BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: „Оружје будућности“: Русија покренула серијску производњу аутономних борбених робота - Шојгу

РТ: „Оружје будућности“: Русија покренула серијску производњу аутономних борбених робота - Шојгу
23.05.2021. год.

Руска војска ће ускоро бити опремљена аутономним борбеним роботима способним да независно делују на бојном пољу, рекао је министар одбране Сергеј Шојгу, додајући да је Москва покренула масовну производњу таквих машина.


„То нису само неки експериментални прототипови, већ роботи који се заиста могу приказати у научно-фантастичним филмовима, јер се могу сами борити“, рекао је министар за ТВ Звезда током форума „Ново знање“. Форум се одржао у неколико руских градова од 20. до 22. маја, а представља низ образовних догађаја у којима учествују врхунски стручњаци из различитих области.


Велики напор учињен је на развоју оружја будућности, рекао је Шојгу, мислећи на борбене роботе опремљене вештачком интелигенцијом. Роботи, за које се наводи да могу самостално да приступе борбеној ситуацији, део су новог најсавременијег арсенала на који је тренутно усредсређена руска војска.

Шојгу није именовао ниједан конкретан систем наоружања, али је Русија већ представила низ аутономних и полуаутономних машина, од којих су неке учествовале у борбама у Сирији.

Један од њих је "Уран 9", вишенаменски роботски систем наоружања који изгледа попут малог тенка опремљеног 30-милиметарским митраљезом, бацачом пламена и четири вођене противоклопне ракете. Дизајниран за извиђање и ватрену подршку живој сили на бојном пољу да би се умањиле потенцијалне жртве.

Још један модел из серије „Уран“ је аутономна јединица за разминирање названа "Уран 6". Робот сличан булдожеру тежак до шест тона, дизајниран је да створи сигурне пролазе за војнике који иду минским пољима. Обе машине успешно је користиле руска војска током антитерористичке кампање у Сирији.

Руска војска би ускоро могла да добије још снажније борбене машине док њени инжењери тренутно раде на аутономним системима заснованим на тенковима Т-72 и Т-14 Армата, способним за ношење тешког наоружања. Још у лето прошле године, Т-14 Армата је прошао тестирања где је успешно детектовао разне циљеве на тешком терену без посаде.

Руски поморски арсенал ће ускоро бити ојачан системима "Посејдон" аутоматизованиом подморницом на нуклеарни погон  способном да носи нуклеарне бојеве главе. Војска је јавно објавила његова прва испитивања још 2019. године.

Аутономна подморница се може приближити непријатељској територији дубоко под водом малом брзином. Ако се открије, може знатно повећати брзину и удаљити се са места пре него што се врати у "невидљиви" режим. Откривање "Посејдона" подстакло је америчког званичника Стејт департмента да изрази забринутост због његове потенцијалне способности да ослободи „радиоактивни цунами“ на америчку обалу.

Роботи нису једина технологија којом руска војска располаже. Према речима Шојгуа, Москва такође планира да развије ласерско наоружање.

„То је била само фикција пре неких 20 година“, рекао је министар додајући да, док је у то време ласерско оружје било научнофантастични материјал, „сада је то стварност“.

Иако можда ускоро нећемо видети руске војнике како машу светлосним мачевима, руска војска у свом арсеналу има ласерско оружје. "Пересвет", тајни ласерски топ, био је једно од оружја које је председник Владимир Путин представио још 2018. године. О овом наоружању се мало зна, али се наводи да је способан да обара и непријатељске летелице и долазеће ракете. Војска га је већ добила, потврдио је Шојгу, додајући да још увек има велики потенцијал за даље усавршавање.

Сиријска антитерористичка кампања помогла је руској војсци да стекне дубок увид у савремено ратовање и прилагоди своје потребе савременим изазовима, рекао је министар. Открио је да је то било не само добар теренски тест за неко оружје, већ је показао и неке његове недостатке.

"Избацили смо десетак система наоружања из свог арсенала и више их не производимо", рекао је Шојгу.

Упркос напредној дигитализацији ратовања, војници и даље остају основна оружана снага Русије, иако прилагођавају нову улогу на бојном пољу, рекао је министар. Додао је да су се захтеви за потенцијалним регрутима у ствари повећали на одређеним пољима.

„Желели бисмо да створимо мобилизациону резерву ... нове врсте“, рекао је Шојгу.

„Ова резерва треба да има добру обуку и образовање“, објаснио је он, додајући да модерној војсци требају „професионалци“, а не „радна снага“.

Извор: РТ


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © Sputnik / Russian Defense Ministry / Vadim Savitsky / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

На Слобожанском правцу руске трупе су ослободиле скоро половину територије Волчанска. Након што су преузеле контролу над комплексом зграда, предње групе су стигле до порушеног моста у улици Привокзална....


Русија никада није одустала од преговора, за разлику од Кијева, изјавио је изасланик Москве у УН Василиј Небензја

Украјинског лидера, чији је мандат истекао данас, Русија сматра „ратним злочинцем“, изјавио је бивши председник Дмитриј Медведев


Израелски емитер Кан известио је да две зараћене стране нису могле да се сложе око тога како би изгледао „крај рата“


Министар одбране Грант Шапс изјавио је да је то разлог зашто западне нације не обарају руске ракете изнад Украјине


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА