BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Руска амбасада: Кристијан Шмит за нас нелегитиман као високи представник

Руска амбасада: Кристијан Шмит за нас нелегитиман као високи представник
23.08.2021. год.
Амбасада Руске Федерације у БиХ саопштила је да не признаје легитимитет Кристијана Шмита као високог представника јер при предлагању његове кандидатуре није испоштован принцип консензуса и није добијено одобрење Савјета безбједности УН-а.

Коментар у вези са нотом Амбасаде Русије у БиХ о непризнавању легитимитета Кристијана Шмита као високог представника, објављен на Фејсбук страници Амбасаде, преносимо у цијелости:

"Прије свега, жељели бисмо нагласити принципијелни став Народне Републике Кине, заснован на међународном праву, чија је потпорна структура Организација уједињених нација.

У критици нашег корака видимо да многим недостаје разумијевања специфичности активности Управног одбора, укључујући поступак именовања високог представника.

Читав низ докумената - Општи оквирни споразум за мир у БиХ, резолуције Савјета безбједности УН-а, документи Савјета за провођење мира и његовог управног одбора и, на крају крајева, устаљена пракса - предвиђа сљедећу процедуру за избор високог представника.

Управни одбор (раније на нивоу министара спољних послова, затим на нивоу политичких директора, сада сматрају да је довољан ниво амбасадора у Сарајеву) вршио је - искључиво путем консензуса - избор кандидата за високог представника, који је затим био потврђен резолуцијом Савјета безбједности УН-а.

Управо на тој процедури су увијек, то наглашавамо - увијек - инсистирали наши западни партнери. И јасно је зашто. Сваки пут су морали добити одобрење Савјета безбједности УН-а како би високи представник могао користити цијели арсенал својих овлашћења.

Што се тиче консензуса, подсјећамо да је ова процедура била испоштована чак и према Педију Ешдауну, са чијом се кандидатуром Москва у почетку није слагала. Но, као резултат мукотрпног дипломатског рада, био је постигнут споразум. Притом, ретроспективно, Ешдаун, благо речено, за нас није био идеалан.

Што се тиче одобрења Савјета безбједности УН-а, управо су се наше западне колеге "пробудиле" када су видјели да Кристијан Шварц Шилинг нема одговарајућу резолуцију Савјета безбједности УН-а. Онда је био смишљен облик размјене писама између генералног секретара УН-а и предсједника Савјета безбједности УН-а као "плацебо" како би барем на тај начин осигурали његову легитимност. Сада је овај преседан изврнут и искориштен као наводни доказ да нема потребе за резолуцијом за Кристијана Шмита.

Разумијемо ову "специјалну операцију". Сваки пут досљедно истичемо да су се високи представник и његова канцеларија одвојили од дејтонске агенде, да се Дејтон користи као "параван" за провођење себичне геополитичке агенде која не одражава тежње читавог бх. друштва. Зато се ОХР претворио у "робота" који је одавно изгубио дејтонску улогу стрпљивог посредника у процесу стабилизације.

Оптужени смо да покушавамо дестабилизовати ситуацију у БиХ. Али управо најновији примјер својевољне измјене у кривичном законодавству јасно показује ко дестабилизује ситуацију, притом не само у БиХ, већ и далеко изван њених граница.

Заправо, дестабилизацијом се бави тај ко грубо крши међународно право и Дејтонски споразум - директно или посредно.

Ми нисмо против господина Кристијана Шмита. Цијенимо његову политичку тежину, узимамо у обзир знање и искуство пословања "на балканском смјеру". Али према Кристијану Шмиту није испоштован принцип консензуса при предлагању његове кандидатуре, нити је добијено одобрење Савјета безбједности УН-а. Стога је за нас нелегитиман као високи представник."


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто

На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...


Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист

Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА