Кина оптимистична у погледу дипломатских односа са Индијом – амбасадор
Амбасадор Кине у Индији, Сју Феихонг, изразио је оптимизам у погледу јачања дипломатских односа између две земље. Говорећи у недељу новинарима у источном индијском граду Калкути, Сју је истакао да миленијуми заједничке историје повезују Кину и Индију изван односа обичних суседа.
„Кина и Индија постоје као цивилизације веома дуго. Имамо тако блиске културне и историјске везе. Зашто онда не бисмо имали добре односе у наредним годинама?“ изјавио је Сју.
Иако напетости и неповерење и даље постоје, он је нагласио да је за истински напредак потребно више од званичне дипломатије. „Не зависи све само од влада“, цитира га Тајмс оф Индија.
Изјаве амбасадора Сјуа долазе у контексту недавних кинеских напора да се односи са Њу Делхијем оживе кроз економску сарадњу и директне контакте међу грађанима. Ове азијске силе покушавају да ресетују односе последњих годину дана, након сукоба у долини Галван 2020. године дуж спорне хималајске границе, у којем су страдали војници са обе стране.
Након дугих војних и дипломатских разговора, Њу Делхи и Пекинг су у октобру прошле године објавили да су постигли споразум о раздвајању снага у напетим зонама и да ће радити на нормализацији односа. Саопштење је објављено уочи самита БРИКС-а у Казању у Русији, где су кинески председник Си Ђинпинг и индијски премијер Нарендра Моди одржали свеобухватан билатерални састанак – први те врсте у скоро пет година.
У Калкути, у недељу, Сју је истакао важност улоге различитих група – укључујући истраживачке центре, универзитете, студенте, као и обичне грађане – у изградњи позитивних односа. Он је такође нагласио кључно разумевање између Сија и Модија, које је усмерено на јачање односа и очување отворених канала комуникације.
У априлу је Си подсетио да су Кина и Индија древне цивилизације, велике земље у развоју и кључни чланови Глобалног југа, које се налазе у пресудној фази модернизације. Као корак ка нормализацији односа, индијским ходочасницима биће поново дозвољено да посећују света места значајна за хиндуисте, џаинисте и будисте – планину Каилас и језеро Манасаровара у Тибету – после паузе од пет година.
Пекинг је такође позвао Њу Делхи да обнови директне летове између копнене Индије и Кине, као и да поједностави процедуре за добијање виза за кинеске држављане.
Извор: РТ (Ф)
- Извор
- Танјуг
- Фото: Wikipedia/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Кривичне истраге против технолошких гиганата само ће нашкодити француској економији, тврди Павел Дуров
Премијер Никол Пашињан 8. јула објавио да стати на чело покрета против руководства Јерменске апостолске цркве. Оштро је говорио о свештенству, наводећи да је „кућа Исуса Христа окупирана од...
Вашингтон и Брисел воде спор око повећања царина од фебруара
О везама украјинске службе безбедности са ЦИА
Крајем маја 2025. године на Телеграм каналу Борбени ефективи објављен је интервју са Русланом Сичевским, припадником украјинских оружаних снага који је постао руски заробљеник у Курској области. Током лета...
Амерички државни секретар описао је разговор са руским министром спољних послова у четвртак као „отворен“ и „важан“
Остале новости из рубрике »