BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Трианон: истина и измишљотина

Трианон: истина и измишљотина
27.08.2013. год.


Раст националистичких расположења и међудржавне напетости који се бележи у данашњој Европи, по правилу потхрањује се позивањем на регионалну историју. То је и схватљиво, Историја практично сваког региона пуна је неједнозначних догађаја и процеса, када су велике територије мењале своју државну припадност, а премештања (добровољна и не баш) читавих народа и етничких група коначно компликовала етно-религиозну слику.

На крају у региону се вековима формирало етничко преплитање и клупко узајамних претензија. Посебно очигледно се то види у региону Централне и Источне Европе који је преживео глобално прекрајање граница после Првог светског рата. Дајемо реч аналитичару Гласа Русије Петру Искендерову.

Да почнемо од историјских чињеница. У Транонском мировном споразуму централна тачка је била констатације губитка значајних територија за Мађарску, које је Будимпешта навикла да сматра својим историјским територијама. Румунији је припала Трансилванија и источни Банат, у састав Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца (претеча будуће Југославије) ушли су Бачка и западни део Баната. Словачка и Подкарпатска Русија били су укључени у састав формиране Чехословачке. Бургенланд је предат Аустрији. На крају је Мађарска лишена две трећине предратних територија и становништва.

Трианон из 1920. године није Берлин из 1878. године када су чланови «концерта великих сила» заиста имали за циљ да очувају међусобни баланс и активирали систем одвраћања и противтежа. После Првог светског рата на дневни ред је дошло не узајамно маневрисање држава Антанте и Тројног пакта, већ прекрајање Европе у интересима држава победница, које су се уз от суочиле са таласом националних револуција на територији исте те Аустроугарске.

Са ове тачке гледишта Трианонски мировни споразум само је фиксирао војно-политички статус кво који је постојао у том тренутку за Трансивланију, Словачку или Војводину. Што се тиче саме етно-религиозне и геополитичке слике региона – она се формирала током векова, и тешко да ју је могуће променити укидањем, или напротив, рехабилитацијом појединог историјског документа.

Актуелни ћорсокак о проблему Косова, озбиљне противречности у Босни и Херцеговини које трају, крхки баланс снага у Македонији сведоче о истом – о опасности од претеране апсолутизације појединих повољних само једној земљи демографских, историјских и других фактора. Решења сличних вековних историјских спорова треба тражити на основу сарадње и интеграције, а не путем новог прекрајања граница по прашњавим аршинима од пре сто година.

Петар Искебнеров,



  • Извор
  • Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Руске трупе су извршиле ударе на идентификоване циљеве у Харкову, Сумију и Миргороду. Украјинске оружане снаге су заузврат беспилотним летелицама поново напале рафинерију Лукоил у Волгограду и индустријску зону...

Данашње сукобе побеђују они који су „отворени за иновације“, изјавио је портпарол председника Дмитриј Песков


„Преговарачка позиција“ Кијева никада није била довољно јака усред сукоба, изјавила је бивша заменица државног секретара САД за политичка питања

Француски лидер је изјавио да ЕУ треба да буде „спремна да делује“ ако Москва оде „предалеко“



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА