BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Подгорица: Протести СПЦ се користе као негација државног бића и идентитета Црне Горе

Подгорица: Протести СПЦ се користе као негација државног бића и идентитета Црне Горе
17.01.2020. год.
Министар одбране Предраг Бошковић је оцијенио да се протести у организацији Српске православне цркве користе као "негација црногорског државног бића и идентитета, али и Црне Горе као независне државе".

Бошковић је, коментаришући Закон о слободи вјероисповијести и дешавања која су услиједила након његовог усвајања, рекао да се "галама није подигла због самог закона, већ да је кампања усмјерена ка негацији Црне Горе и Црногораца као нације".

"Управо ови протести које организује Србска православна црква се користе као негација државног бића Црне Горе, идентитета и Црне Горе као независне државе. Имали смо изјаве појединаца гдје говоре да ће се Црна Гора кад тад вратити Србији, што показује да природа цјелокупних протеста и галаме која се дигла уопште није Закон о слободи вјероисповијести, већ је ова кампања усмјерена ка негацији Црне Горе, Црногораца као нације и независне државе", рекао је Бошковић у Јутарњем програму РТЦГ.

 
"Морам им поручити да је закон ступио на снагу, да се неће повући и да је Црна Гора, као што је то рекао премијер Душко Марковић, спремна да разговара са Митрополијом црногорско-приморском о темељном уговору."

"И прије закона није била само СПЦ регистрована, јер је жељела да буде изван закона и изнад државе Црне Горе. Надам се да ће се Митрополија дозвати памети и да ће виђети да закон није усмјерен против њих, да даје много већа права и могућности Митрополији да врши своју функцију у Црној Гори", рекао је Бошковић.

Kометаришући литије и молебане који се одржавају широм Црне Горе, Бошковић каже да је демократско право Митрополије црногорско-приморске да их организује, све док су скупови мирни и док шаљу мирне поруке.

Поручио је да држава неће отимати манастире, већ жели да то питање уведе у ред и ријеши на модеран начин, као све европске државе.


"Сви морамо бити свјесни да је Црна Гора независна држава, као таква уређује свој правни систем. Било је потребно уредити права и обавезе вјерских заједница, јер је стари закон из 1977. године. Радиило се дуго на овом закону, он је модеран и европски, добио је подршку свих међународних адреса, међу њима и Венецијанске комисије. Оно што рреба нагласити је да је тај закон искоришћен као окидач за спровођење разних малициозних активности против Црне Горе и оно што је специфично да имамо први пут нескривено мијешање државних органа Србије и њихових функционера у политичка питања Црне Горе", рекао је Бошковић.

Kад је ријеч о слању црногорских војника у Ирак, Бошковић је рекао да прате дешавања на Блиском истоку.

"Посљедњих дана имамо деескалацију сукоба. Пратимо ситуацију заједно с НАТО партнерима и процијенићемо је ли бјезбједност загарантована и након заједничких разговора одлучићемо хоћемо ли слати једног до два војника" каже Бошковић.

Говорећи о "хибридном рату који се води против Црне Горе", Бошковић је рекао да је, с обзиром да је Црна Гора чланица НАТО-а, "концвенционална пријетња" мало могућа због члана 5 Сјеверноатланстког уговора.


"Али оно што осјећамо дуже времена је специјални хибридни рат који се води против Црне Горе из одређених центара. И до сад смо се борили, борићемо се и изборићемо се, јер имамо капацитете да одговоримо на такве пријетње", тврди Бошковић.


  • Извор
  • Танјуг
  • Литија у Подгорици синоћ, фото: © Митрополија/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Немојте од Вучића правити ентитет који персонификује Србију, нити изједначавати србски народ са оним што Вучић ради, кога су Запад и НАТО поставили да нама влада, поручио Гајић у...

Тлингитско село уништено 1882. године прихватило је „одавно закаснели” гест



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА