BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Уралски торањ у Пизи

27.06.2014. год.
Име архитекте историја није сачувала


На сат вожње од Јекатеринбурга налази се стари град Невјанск. Пре више од 300 година у Невјанску је започео развој рударске индустрије на Уралу коју је основао Акинфиј Демидов. Овај истакнути предузимач чувен је и по томе што је у Невјанску изградио једини у Русији накривљени торањ.

Име архитекте Невјанског торња историја није сачувала. Торањ је пун тајни. Не зна се, на пример, зашто је потребна соба на њеном шестом спрату где се шапат у једном углу чује у другом. По облику торањ посећа на руски звоник и богато је украшен архитектонским орнаментом. Израстајући из деветометарског квадрата у основи, како се диже у вис скоро до 58 метара, торањ се нагиње по вертикали на један метар и 80 центиметра. Подигнут је 1738. године. Али зашто, то је још једна загонента, рекао је директор Невјанског историјско-архитектонског музеја Анатолиј Маљутин:

- Ради чега је био изграђен торањ, до данас није утврђено. Кажу да је Демидов подигао споменик својој величини. Постоји легенда да је он направио себи малу Италију: ево, у Италији стоји торањ у Пизи и пада, а мој ће стајати наклонивши се и неће пасти никад.

Нејвански торањ је занимљиво и по својој ”опреми”. У Русији с почетка 18. века такви предмети су могли да чине понос грађевинама чак у Москви и Петербургу, наставља Анатолиј Маљутин.

- Код нас стоји права кугла-громобран која је била на кули, искована рукама ковача. При томе милиметарски челик и ковање данас, вероватно, чак помоћу апарата не могу сви да направе тако као што су ковачи Невјанска направили ручно. Ветроказ је до данас у добром стању, сат на торњу, не знам, у Енглеској вероватно нема таквог старог сата као код нас. Он је из доба Демидова и ради до данас — мелодија свира, откуцава време, откуцава интервале, све као што треба.

Невјанска кула је главни, али не једини објекат локалног историјско-ахритектонског музеја. Овде може да се види доста реткости: међу њима су 18 невјанских икона, направљених у псоебној традицији која је рођена само у Невјанску, каже сарадник музеја Олга Крјажевских:

- Невјанска икона појавила се као појава у 18, почетком 19. века у неколико породица, тачније не у монашкој средини, већ управо у световним породицама које су се бавиле иконописањем. Особеност невјанске иконе је у томе што су то врло сликовите иконе. Најважније је обиље зелене боје и злата. На неким иконама може да се виде уралски пејзажи. Код нас је изложен и 18. век, и 19. век, и 20. век. И сада постоји наставак ове традиције у Невјанску.

Ускоро у Невјанском историјско-архитектонском музеју ће се појавити још неколико необичних објеката. Као прво, музејски радници су решили да раскопају и уреде легендарне демидовске подруме. Колају гласине да се они налазе испод торња. Али музеј сматра да треба копати испред торња — на територији прве Демидовљеве фабрике. Као друго, музеј намерава да посвети своје посетиоце у тајне израде злата и платине која је некада цветала на Уралу. Ради тога се припрема вештачки поток са тобоже златним песком. Злато ће, наравно, бити замењено другим металом, али уз мало маште и овде ће моћи да се осети права златна грозница.

Олга Бугрова,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: RIA Novosti/Павел Лисицын/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Иста ограничења важе за гледаоце и љубитеље спорта који присуствују Летњим играма у Паризу


Дмитриј Песков је такође високо оценио сарадњу региона Русије и провинција Кине и истакао њен допринос развоју руских територија које се граниче са Кином.


На Русију се неће вршити дипломатски притисак, као што се не може победити на бојном пољу, рекао је председник

Председници Бразила и Јужне Африке одлучили су да не учествују на том догађају, који искључује Русију, наводи се у извештајима


Инвестициона група на челу са Џаредом Кушнером склопила је посао за изградњу хотела у Београду вредног 500 милиона долара


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА