BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Лавров: Западне земље које нису умешане у провокацију схватиле апсурдност оптужби на рачун сиријске армије

Лавров: Западне земље које нису умешане у провокацију схватиле апсурдност оптужби на рачун сиријске армије
17.02.2019. год.


Министар спољних послова Сергеј Лавров оценио је, коментаришући признање продуцента телевизијског канала Би-Би-Си да су снимци хемијских напада у Сирији били изрежирани, да је неверодостојност тих снимака била очигледна од самог почетка.

„Мислим да је Запад све то одлично разумео од самог почетка, јер су поједине западне земље те провокације и приредиле, поред осталог, преко жалосних ’Белих шлемова‘ – хуманитарне организације на чијем је челу бивши сарадник Ми-6“, рекао је Лавров новинарима у Минхену. 


Према његовим речима, западне земље које нису умешане у ту провокацију, схватиле су апсурдност оптужби на рачун сиријске армије.

„Радује то што постоје поштени новинари на Земљи“, додао је Лавров.

Говорећи о ситуацији у Сирији, Лавров је истакао да се треба оријентисати на договор који се разматра у оквиру астанског формата, а пре свега о могућности образовања тампон-зоне на граници Турске и Сирије. Он је додао да том процесу неће помоћи земље које се незаконито налазе на територији Сирије. 

Лист „Вашингтон пост“ је пише да Пентагон разрађује план о стварању тампон-зоне на североистоку Сирије уз учешће европских земаља. Према писању листа, задатак нове мисије могао би да буде заштита Курда од евентуалних напада Турске и даља борба против ДАЕШ-а. 

„Што се тиче изјава Линдзија Грема о томе да ће Трамп стварати тампон-зону на северу Сирије, тешко ми је да то коментаришем. Председник Трамп је већ објавио да они одлазе из Сирије, након неколико дана његови сарадници су изјавили да то није баш тако. Да ли одлазе, или не одлазе баш сасвим, да ли ће их тамо заменити некакве приватне војне компаније, Французи, Британци… Треба се оријентисати на онај договор који се израђује у оквиру астанског формата“, нагласио је Лавров. 

Према његовим речима, питање безбедности на источној обали Еуфрата и на граници Турске и Сирије био је тема самита Русије, Турске и Ирана 14. фебруара у Сочију, где су се тројица лидера сложила с тим да између Сирије и Турске постоји споразум из 1998. године, такозвани Аденски споразум који регулише заштиту безбедности на заједничкој граници и сарадњу против терористичких претњи.

„Ја бих саветовао да се оријентишемо на то, а разни планови земаља које се нелегитимно налазе на сиријској територији увући ће само још више нелегитимних играча, а чини ми се да то не помаже“, додао је министар. 

Читајте више на Ситуација у Сирији - из минута у минут
 


  • Извор
  • фото: © RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Кривичне истраге против технолошких гиганата само ће нашкодити француској економији, тврди Павел Дуров


Премијер Никол Пашињан 8. јула објавио да стати на чело покрета против руководства Јерменске апостолске цркве. Оштро је говорио о свештенству, наводећи да је „кућа Исуса Христа окупирана од...

Вашингтон и Брисел воде спор око повећања царина од фебруара


О везама украјинске службе безбедности са ЦИА

Крајем маја 2025. године на Телеграм каналу Борбени ефективи објављен је интервју са Русланом Сичевским, припадником украјинских оружаних снага који је постао руски заробљеник у Курској области. Током лета...


Амерички државни секретар описао је разговор са руским министром спољних послова у четвртак као „отворен“ и „важан“


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Пружите запосленима врхунску исхрану уз Ордера - Топли оброк

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА