BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Служен парастос и положено цвијеће на спомен обиљежје

Служен парастос и положено цвијеће на спомен обиљежје
05.02.2018. год.

Представник Министарства рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Блашко Каурин честитао је свим грађанима Дан општине и поручио да никада не забораве оно што се дешавало у протеклом рату, посебно 1994. и 1995. године.

"Не треба да забораве историју, а мишљења сам да ће људи који су одговорни за злочине почињене на подручју ове општине бити изведени пред лице правде и да ће једног дана одговарати”, рекао је Каурин Срни.

Он је нагласио да Министарство рада на бројне начине помаже породицама страдалих и ратних војних инвалида, те да су до сад на подручју Мркоњића помогли стамбено збрињавање за 99 породица погинулих и ратних војних инвалида од прве до четврте категорије.

Предсједник Скупштине општине Мркоњић Град Миленко Милекић подсјетио је да су се Мркоњићани 4. фебруара 1996. године вратили из избјеглиштва и да су затекли згаришта.

"Вратили смо се на згаришта и на мјесто злочина који је направио окупатор, а обимну документацију о злочину смо прослиједили на вријеме у Хаг. Предмет је сада у Тужилаштву у Сарајеву, али, нажалост, још нико није оптужен", рекао је Милекић.

Породице жртава су огорчене и није им јасно зашто нико не одговара за злочине. Петар Митрић је у масовној гробници пронашао рођеног брата и два брата од стрица.

"Тог 4. фебруара вријеме је било ружно, град је изгледао аветињски, све уништено, попаљено. Град се опоравио и изградио, али мрљу баца масовна гробница и стравично страдање за које нико није одговаро. Шта рећи након толико времена, осим да ишчекујемо правду", рекао је Митрић.

Обиљежавању је присуствовао и министар финансија Републике Српске Зоран Тегелтија, као и предсједник Предсједништва БОРС-а Душко Милетић.

Дан општине је установљен као дан сјећања на 4. фебруар 1996. године када су се, послије петомјесечног избјеглиштва, Мркоњићани вратили на своја огњишта.

Једна од највећих гробница у Републици Србској откривена је у Мркоњић Граду, гдје је пронађено 181 тијело жртава, међу којима 81 цивил, 97 бораца Војске Републике Српске, три припадника Министарства унутрашњих послова /МУП/ Српске. Међу ексхумираним је 10 жена. У мањим гробницама у овој општини пронађено је још 176 тијела цивила, припадника Војске и МУП-а Републике Српске.

 

На подручју општине Мркоњић Град током 117 дана хрватске агресије порушено је и запаљено више од 2.000 стамбених објеката, док је 6.000 кућа оштећено и опљачкано. Ратна штета процијењена је на 670 милиона КМ.

Иако се зна ко су починиоци, за злочине у Мркоњић Граду нико није одговарао.



  • Извор
  • vijesti.RS
  • / www.Mrkonjic-Grad.RS


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


  Na Evropskom prvenstvu za mlađe seniore i seniorke (U23), koje se održava u Bergenu, Angelina Topić donela je Srbiji zlatnu medalju u skoku uvis! Mlada srpska atletičarka preskočila je...


Руске снаге су гађале непријатељске објекте у Кривом Рогу, Харкову, Виници, Измаилу, као и противваздушни систем у предграђу Одесе.

  Вековима стара Јерменска апостолска црква изненада је постала мета жучне политичке офанзиве премијера Никола Пашињана. У низу јавних изјава и званичних потеза од краја маја 2025. године, Пашињан је...


Кривичне истраге против технолошких гиганата само ће нашкодити француској економији, тврди Павел Дуров


Остале новости из рубрике »