BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Литија у Никшићу: Пише се историја, пјева се историја, продужава се Горски вијенац

Литија у Никшићу: Пише се историја, пјева се историја, продужава се Горски вијенац
08.03.2020. год.



Саслуживало је више свештеника и свештеномонаха, а у литургијском сабрању молитвено је учествовао бројни вјерни народ и сестринство манастира Жупа Никшићка.


Прије приступања Светом Причешћу, ријечима пастирске бесједе обратио се протојереј Остоја Кнежевић, старјешина никшићке Саборне цркве.


фото: © Епархија будимљанско-никшићка

Светим тајнама Тијела и Крви Христове, у прву недјељу Часног Васкршњег поста, приступили су, у великом броју, вјерници који се постом и молитвом припремају за празник Васкрсења Христовог. Причешћивало се из пет путира.

По одслуженој Литургији, молитвена литија, коју је предводио Преосвећени Епископ Јоаникије, у знак прославе побједе Православља над јересима и за спас Светиња, прошла је улицама Никшића.

На хиљадe Никшићана, упркос веома хладном и кишном времену, у молитвеном ходу, уз појање црквених пјесама и са иконама, исказали су, још једном, своје неслагање са неуставним и дискриминаторским тзв. Законом о слободи вјероисповјести и своју одлучност да ће бити уз своју Мајку Цркву до повлачења срамног закона.


фото: © Епархија будимљанско-никшићка

На Тргу „Слободе“ световасилијевском сабрању вјерног, богочежњивог и слободног народа, бесједио је Владика будимљанско-никшићки Г. Јоаникије, чије присуство у Никшићу је поздрављено срдачним аплаузом.

Она је навео да данас прослављамо велики празник светих икона, празник Божје љепоте и славе, у којем кроз духовне свечаности, кроз Свете Тајне Христове и кроз литије, и ми учествујемо.

„Овај велики празник Недеље православља настао је као спомен праве, истинске вјере над крстоломцима, богоборцима, онима који су ружили свете иконе, одступили од славе Божје. То је било када се велика визентијска империја звала православном, али, и у православним државама  појаве се таква искушења. Борба за праву истинску вјеру, за славу Божју, за љепоту вјечну и нетрулежну, трајала је преко 120 година и зато је настао овај празник као спомен побједе.“

фото: © Епархија будимљанско-никшићка

„И ми смо почели да водимо борбу за нашу вјеру против дискриминације, против неправде, против понижења којима су православна вјера и наше светиње у Црној Гори изложени од наше власти. Боримо као Црква Божја, сабирамо се око олтара Божјег, снажимо се Божјом милошћу, Божјом истином и правдом, Божјом љубављу, снажимо се нашим заједништвом, превазилазећи оне ситне људске подјеле. У овој борби смо једно, од старца до младића, дјевојке и дјетета“, казао је Епископ Јоаникије.

Власт Црне Горе, истакао је Владика, изложила нас је великом понижењу; хтјела је да Цркву и њен вјерни народ прикује на крст, мислећи да ће тако да нас понизи и уништи.  


фото: © Епархија будимљанско-никшићка

„А нама је крст слава, крст има силу васкрсења, крст Часни нас је сабрао да се заједно боримо за нашу вјеру. Пише се историја, боље рећи, пјева се историја, продужава се Горски вијенац. Ове скупштине су продужетак Његошевих скупштина из Горског вијенца. Његошево дјело је дјело борбе за слободу вјере, за част, за отаџбину, за правду, за истину. Ми само настављамо то што смо научили од оних који су се борили за част и љепоту светих икона и светих храмова. Оно што смо научили од Његоша и Светог Петра и Светог Василија, то слиједимо и на том путу Христовом ћемо да останемо“, поручио је Његово Преосвештенство.
Прокоментарисао је и наводе црногорских властодржаца, који кажу да се литијама покушава разбити држава, те да се Црква ставља изнад државе.


фото: © Епархија будимљанско-никшићка

„Ми се боримо против дискриминације, против неправде и неравноправности. Не тражимо ништа више, него што је Црна Гора дала права римокатоличкој Цркви и другим вјерама у Црној Гори. Нећемо ништа више, али ни ништа мање! Ми се боримо за право и за правду и то није против државе, него се боримо да се наша држава утемељи на правном поретку, да буде држава правде, мира, једнакости, љубави и слободе. Хоћемо такву државу!“

„Хоћемо да држава Црна Гора буде наш дом заједнички за све, да сви будемо равноправни, да сви будемо слободни. Нема слободе тамо гдје се угрожава основно људско право – слобода вјере!“, указао је Преосвећени Епископ Јоаникије.

Он је подсјетио да су наши преци за вјеру живјели, борили се, крв проливали, животе полагали, главе своје давали.

„Ми смо потомци таквих хероја вјере. Неће нас власт принудити да нам избрише историју и да нас принуди да идемо на шалтер да се пријављујемо као новооснована религија. Хоћемо да имамо признање од државе као историјска религија, која је утемељена у темељима Црне Горе. Нећемо дозволити никаквој власти да нам брише нашу историју, да удара на нашу част, на наше светиње и на наше памћење. То само тражимо. Не рушимо државу, него је градимо“, поручио је Владика.

Додао је да је у овој борби за одбрану Светиња цијело православље, сваки човјек који има осјећај за правду, који има савјести и поштења.

„Добили смо велику подршку, нема чега да се бојимо. Ако смо се за свете иконе борили преко 120 година и побиједили, ми смо у овој борби, слава Богу, тек почели, наставићемо!“, закључио је Епископ Јоаникије, чије обраћање је сабрани народ поздравио кличући: Не дамо светиње!

Синодик Православља, акт Цариградског сабора 843. када је успостављено иконопоштовање, прочитао је о. Роман (Виларет), острошки сабрат.

Епархија


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © Епархија будимљанско-никшићка/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Немојте од Вучића правити ентитет који персонификује Србију, нити изједначавати србски народ са оним што Вучић ради, кога су Запад и НАТО поставили да нама влада, поручио Гајић у...

Тлингитско село уништено 1882. године прихватило је „одавно закаснели” гест



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА