BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Руске мегафабрике: прича о легендарном аутомату „Калашњиков“

Руске мегафабрике: прича о легендарном аутомату „Калашњиков“
07.01.2018. год.


Ижевска машинска фабрика („Ижмаш“) највећи је руски произвођач војног наоружања. Овде је почела производња легендарног аутомата „Калашњиков“.

1/10. Ижевска машинска фабрика („Ижмаш“) највећи је руски произвођач војног наоружања: аутоматских и снајперских пушака, као и вођених артиљеријских зрна. Поред тога, овде се производи и оружје за друге намене, попут ловачких и спортских пушака, али и машински алати.
2/10. Предузеће је основано 1807. године у Ижевску, граду богате традиције производње наоружања који се налази око 950 километара североисточно од Москве.
3/10. Пушка АК-47, чија је масовна производња започета у ижевској фабрици, представљала је потпуно нову генерацију оружја. Аутомат „Калашњиков“ (AK-47) уврштен је међу најзначајније проналаске 20. века
4/10. Михаил Калашњиков је као млад тенкиста тешко рањен на фронту током Великог отаџбинског рата. Док се опорављао лежећи у постељи, почео је да размишља о изради аутоматске пушке која би најбоље одговарала потребама совјетских војника.
5/10. Иако није имао никаквог претходног инжењерског образовања, Калашњиков је почео да размишља о конструкцији аутомата и да о томе разговара са стручњацима за наоружање, затим да прави нацрте и тестира различита решења. На крају, добио је посао у бироу за конструкцију оружја и почео да учи од искуснијих колега.
6/10. Од самог почетка Калашњиков се чврсто определио за следеће конструкторске принципе: његова пушка биће једноставна и поуздана. Ипак, успех је изостао. После бројних неуспешних прототипова, модел Калашњикова је прихваћен тек 1947. године, када је у организацији војне набавне службе одржано надметање различитих произвођача оружја.
7/10. Упркос снажној конкуренцији врхунских совјетских произвођача лаког наоружања, прототип који је израдио Калашњиков доспео је у други круг надметања, а на крају и до завршног тестирања.
8/10. Коначно, аутомат „Калашњиков“ је 1949. постао део наоружања совјетске армије, а његов творац је добио престижну награду „Стаљин“. Наредних 60 година радио је на усавршавању свог проналаска.
10/10. Производи фабрике „Ижмаш“ испоручују се у 27 земаља света, укључујући и САД, Велику Британију, Немачку, Норвешку, Италију, Канаду, Казахстан и Тајланд. У августу 2013. године предузећа „Ижмаш“ и „Ижевска фабрика механике“ ујединила су се у концерн под именом „Калашњиков“.
9/10. Калашњиков је умро 2013. године и све до краја живота веровао је да ће усавршене верзије аутомата АК-47 остати супериорне још најмање 25 година, када ће се појавити нова, моћнија муниција. Сматрао је да ће произвођачи наставити да раде на већој прецизности овог оружја и бољој продорности кроз савремене панцире и тање преграде.


  • Извор
  • Press photo / Russia beyond/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Говорећи на пленарној седници Санктпетербуршког међународног економског форума (СПИЕФ), Путин је изјавио да Русија још увек није испоручила оружје дугог домета непријатељима Запада, али задржава право да то учини...


Министарка одбране Клаудија Танер критиковала је западне државе што су дозволиле Кијеву да употреби своје оружје за напад на Русију


Бивша чланица АфД-а Олга Петерсен тврди да су власти у Хамбургу планирале да заплене њену децу

Руски Казањ предстојећег лета биће домаћин петог издања Игара БРИКС-а на којима ће под својом заставом наступити и Република Србска.


Свечано отварање 22. Међународног мини баскет фестивала „Рајко Жижић“ одржано је у хали 3 Београдског сајма. Фестивал који окупља младе наде наше кошарке траје од 7. до 9. јуна,...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА