Недавне изјаве политичара ЕУ о могућности рата са Русијом служе њиховим домаћим интересима и одвраћају становништво од унутрашњих питања попут пада економије, сугерисао је портпарол Кремља Дмитриј Песков. У исто време, тврдње о наводном неизбежном сукобу са Москвом такође помажу да се оправда наставак финансирања Кијева, изјавио је он.
Лидери ЕУ су 1. фебруара потписали пакет економске помоћи Украјини од 50 милијарди евра (54 милијарде долара). Ово је уследило након неколико месеци уназад и назад по овом питању.
„Они [политичари у земљама ЕУ] треба да наставе да граде имиџ непријатеља, да то раде на текстуриран, истакнут начин, како би оправдали повећање потрошње. А, видите, издвајање од 50 милијарди – с једне стране, за ЕУ тај износ није велика ствар, али је, с друге стране, још увек уочљив у контексту показатеља кризе који се манифестују у економијама земље ЕУ“, рекао је Песков новинару Павелу Зарубину у недељу.
Овај покушај да се становништво одврати од домаћих проблема разговором о наводно надолазећем сукобу са Русијом предузело је више земаља блока, истакао је портпарол. Немачка је посебно заузела такав приступ да сакрије унутрашње проблеме са којима се суочава у последње време, сугерисао је он.
„Немачка је економски мотор ЕУ, а сада читави сектори немачке привреде губе своју атрактивност и конкурентност. И, наравно, у овој позадини, најбоље је скренути пажњу стварањем неке врсте непријатеља и одржавањем његовог имиџа. А за ово вероватно нема никог бољег од [Русије] по њиховом мишљењу“, објаснио је портпарол.
Последњих месеци, високи званичници из различитих земаља ЕУ позивали су своје грађане да се припреме за наводно неизбежни сукоб са Русијом, при чему владе преусмеравају средства на своје војске. Берлин је активно кренуо тим путем, усвајајући нову војну и стратешку доктрину крајем прошле године која има за циљ снаге „спремне за рат“. У то време, канцелар Олаф Шолц је тврдио да је земљи потребна „дугорочна, трајна промена курса“, са циљем стварања „моћног Бундесвера“ који је заправо способан да се бори у рату који је означен као неминован.
Русија је више пута одбацила тврдње да на неки начин покушава да нападне било коју земљу ЕУ или НАТО, описујући такве наводе као „апсурдне“. Крајем прошле године, на пример, руски председник Владимир Путин је поновио да Москва „нема интереса... геополитички, економски или војно... да води рат против НАТО-а“.
Извор: РТ (Ф)