„Канада нема проблема са употребом војне силе у прекрајању граница Европе“ - анализа
Уредник канадског "Есприт де Корпса", Скот Тејлор, такође је приметио да је премијер Канаде, који је подсетио на "анексију Крима и инвазију на украјински Донбас", реаговао на састанак у Хелсинкију.
Сједињене Државе и њихови западни савезници, укључујући Канаду, немају морално право да осуде руске потезе на међународној сцени, изнео је своје мишљење у часопису "Д Хроникл Хералд" канадски војни експерт, уредник и издавач специјализованог часописа "Есприт де Корпс" Скот Тејлор.
Жестока реаксија Труда
Тејлор је напоменуо да је премијер Канаде Џастин Трудо жестоко реаговао након састанка у Хелсинкију због руске "анексије Крима и инвазије на украјински Донбас".
"То су заиста тешке речи, али хајде да погледамо у ретровизор. Године 1999., Канада као активни члан НАТО-а учествовала је у 78-дневном бомбардовању Србије била је један од првих које су признале једнострано проглашену независност Косова 2008. године. Испоставило се да, по свему судећи, Канада нема проблема са употребом војне силе у прекрајању граница Европе, јер то и ради. Што се тиче интервенције у грађанском рату у Украјини, како Трудо може да оптужи Путина да подржава етнички руске Украјинце у источном делу, а истовремено је поносан што канадски војници, хиљаде километара далеко од наших граница подржавају војску те земље, која чак није ни члан НАТО, у истом том сукобу?", наводи Тејлор.
Говорећи о ситуацији у Сирији, где канадске специјалне снаге обучавају ирачку војску и курдску милицију од 2014. године, Тејлор напомиње да су Отава и Москва вероватно "савезници у заједничком циљу".
"Можда Русија подржава [по мишљењу Трудоа] "крвави" режим Башара Асада, али се они [Руси] боре тамо са још крвавијим групама - "Исламска држава" и " Џебат ал Нусра", сматра он.
Русија и САД
Експерт објашњава зашто Трамп и Сједињене Државе такође немају морално право да се обраћају Русији на њене своје поступке на светској позорници и предлаже да се осврну на "неуспеле војне акције и грешке САД и њених савезника у протеклих 17 година".
Тејлор се присетио да су 2001. године, након напада 11. септембра, Американци напали Авганистан, који и даље остао "држава под владавином анархије".
"САД су 2003. године лагале свету о Садаму Хусеину да поседује хемијско оружје, како би имале изговор за инвазију на Ирак. Од тада, Ирак је пао у крваве унутрашње сукобе", додаје он.
"Погледакмо и рат у Либији, која је после операције НАТО-а и убиства Муамера Гадафија 2011. године утонула у хаос."
"Било би проклето одвратно за уши, кривити Путина за ове три епске грешке. И ниједна од њих, очигледно, неће бити решена у догледној будућности", закључује Тејлор.
- Извор
- фото: © РИА Новости / Алексей Никольский/ vostok.rs
- Повезане теме
- Србија
- Косово
- Русија
- Канада
- геополитика
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Кривичне истраге против технолошких гиганата само ће нашкодити француској економији, тврди Павел Дуров
Премијер Никол Пашињан 8. јула објавио да стати на чело покрета против руководства Јерменске апостолске цркве. Оштро је говорио о свештенству, наводећи да је „кућа Исуса Христа окупирана од...
Вашингтон и Брисел воде спор око повећања царина од фебруара
О везама украјинске службе безбедности са ЦИА
Крајем маја 2025. године на Телеграм каналу Борбени ефективи објављен је интервју са Русланом Сичевским, припадником украјинских оружаних снага који је постао руски заробљеник у Курској области. Током лета...
Амерички државни секретар описао је разговор са руским министром спољних послова у четвртак као „отворен“ и „важан“
Остале новости из рубрике »