BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Хрвати прете бојкотом словеначке робе

Хрвати прете бојкотом словеначке робе
20.12.2008. год.

Санадер: „Чланство у ЕУ нећемо куповати територијом”; Месић: блокада је „сада проблем Брисела”

Словеначка блокада преговора Хрватске о прикључивању Европској унији ипак је изненадила хрватску јавност, коју су домаћи политичари уљуљкивали тврдњама да ће се све решити у задњи тренутак и да ће Хрватске према плану отворити сва планирана поглавља у преговорима с ЕУ. У јавности се не крије увређеност таквом упорношћу словеначке стране, па су и прве реакције у складу с тим: најављује се и позивање на бојкот словеначке робе, а судећи према писању данашње загребачке штампе први на удару биће робни ланац „Меркатор”, чије су купце интервјуисали домаћи новинари.

Удружење рибара „Маре Кроатикум” директно је позвало грађане Хрватске да не купују словеначку робу. „Поново смо сведоци поступака словеначких политичара који арогантно наступају према Хрватској и тужакају је пред телима Европске уније. Зато је време да и ми, обични грађани, предузмемо нешто”, наводи се у њиховом јавном позиву на бојкот и указује да „куповином робе у словеначким трговачким ланцима и куповином словеначких производа директно пунимо словеначки буџет и тиме плаћамо словеначке политичаре који се понашају према Хрватској на виђени начин”.

Одмах после објављивања коначног негативног става Словеније којим се блокира 11 поглавља у преговорима Хрватске са ЕУ, премијер Иво Санадер је у Загребу сазвао хитну конференцију за новинаре на којој је саопштио да се нада како ће Словенија „још једном размотрити своју одлуку”. О томе је рекао:„Нисам велики оптимиста, али било би добро да то успе. Уколико се то не догоди, словеначка влада ће показати искључивост која је у раскораку с основним начелима добросуседства, солидарности и заједништва. Хрватска је отворена за пријатељски дијалог, али није и неће бити спремна прихватити уцене и искључивост којима није место у ЕУ. Наше чланство у ЕУ нећемо куповати територијом.”

Надамо се, додајмо, да овако чврсто прокламоване принципе Хрватска неће заборавити када једном као чланица ЕУ са Србијом буде расправљала спорне граничне проблеме на Дунаву о којима се тренутно ћути.

Председник РХ Стјепан Месић данас је поводом ове најновије ситуације са Словенијом изјавио да односи Хрватске са Словенијом више нису проблем Хрватске већ ЕУ: „Љубљана више није проблем Загреба, већ Брисела. Ова блокада имаће последице на привредне и друге односе Хрватске и Словеније”, сматра он.

У Хрватској поводом овог најновијег затезања односа са северним суседом сматрају да „Словенија има план да Хрватска не уђе у ЕУ”, како је то пре неки дан гласио и наслов у „Јутарњем листу”. Из неименованих дипломатских извора у Загребу, наиме, наводи се да Словенија наводно има „стратегију заустављања пута Хрватске у ЕУ”, а то би се „могло закључити на основу неразумних захтева које последњих месеци словеначка политика поставља пред Хрватску”.

Поводом словеначког захтева да Хрватска потпише обавезу да документе које спомене у преговарачким становиштима с ЕУ неће користити у поступку утврђивања границе, хрватски министар спољних послова Гордан Јандроковић каже: „То Хрватској није прихватљиво, јер не можемо прихватити слабљење своје преговарачке позиције у поступку којим ће се утврђивати граница. Овде се ради о билатералном питању које се користи као средство притиска на Хрватску у преговарачком процесу. То није у европском духу, то није прихватљиво ни Европској комисији ни земљама чланицама.”
 



  • Извор
  • Политика
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Иста ограничења важе за гледаоце и љубитеље спорта који присуствују Летњим играма у Паризу


Дмитриј Песков је такође високо оценио сарадњу региона Русије и провинција Кине и истакао њен допринос развоју руских територија које се граниче са Кином.


На Русију се неће вршити дипломатски притисак, као што се не може победити на бојном пољу, рекао је председник

Председници Бразила и Јужне Африке одлучили су да не учествују на том догађају, који искључује Русију, наводи се у извештајима


Инвестициона група на челу са Џаредом Кушнером склопила је посао за изградњу хотела у Београду вредног 500 милиона долара


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА