковић из Добоја је редовна на фестивалу са својим љековитим производима са Озрена.

"Презадовољна сам посјетом, домаћинима, овај Фестивал треба да уђе у календар вјечности. Ове године издвајам и препоручујем сируп од ароније за дијабетичаре, као и ликер од ароније, оплемењен пелином и травом ивом који даје даје енергетску моћ", објашњава Живковићева.

Жене из Шипова су на вашару изложиле необичан сир-плетеницу. "Донијеле смо кјмака, неколико врста сира, а издвајамо сир плетеницу који се на посебан начин припрема, килограм кошта 15 КМ", каже Рада Џакић из Стројица код Шипова.

Најљепши славски хљеб направили су Хуманитарно удружење жена из Мркоњић Града и Анђа Јањић из Брчког. Најљепши штанд су имали произвођачи воћне ракије "Протић Јакуповци" из Бањалуке. Најљепши домаћи хљеб су направиле чланице Кола србских сестара Блага марија из Ораховљана и Савеза сеоских жена из Словеније. Најбољу погачу и кукурузу су направиле представнице Кола србских сестара Рођење пресвете богородице из Мркоњића и Удружења жена "Превија" из Рибника.

Најоргиналније постављену софру према обичају су имали Удружење жена Наша жена из Подрашнице и Савез сеоских жена из Словеније. Најбољу поставку софре на слободну тему су имале Марија Дакић из Мркоњића и Коло србских сестара Блага Марија из Ораховљана. Најбогатију постављену софру са храном и са пићем имали су Удружење жена Превија из Рибника и Коло србских сестара "Свете мученице Љубав, Вера, Нада и мати им Софија" из Рибника. Најбољи штанд са медом је имао Захид Мурица из Баљвина.

Посетиоци вашара могли су данас да литар ракије од шљиве купе од 10 до 15 КМ, килограм меда и медовачу од 15 до 20 КМ, дрењу за 20 КМ, јабуковачу и дуњевачу за 20 КМ. Разни ликери су се могли купити од 10 до 12 КМ, пекмез од дренића и шипка за 10 КМ, од шљива пет КМ, а сок од ароније 15 КМ.

Приглавци су коштали од шест до десет марака, а чајеви од три до пет.
Богате трпезе је пратило и весеље, игре и пјесме локалних и сусједних културно-умјетничких друштава.

Данашњу манифестацију организовала је Агенција за привредни развој у сарадњи са општином Мркоњић Град, Спортско-културним центром "Петар Кочић", Удружењем пчелара "Матичњак" и Удружењем воћара, произвођача ракија и других производа "МГ Савка".

Покровитељи манифестације су општина Мркоњић Град и Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Српске.



  • Извор
  • vijesti.RS
  • / www.Mrkonjic-Grad.RS


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


У првом кварталу 2024. године фокус НИС-а био је на наставку и повећању обима инвестиционог циклуса започетог прошле године. Тако је у развојне пројекте инвестирано 10,5 милијарди динара, што...


Кијев би се обавезао на неутрални статус и добио међународне безбедносне гаранције, према нацрту споразума

Москви је доста непријатељског става Европе, изјавио је Дмитриј Песков


Саветници бившег америчког председника разматрају казне за нације које желе да тргују националним валутама, пренео је лист


Остале новости из рубрике »