BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Украјина и Новорусија из минута у минут - 14.12.

15.12.2018. год.

  


Карта повлачења тешког наоружања - кликнути за увећање  

 
Спровођење Минских споразума - кликнути на карту за увећање


Карта ситуације на фронту за 09.12. (карта кијевских снага) - кликнути на карту за увећање



Испод се налази интерактивна мапа бојевих дејстава у Новорусији - 
 Клинути овде или на мапу испод





 

  ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја у Украјини и Новорусији по данима 


Преглед дешавања након инцидента у Керчском мореузу и на ратишту у Новорусији за 14
.12.


Стање на фронту .

 

Преглед политичко-економских и других вести за 14.12.

 

Аксјонов: Главну претњу и даље представљају покушаји украјинског руководства да дестабилизује ситуацију на полуострву  Председник Владе Крима Сергеј Аксјонов изјавио је да главну претњу за регион и даље представљају покушаји украјинског руководства да дестабилизује ситуацију на полуострву и потенцијалне диверзије припадника украјинске специјалне службе.

Како је објаснио Аксјонов, иако је ситуација по питању спречавања терористичких напада на Криму компликована и динамична, сви досадашњи покушаји су осујећени.

Он је истакао и да је последњи покушај провокације на Криму био инцидент у Керчком мореузу када су украјински бродови заплењени, а морнари ухапшени.

Шеф Владе Крима је додао и да је и тренд терористичких претњи, како из Украјине, тако и од стране других међународних терористичких организација, и даље у порасту.

Кирил: Мешање руководства Украјине у црквена питања добило облик грубог притиска на свештенство  Патријарх московски и целе Русије Кирил обратио се шефовима водећих светских сила и представницима међународних организација и цркава широм света због кршења права верника и свештеника канонске Украјинске православне цркве (УПЦ) са позивом да уложе напор како би им пружили заштиту од дискриминације и притисака.

Писма су, између осталих, упућена и папи Фрањи, генералном секретару УН Антонију Гутерешу, председнику Француске Емануелу Макрону и немачкој канцеларки Ангели Меркел.

„У последње време мешање руководства Украјине у црквена питања добило је облик грубог притиска на свештенство, стога можемо слободно да кажемо да се ради о масовним прогонима“, наводи се у саопштењу Руске православне цркве.

Према последњим информацијама, Цариградска патријаршија би уочи православног Божића требало да преда Украјини томос о аутокефалности, али њега може да прими само поглавар „јединствене“ цркве који мора да буде изабран на „ујединитељском сабору“ православних цркава у Украјини.

Планирано је да се сабор одржи 15. децембра у Кијеву. Канонска УПЦ је саопштила да неће учествовати у том догађају.

Столтенберг: НАТО пружа Украјини снажну политичку и практичну подршку  Ескалација ситуације у региону Азовског мора не одговара ничијим интересима, изјавио је генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг на састанку са председником Украјине Петром Порошенком.

„Ескалација сада не би одговарала ничијим интересима“, рекао је Столтенберг новинарима. Он је притом изјавио да је „Украјина показала уздржаност током догађаја у близини Азовског мора“.

Председник Украјине Петро Порошенко је саопштио да је понудио НАТО-у да на сталној бази размењује информације о ситуацији на Црном мору, а такође дао предлог да се организује мисија Алијансе за ваздушни и поморски надзор у овом региону.

„НАТО ојачава, како смо се договорили, стално присуство на Црном мору, а то је неопходно како би се спречило даље ескалирање напетости и осигурала безбедност у региону. То је дефинитивно оно што нам је сада потребно“, рекао је он новинарима.

Према његовим речима, Украјина би „поздравила покретање ваздушне и поморске посматрачке мисије НАТО-а“.   

Столтенберг је такође рекао да НАТО планира да до краја године Оружаним снагама Украјине преда опрему за обезбеђивање сигурне комуникације.

„НАТО пружа Украјини снажну политичку и практичну подршку. То укључује око 40 милиона евра које су савезници обећали у инвестиционе фондове за Украјину који помажу да се побољша управљање и комуникација. И данас сам најавио Порошенку да ћемо до краја ове године испоручити опрему за сигурне комуникације украјинских оружаних снага“, нагласио је Столтенберг.

Он је подсетио да је „НАТО последњих година повећао своје присуство у Црноморском региону и да ће наставити да процењује своје присуство тамо“.

Он је такође нагласио да је НАТО признао тежњу Кијева да уђе у Алијансу, „да жели да Украјина успе у томе и да је спреман да у томе помаже“.

ЕУ забринута због „кршења“ међународног права од стране Русије  Лидери ЕУ усвојили су изјаву о спремности да „предузму мере“ за појачавање подршке Украјини у вези са догађајима у Керчком мореузу, када су украјински ратни бродови прекршили границу Русије и били задржани, али у документу нема позива за увођење нових санкција.
„Савет Европе изражава крајњу забринутост због ескалације напетости у Керчком мореузу и Азовском мору и кршења међународног права од стране Русије. Он поново потврђује своју посвећеност међународном праву, суверенитету, територијалном интегритету и независности Украјине, политици непризнавања од стране ЕУ незаконите анексије Крима“, наводи се у саопштењу.

Документ изражава став да „нема никаквог оправдања за употребу војне силе од стране Русије“.

„Савет Европе захтева хитно ослобађање свих задржаних украјинских морнара, као и враћање заробљених бродова и слободан пролазак свих бродова кроз Керчки мореуз“, истиче се у документу.

У њему је такође укључена и формулација да је „ЕУ спремна да предузме мере за даље јачање своје подршке, укључујући и у интересу погођених подручја Украјине“.

У закључку се не говори о којима се тачно областима ради, али су раније извори у структурама ЕУ објаснили да ЕУ планира да прерасподели већ договорену помоћ источним регионима Украјине у корист украјинских лучких градова.

ЕУ продужила санкције Русији „због нултог напретка“ у имплементацији Минских споразума  Лидери Европске Уније су на самиту у Бриселу одобрили политичку одлуку о продужењу за шест месеци економских санкција Русији због „нултог напретка“ у имплементацији Минских споразума, изјавио је председник Европског савета Доналд Туск.

„Одлука: ЕУ је једногласно продужила економске санкције против Русије због нултог напретка у имплементацији Минских споразума“, саопштио је Туск.

Почетком јула економске рестрикције против Русије продужене су до 31. јануара 2019. године.
САД: Сусрет Путина и Трампа није могућ све док Москва држи украјинске бродове  Америчка администрација сматра да нови лични сусрет председника Русије и САД, Владимира Путина и Доналда Трампа, није могућ све док Москва држи украјинске ратне бродове заплењене у Керчком мореузу, изјавио је новинарима помоћник америчког председника за националну безбедност Џон Болтон.
„Не видим у догледној будућности околности под којима би такав састанак могао да се одржи, све док бродови и посаде не буду ослобођени“, рекао је Болтон.

Према саопштењу Федералне службе безбедности Русије (ФСБ), у недељу 25. новембра бродови украјинске морнарице „Бердјанск“, „Никопољ“ и „Јани Капу“ су, нарушавајући Чланове 19 и 21 Конвенције УН о морском праву, пресекли државну границу Русије. Бродови су ушли у привремено затворене воде Русије и неколико сати изводили опасне маневре, не одговарајући на захтеве руских бродова који су их пратили. Сва три брода су задржана и касније превезена до луке у Керчу.

Приведена су 24 украјинска војника, укључујући два агента Службе безбедности Украјине, који су се, према речима прес-службе Федералне службе безбедности (ФСБ), налазили на бродовима и координисали провокације.

Кијев је ово сматрао чином агресије и прогласио ратно стање у неким областима Украјине.

Москва је инцидент назвала провокацијом украјинског председника Петра Порошенка уочи избора.

Цариградска патријаршија ће предати Украјини томос о аутокефалности уочи православног Божића  Цариградска патријаршија ће предати Украјини томос о аутокефалности уочи православног Божића, саопштио је портпарол неканонске Кијевске патријаршије Јевстратије Зорја.
„Томос васељенског патријарха треба да буде уручен поглавару (нове цркве у Украјини) 6. јануара“, рекао је Зорја, преносе украјински медији.

Он је напоменуо да би 6. јануара у Цариграду „требало да буде одржана литургија, уз саслужење васељенског патријарха и поглавара (помесне цркве), а након тога ће бити уручен томос“.

Говорећи о ујединитељском сабору, архиепископ је истакао да ће јерарси Украјинске православне цркве Кијевске патријаршије доћи на сабор 15. децембра.

Према његовим речима, УПЦ КП ће већ на Сабору представити свог кандидата за поглавара помесне цркве.

Међутим, више од педесет епископа канонске Украјинске православне цркве вратило је цариградском патријарху Вартоломеју позивницу на „ујединитељски сабор“, саопштила је прес-служба Украјинске православне цркве.

„Тако је поступило већ 56 архијереја, не рачунајући епископе који су од самог почетка одбили да приме позивнице“, додаје УПЦ.

Власти у Кијеву и неканонска црквена структура у Украјини раније су саопштиле да очекују да ће до краја године добити томос о аутокефалности од Цариграда. Међутим, њега може да прими само поглавар „јединствене“ црквe који мора да буде изабран на „ујединитељском сабору“ православних цркава у Украјини.

Планирано је да се сабор одржи 15. децембра у Кијеву. Канонска УПЦ је саопштила да неће учествовати у овом догађају.


„Већина земаља ЕУ сматра да би било контрапродуктивно да се прелази на примену нових рестриктивних мера због догађаја у Керчком мореузу“  Већина земаља ЕУ сматра да је у овој фази контрапродуктивно примењивати санкције због догађаја око Керчког мореуза, прво је неопходно да се смање тензије и реши питање континуиране инспекције бродова, изјавио је извор за РИА Новости у структурама ЕУ.

„У овом тренутку већина земаља ЕУ сматра да би било контрапродуктивно да се прелази на примену нових рестриктивних мера због догађаја у Керчком мореузу. Мишљење је да је неопходно да се смањи ескалација и реши питање дуготрајне инспекције бродова, укључујући и европскe“, рекао је извор упознат са током дискусије.

Истовремено би, према његовим речима, у формулацију закључака самита о Керчком мореузу могла бити унета измена која ће оставити могућност да се, у случају погоршања ситуације, предузму мере које нису само везане за пружање подршке Украјини.

Конкретно, у фразу о спремности ЕУ да „предузме мере о додатном појачању своје подршке у интересима погођених подручја Украјине“ предлаже се да се после речи „предузмe мере“ дода „укључујући“.

„Ово у одређеном смислу оставља прозор отворен“, рекао је извор.

Лавров: Ситуација у Црном мору се у последње време погоршала  Организација за црноморску економску сарадњу не треба да буде арена за политичка препуцавања и измиривање рачуна, изјавио је шеф руске дипломатије Сергеј Лавров.

„Нажалост, у последње време се ситуација у Црном мору погоршала, али важно је радити на томе да се економска ситуација не погорша, већ да у том региону и даље владају мир, стабилност и благостање“, истакао је Лавров на конференцији у Бакуу.

Он је рекао и да та организација има искључиво економски карактер, те да је неопходно поштовати ту чињеницу како би се сарадња између свих земаља које улазе у њен састав одвијала несметано.

Руски министар је истакао и да је Москва спремна да подржи било какву идеју када је реч о реформи те економске организације.
 
 Украјинa - из минута у минут -

 

 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Fotografija i sam pojam 'fotografisati' dobili su neko drugačije, potpuno novo značenje. I dok su nekada dva ili tri filma, što je maksimalno oko sto fotografija, 'trajali' celo letovanje...


Posle veoma brzog razvoja LLM modela veštačke inteligencije (Large Language Model) u toku prošle godine, mnoge kompanije koje stoje iza ovoh softvera morale su da uvedu brojne promene.

Законодавци ће ове суботе гласати о закону о помоћи, тврди Мајк Џонсон


Запад не може да обара руске ракете, изјавио је највиши дипломата ЕУ

Ко смо ми? Завичајно удружење "Хаџи Продан" основало је неколико е



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА