BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут - 05.04.

06.04.2018. год.

  

Сирија - пут до победе: Хронологија борбених десјтава -  Клинути овде или на фото испод


Руски ваздушни напади у Сирији




  ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја руских ваздушних удара у Сирији по данима 


Преглед дешавања на ратишту у Сирији за 05.04

Стање на фронту - .


Преглед политичких и других вести за 05.04.

 

Кина и Русија деле приступ сиријском решењу - Коментаришући ситуацију у Сирији Лавров је рекао да су Русија и Кина забринуте због жеље да се политизирају активности у вези са Сиријом у оквиру бројних међународних организација.

Он је истакао да Кина и Русија деле приступ сиријском решењу и да је Русија информисала „своје кинеске пријатеље о резултатима самита трију земаља-гаранта астанског процеса који је јуче одржан у Анкари, као и о документима које су на овом догађају усвојили председници Русије, Ирана и Турске“.

„Ми смо, као и Кина, забринути због намере одређених снага да политизују активности у сиријском правцу у оквиру УН и у оквиру Организације за забрану хемијског оружја“, навео је Лавров и додао да такав приступ може да нанесе штету решењу ситуације у Сирији. 

Лавров: Стиче се утисак да САД покушавају да одрже стање контролисаног хаоса на Блиском истоку - Русија је дубоко забринута због америчке политике смањивања прага употребе нуклеарног оружја и неспремности Вашингтона да води дискусију о сајбер-безбедности, изјавио је министар спољних послова Русије Сергеј Лавров на међународној конференцији о безбедности у Москви.
„Највећу забринутост изазива америчка политика смањења прага употребе нуклеарног оружја“, рекао је Лавров.

Према његовим речима, „постоје идеје да се у оквиру НАТО-а под Члан 5 (колективна одбрана чланице НАТО-аВашингтонског споразума подведу проблеми у сајбер-простору".

„Притом наши упорни позиви за започињање професионалног разговора о мерама изградње поверења и борби против претњи у овој области не налазе позитиван одјек ни у Вашингтону ни у Бриселу“, истакао је руски министар.

Говорећи о ситуацији у Сирији и другим земљама Блиског истока, Лавров је рекао: „Стиче се утисак да Американци покушавају да одрже стање контролисаног хаоса на овом огромном геополитичком простору, надајући се да ће га искористити за правдање трајног војног присуства Сједињених Америчких Држава у региону зарад унапређења својих једностраних планова“.

Руски министар додао је да је „у области стратешке стабилности за политику Вашингтона најважније обезбеђивање војне супериорности, подривање паритета, повећање напора за распоређивање система противракетне одбране у глобалном систему, изградње потенцијала и интензивирање војних активности НАТО-а у близини границе Русије“.

„Много питања покреће способност за договор Сједињених Америчких Држава, поготово у светлу покушаја раскидања великих међународних споразума попут Акционог плана о иранском нуклеарном програму, резолуције УН о решењу ситуације на Блиском истоку, декларација Париског споразума о климатским променама, основни принципи Светске трговинске организације“, навео је Лавров.

„Постоји тенденција ка ревизионизму у светским пословима“, истакао је он и додао да САД савремени свет посматрају кроз призму војно-политичког ривалства у оквиру логике „свој-туђи“.

Министар је такође изјавио да су основни разлози за погоршање ситуације у свету стални унилатерални кораци Запада на челу са Сједињеним Америчким Државама, који у великом броју случајева имају деструктивни карактер и доводе до опасног дисбаланса механизама глобалног управљања.

У вези са тим Лавров је нагласио да Вашингтон, Лондон и друге западне престонице нису извукле закључке из трагедије Југославије, Ирака, Либије, Сирије и Украјине.

Трушин: 
 Сиријска криза има дестабилизујући утицај на суседе земље - Блиски исток и Северна Африка остају арене за оштру конкуренцију уз учешће регионалних центара моћи и међународних сила, изјавио је заменик начелник Главне оперативне управе Генералштаба Оружаних снага Русије, генерал-мајор Василиј Трушин.
 
„Разматра се директна веза између имиграције са Блиског истока и из Северне Африке и исламизације Западне Европе, са растом терористичке претње на европском континенту“, рекао је Трушин на Московској конференцији о међународној безбедности.

„Регион данас жање плодове Арапског пролећа 2011. године, које је умногоме изазвао Запад. Они су се у неким степенима дотакли практично свих држава региона. У конфликтима након Арапског пролећа, према оценама низа стручњака, погинуло је близу 1,5 милиона људи, више од 15 милиона људи су постали избеглице“, навео је генерал.

„Епицентар регионалне нестабилности већ седам година је Сирија. Тамо су терористичке формације у потпуности потчиниле одреде опозиције и боре се с њима против владиних снага. У суштини, у Сирији се грађански рат трансформисао у међународни конфликт хибридног карактера“, истакао је Трушин.

„Сиријска криза има дестабилизујући утицај на суседе земље. Комплексна је ситуација у Ираку, где остају опасне несугласице, укључујући и оне по курдском питању. У целини, Ирак, Сирија, Либан, Јемен, Либија остају појасеви регионалне нестабилности у овом региону“, закључио је генерал-мајор.

У конфликтима након Арапског пролећа погинуло близу 1,5 милиона људи - Блиски исток и Северна Африка остају арене за оштру конкуренцију уз учешће регионалних центара моћи и међународних сила, изјавио је заменик начелник Главне оперативне управе Генералштаба Оружаних снага Русије, генерал-мајор Василиј Трушин.

„Разматра се директна веза између имиграције са Блиског истока и из Северне Африке и исламизације Западне Европе, са растом терористичке претње на европском континенту“, рекао је Трушин на Московској конференцији о међународној безбедности.

„Регион данас жање плодове Арапског пролећа 2011. године, које је умногоме изазвао Запад. Они су се у неким степенима дотакли практично свих држава региона. У конфликтима након Арапског пролећа, према оценама низа стручњака, погинуло је близу 1,5 милиона људи, више од 15 милиона људи су постали избеглице“, навео је генерал.

„Епицентар регионалне нестабилности већ седам година је Сирија. Тамо су терористичке формације у потпуности потчиниле одреде опозиције и боре се с њима против владиних снага. У суштини, у Сирији се грађански рат трансформисао у међународни конфликт хибридног карактера“, истакао је Трушин.

„Сиријска криза има дестабилизујући утицај на суседе земље… Комплексна је ситуација у Ираку, где остају опасне несугласице, укључујући и оне по курдском питању. У целини, Ирак, Сирија, Либан, Јемен, Либија остају појасеви регионалне нестабилности у овом региону“, закључио је генерал-мајор.

Русија, Иран и Турска подржавају суверенитет, јединство и територијални интегритет Сирије - Русија, Турска и Иран су потврдили приврженост територијалној целовитости Сирије, наводи се на прес-конференцији председника Владимира Путина, Реџепа Тајипа Ердогана и Хасана Роханија у Анкари.

Заједнички стратешки циљ је уништење терориста у Сирији, које не престају са покушајима да дестабилизују ситуацију, рекао је Путин.

„Русија има доказе о покушајима терориста да изведу провокације уз коришћење отровних супстанци у Сирији“, казао је руски лидер. 


Приметно је да има све више покушаја да се блокира процес сиријског решавања кризе.


„Таква принципијелна позиција је посебно значајна у позадини пораста покушаја да се погоршају међуетничке и међуконфесионалне несугласице у сиријском друштву, самим тим да се распарча земља на делове и сачува конфликтни потенцијал у блискоисточном региону на дуже време“, истакао је Путин.


„Осим Русије, Ирана и Турске, нико ништа не ради на пружању хуманитарне помоћи Сирији“, нагласио је он.

Председници Ирана, Русије и Турске објавили су заједничку изјаву након самита у Анкари и нагласили да је астански формат био једина ефикасна међународна иницијатива која је помогла да се смањи насиље широм Сирије и допринела миру и стабилности у Сирији, дајући импулс Женевском процесу у циљу да се пронађе трајно политичко решење сиријског сукоба.
Русија, Иран и Турска подржавају суверенитет, јединство и територијални интегритет Сирије, наводи се у заједничкој изјави тројице председника, потписаној у Анкари.

Председници Русије, Турске и Ирана, Владимир Путин, Реџеп Тајип Ердоган и Хасан Рохани, потписали су заједничку изјаву о Сирији у којој су се сложили да ће наставити сарадњу у циљу постизања мира у Сирији.

Поново је изражена намера да се настави сарадња за коначно уништавање ДАЕШ-а, Нусра фронта и осталих људи, група, формација и организација у Сирији повезаних са Ал Каидом или ДАЕШ-ом и нагласили успех њихових колективних напора у борби против међународног тероризма, додаје се у саопштењу.


Иран, Турска и Русија позвали су међународну заједницу, УН и њене хуманитарне агенције да повећају своју помоћ Сирији пружањем додатне хуманитарне помоћи.

„Позвали смо међународну заједницу, конкретно УН и њене хуманитарне агенције, да повећају своју помоћ Сирији пружањем додатне хуманитарне помоћи, подржавајући хуманитарне активности везане за уклањање мина, обнову основне инфраструктуре, укључујући социоекономске објекте и очување историјског наслеђа“, пише у заједничкој изјави лидера.


Турска и Иран су уверени да не постоји војно решење сукоба у Сирији, већ се он може решити само политичким процесом путем преговора, додаје се у изјави.

Тројица лидера потврдила су своју одлучност за наставак активне сарадње у Сирији како би се постигао дугорочни прекид ватре између сукобљених страна и унапредио политички процес предвиђен резолуцијом Савета безбедности УН 2254, истиче се у саопштењу.

Председници су спремни да помогну у покретању рада уставне комисије Сирије у Женеви у што краћем року.

„Они су поново изразили своју подршку за почетак рада комисије у Женеви што је пре могуће, уз помоћ специјалног изасланика УН за Сирију и у сарадњи са три земље-гаранта“, наводи се у саопштењу.

Тројица лидера нагласила су и важност одвајања терориста од оружане опозиције.
 Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут -

 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Украјинске формације појачавају интензитет ракетних напада на Крим. За недељу и по извршени су напади на Џанкој и рт Тарханкут, а вечерас - на Симферопољ и поново на Џанкој....


Западни свет је напустио класични либерализам у корист нове верзије дефинисане владавином мањина и „будности”, објаснио је руски филозоф



Лидери ЕУ „замајавају“ људе хорор причама о Русији – Кремљу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА