BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут - 02.12.

03.12.2017. год.

  

Интерактивна мапа бојевих дејстава и ваздушних удара Русије у Сирији -  Клинути овде или на мапу испод


Руски ваздушни напади у Сирији


Мапа сиуације на ратишту -  Клинути овде или на мапу испод



  ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја руских ваздушних удара у Сирији по данима 


Преглед дешавања на ратишту у Сирији за 02.12.

 

 

Израел напао „војне циљеве“ у близини Дамаска "Израелске одбрамбене снаге испалиле су неколико пројектила на стратешке циљеве близу сиријске престонице Дамаска", саопштили су израелски и арапски медији, додајући да је то био ваздушни напад. Сиријска државна телевизија тврди да су "војне позиције" биле гађане ракетама земља-земља.

Неколико пројектила је наводно испаљено на мете јужно од Дамаска, док су неки пресретнути од стране сиријске против-ваздушне одбране, а други су погодили мете, наводи се у саопштењима

Арапски Ал-Масдар, наводећи своје изворе, саопштио је да је мета била складиште муниције сиријске војске, које се налази између градова Кисвах и Сахнаја.

"Јаке експлозије" су се чуле док су ракете погађале циљеве, саопштила је ова новинска агенција.


Међутим, други извори тврде да је та мета била наводна иранска војна база на подручју Кисваха, око 13 километара од Дамаска. Извештаји о наводним ваздушним нападима у неким израелским медијма су уклоњени.


Ратни авиони су наводно лансирали ракете из либанског ваздушног простора.

Обарање израелских ракета од стране сиријских противваздушних снага потврђено је од стране неких сиријских медија, иако се у њиховим извештајима тврди да их нису испалили израелски авиони, него да су испаљене са земље. Према ТВ каналу Ал-Ихбариа у државном власништву, две ракете су оборене.

За видео који се појавио на друштвеним мрежама, тврди се да је тренутак када је једна од израелских ракета пресретнута од стране сиријске против-ваздушне одбране.



Израел је претходно вршио ваздушне нападе усмерене на сиријску територију, тврдећи да гађа положаје милитантне групе Хезболах или да је то одговор на залутале пројектиле који повремено прелазе границу на територију Голанске висоравни коју је окупирао Израел.

Међутим, почетком новембра приликом једног израелског напада погођена је фабрика бакра у сиријској покрајини Хомс, што је довело до тога да Дамаск тражи осуду од стране УН-а.


Израелски званичници већ дуго оптужују Иран да покушава да успостави војно присуство у Сирији, где Техеран подржава Дамаск у борби против терориста. Према речима израелског премијера Бењамина Нетанијахуа, циљ Ирана је да "искористити Сирију као основу за уништавање Израела".

Руски бомбардери извели ударе по терористичким циљевима Бомбардери Ту-22МР руске авијације извели су ваздушние ударе по објектима терориста у сиријској провинцији Дејр ел Зор. Уништени су упоришта и техника терориста, саопштило је Министарство одбране Русије.

„Полетевши са аеродрома на територији Русије, авиони су погодили упоришта и технику терориста“, наведено је у саопштењу.


Наглашено је да су средства објективне контроле потврдила да су уништени сви означени циљеви.

Министарство је додало да су бомбардере у ваздушном простору Сирије пратили и штитили ловци Су-30СМ, који су полетели из авио-базе Хмејмим. 



Преглед политичких и других вести за 02.12.


Турска: Пентагон под хитно да врати своје оружје које је упутио сиријским Курдима Пентагон мора под хитно да врати своје оружје и муницију које је упутио снагама самоодбране сиријских Курда под изговором борбе против ДАЕШ-а, изјавио је портпарол председника Турске Ибрахим Калин.

Прошлог петка председник САД Доналд Трамп је разговарао телефоном са турским колегом Реџепом Тајипом Ердоганом. Амерички лидер је, како је саопштила Бела кућа, информисао саговорника о томе да су размотрене корекције у војној подршци партнерима у Сирији. 

Министар спољних послова Турске Мевлут Чавушоглу рекао је да је Трамп уверио турског председника да је наредио да се прекину испоруке америчког оружја Курдима. 

„Сећамо се да су САД раније изгубиле трагове оружја које је за исте циљеве било испоручено у Ирак. Због тога Вашингтон мора да предузме конкретне кораке“, рекао је Калин.

Он је критиковао изјаве представника Пентагона о томе да ће „средства војне намене, која не представљају опасност за Турску“, остати у арсеналу снага самоодбране сиријских Курда.

„Само Турска има право да одлучује шта или ко угрожава њену националну безбедност“, навео је Калин. 

Према његовим речима, ако се има у виду да су операције против терориста ДАЕШ-а завршене, смањује се потреба за испоручивањем оружја у Сирији, а уколико америчко оружје остане у арсеналу курдских снага самоодбране, ситуација у региону ће постати још нестабилнија. 


Лавров: Неопходно бити опрезан да зоне деескалације не постану начин за поделу Сирије Зона деескалације коју су САД образовале у сиријском Танфу апсолутно је непотребна, изјавио је министар спољних послова Русије Сергеј Лавров.

„Неопходно је да будемо врло опрезни да не бисмо дозволили да зоне деескалације постану начин да се подели Сирија. Нажалост, америчка војска је образовала 55-километарску зону у Танфу, која, према нашем мишљењу, апсолутно није потребна“, рекао је Лавров.

Сергеј Ларвов је истакао да се Москва нада да ће након окончања борбе против ДАЕШ-а сви страни одреди, које Дамаск није позвао, напустити Сирију. 

Према његовим речима, датум Конгреса националног дијалога Сирије биће утврђен после формирања списка његових учесника. 

„У складу са саопштењем објављеним раније у Сочију (након састанка лидера Русије, Ирана и Турске), стране треба да одрже консултације о списку учесника. Информисали смо специјалног изасланика Уједињених нација Стафана де Мистуру о ономе што радимо. Желимо да искористимо предстојећи Конгрес — чији ће датум бити објављен када одобримо списак учесника — да помогнемо преговорима у Женеви да покрену стабилан конститутивни процес у Сирији“, рекао је Лавров. 

Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут -
    ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја руских ваздушних удара у Сирији по данима 

 

 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


У првом кварталу 2024. године фокус НИС-а био је на наставку и повећању обима инвестиционог циклуса започетог прошле године. Тако је у развојне пројекте инвестирано 10,5 милијарди динара, што...


Кијев би се обавезао на неутрални статус и добио међународне безбедносне гаранције, према нацрту споразума

Москви је доста непријатељског става Европе, изјавио је Дмитриј Песков


Саветници бившег америчког председника разматрају казне за нације које желе да тргују националним валутама, пренео је лист


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА