Правоснажна пресуда Караџићу у децембру
Међународни суд у Хагу планира да у децембру ове године изрекне правоснажну пресуду бившем председнику Републике Српске Радовану Караџићу, чуло се на јуечерашњој расправи о стању у поступку.
Првостепеном пресудом Хашког трибунала, на коју су жалбе уложиле и одбрана и оптужба, Караџић (73) је у марту 2016. осуђен на 40 година затвора због наводног геноцида у Сребреници, прогона муслимана и Хрвата широм БиХ, терорисања становништва Сарајева дуготрајним гранатирањем и снајперисањем и узимање припадника Унпрофора за таоце 1992-95.
Првостепено веће ослободило је Караџића оптужбе за геноцид над муслиманима и Хрватима у још седам босанских општина.
Караџић је жалбом тражио да првостепена пресуда буде поништена због бројних процедуралних грешака и погрешно утврђених чињеница, те да му буде суђено поново.
Тужиоци су у својој жалби тражили да Караџић буде осуђен и за геноцид у седам босанских општина и да му казна буде пооштрена на доживотни затвор.
Караџићев бранилац Питер Робинсон питао је на статусној конференцији судију Теодора Мерона може ли дати више информација о термину изрицања правоснажне пресуде, али је Мерон одговорио да је план да то буде у децембру ове године "оквиран".
Караџић је у судници рекао да се "осећа добро" јер му је "здравствено стање знатно боље, посебно у вези с кичмом".
Он се захвалио судији Мерону што му је омогућено да добије лаптоп компјутер због чега не мора више стално да буде у "неприродном положају" за десктоп рачунаром.
Судија Мерон најавио је и да ће ускоро бити усвојен и Караџићев захтев да се притвореницима омогући да с породицама комуницирају преко Скајпа, а Караџић му се и за то захвалио.
По речима судије Мерона, ускоро ће бити решен и проблем достављања "балканских специјалитета" у притвор у Схевенингену, избором новог добављача који је у току.
Караџић је поновио да је "питање хране проблем" у притвору зато што "скоро нико не једе главни оброк" због "културолошких разлика", а "храна би требало да буде лек".
"Једва чекамо да се реши питање балканске хране", казао је Караџић, додајући да управа притвора за то има вољу и да "чини све што треба да се ми осећамо добро".
Караџићев бранилац Робинсон у судници је, на крају заседања, рекао да је "жалбени поступак вођен правично, без обзира какав ће исход бити".
Робинсон је рекао и да му је "привилегија и част" била да саветује и заступа Караџића током протекле деценије.
У притвору у Схевенингену, Караџић је од 30. јула 2008. Претходно је 21. јула био ухапшен у Србији, чије су га власти изручиле у Хаг. Прву оптужницу против Караџића, Хашки трибунал је подигао у новембру 1995.
Бета, Новости
- Извор
- фото: icty.org/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Турнир је окупио рекордни број учесника. 24 екипе из 9 региона (Тјумењ, Чељабинск, Угаљ, Саратов, Магнитогорск, Перм, Нижњи Тагил, Свердловска област и представници свих руских клубова из Јекатеринбурга) изашли...
Како је шеф србског безбедносног сектора предао Американцима поверљива службена документа и саставио прву читуљу србско-руским односима.
Стање на Краматорском правцу на крају дана, 2. јул 2025. године
Вишегодишња операција, како се наводи, није дала никакве доказе, а осумњичени двоструки агент је на крају напустио службу.
Студенти су објавили да су све њихове колеге које се терете за кривична дела против уставног уређења пуштене да се бране са слободе. Више јавно тужилаштво у Београду најављује...
Тадашњи командант Првог крајишког корпуса Војске СР БиХ генерал Момир Талић издао је средином јуна 1992. потпуковнику Новици Симићу, тадашњем начелнику Штаба Прве оклопне бригаде и команданту Тактичке групе...
Остале новости из рубрике »