BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Иран послао до сада највећу флотилу танкера нафте у Венецуелу, пркосећи америчким санкцијама - извештај

РТ: Иран послао до сада највећу флотилу танкера нафте у Венецуелу, пркосећи америчким санкцијама - извештај
07.12.2020. год.


Иран шаље велику флоту танкера нафте у Венецуелу како би помогао латиноамеричкој земљи да преживи озбиљан недостатак горива, известио је "Блумберг" позивајући се на изворе. Обе земље суочене су са америчким санкцијама усмереним на њихову трговину нафтом.

Према изворима, флотила са око десет иранских бродова такође ће помоћи извозу венецуеланске сирове нафте након истанкавања горива.


Тренутна флотила приближно је двоструко већа од оне која је први пут изненадила међународне посматраче у мају приликом преласка дела Карипског мора под будном пратњом америчке морнарице.


Последње иранске пошиљке горива послане почетком октобра у три танкера полако нестају, претећи све већим несташицама широм земље.

Извори наводе да две земље такође разговарају о начинима како Иран може да помогне Венецуели да ремонтује своју рафинерију Кардон, последњу тамошњу фабрику горива која ради мање-више редовно.

Иранске пошиљке горива стижу у Венецуелу упркос томе што је Вашингтон напорно радио да осујети мисију. У августу су САД пресреле четири иранска теретна брода на отвореном мору, запленивши неколико танкера горива на путу за Венецуелу. САД су у прошлости такође покушавале да заплене и друга иранска пловила.

„Посматрамо шта Иран ради и осигуравамо да други бродари, осигуравачи, власници бродова, капетани бродова схвате да се морају клонити те трговине“, рекао је у септембру специјални амерички представник за Иран и Венецуелу, Елиот Абрамс.

Упркос претходним претњама из Вашингтона да ће зауставити доток горива у Венецуелу, Иран је и даље непоколебљив око пошиљки, више пута наводећи да ће се оне наставити.

Иран и Венецуела погођени су свеобухватним америчким санкцијама, укључујући ограничења усмерена на њихов енергетски сектор. Вашингтон, који отворено покушава да збаци председника Венецуеле Николаса Мадура, пружио је подршку самопроглашеном „привременом председнику“ Хуану Гваиду, те увео оштре санкције државној нафтној компанији Венецуеле - ПДВСА. Као резултат тога, извоз венецуеланске нафте, што чини већину прихода државе, смањио се на вишегодишње минимуме. Производња нафте у земљи, која има највеће светске резерве, пала је на најнижи ниво за последњих 75 година.


Извор: 
Восток / РТ



  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © Reuters / Jon Nazca / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Израел и САД ће платити цену због тога што су „главни стубови тероризма у региону“, навео је неименовани извор, према наводима агенције Фарс.


Савет безбедности УН је 11. јуна расправљао о извештају Међународног резидуалног механизма за кривичне трибунале. Доносимо цео текст изузетно оштрог иступања сталног представника Руске Федерације Василија Небензје на тој...

Амбасадор БиХ при УН Златкo Лагумџијa позвао je чланице Уједињених нација да се оглуше и о закон и о праксу и не пусте смртно болесног Ратка Младића на слободу,...


Вашингтон је унапред знао за „превентивни“ напад Западног Јерусалима на Иран, али није био војно укључен, изјавио је председник.

Блок под вођством САД настоји да ограничи трвења између Вашингтона и осталих чланица, наводи медиј


Федералне агенције су, према извештају, анализирале посетиоце са истока Европе који су долазили на поседе технолошког милијардера због могућег „утицаја“


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Пружите запосленима врхунску исхрану уз Ордера - Топли оброк

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА