BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Кина форсира лет змаја

Кина форсира лет змаја
30.10.2012. год.

Пекинг форсира програм развоја беспилотне авијације. Објављено је о формирању прве две базе беспилотних летелица у провинцији Љаонинг за мониторинг ситуације у обалским водама

Ове базе су нови поклон војске за 18. конгрес КПК. Кини су потребни пробоји уочи овог важног политичког догађаја. И војска их осигурава, јачајући истовремено своје позиције у партијској хијерархији. Поставља првог кинеског носача авиона на бојево дежурство, најава програма искрцавања на Месец и повратак на Земљу космичке летелице примери су из исте серије.

Раније је Кина објавила да намерава да формира 11 база за беспилотне летелице до 2015. године. Прве две базе ће се појавити на североистоку земље. то је регион највеће војне активности не само у Азији, него у свету. За годину дана тамо се изводи до 10 војних маневара уз учешће флоте и авијације САД, Јапана, Јужне Кореје. Не заостаје за њима ни Кина, пошто сматра овај регион зоном свог првостепеног утицаја. Сада ће њене интересе бранити беспилотне летелице. Сакупљаће обавештајне видеоинфорамције о војним маневрима суседа, као и координисати дејства ратног ваздухопловства и ратне морнарице Кине у акваторијуму Жутог и Источног Кинеског мора.

Беспилотне летелице ће осигурати себи мониторинг острва Дијајоу. Сада их контролише Јапан, али Кина их сматра исконско својим. У случају новог конфликта између две земље у овом акваторијуму, летови кинеских беспилотних летелица на ниској висини ће бити озбиљни аргументи у спору.

Да ли ће кинеске беспилотне летелице носити наоружање? Нема једнозначног одговора. Мада је познато да поред обавештајних летелица Кина разрађује и ударне, истакао је експерт Денис Федукинов:

- Кина има успеха у копирању образаца наоружања и војне технике, позајмљивању техничких решења других земаља. Може се претпоставити да у не превише далекој перспективи кинеске оружане снаге ће добити савремена средства на бази беспилотних летелеица. Оне ће патролирати дугом копненом границом, обалском линијом и широким акваторијумом околних мора.

И ако Кина на неки начин искористи достигнућа Запада, није искључено опремање њених беспилотних летелица оружјем. Јер САД и Израел су далеко одмакли у разради и опремању својих беспилотних летелица ракетним системима.

Вероватно ће Кина прво користити висинске беспилотне летелице са великим дометом лета за извиђање и навођење својих противбродских балистичких ракета. Кинески медији их називају убицама носача авиона. Реч је о кинеској ракети DF-21D. По неким оценама, ако се оне поставе на кинеској војној бази Шагуан, могу да осигурају себи погађање противника на 70% акваторијума Јужног Кинеског мора. Преосталих 30% убудуће могу да контролишу кинески носачи авиона.

У Кини се разрађује и стоји у наоружању око 30 беспилотних летелица разних модификација. Њихова улога у опремању кинеске армије ће само расти, сматра Денис Федукинов:

- Активизација и јачање ратног ваздухопловства Кине не може да не брине њене суседе. Можда ће делимично са тим бити везане или су већ везане перспективе опремања сличном техником неких земаља суседа Кине.

Свој програм производње беспилотних летелеца уз подршку САД формира Јужна Кореја, мада је сматра веома скупом. И друге земље региона тешко да ће пасивно пратити летове кинеских беспилотних летелица у близини својих граница.



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто

На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...


Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист

Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА