BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Da li je besplatan WiFi i - bezbedan?

Da li je besplatan WiFi i - bezbedan?
22.02.2019. год.
ada koristite javnu WiFi mrežu, svedite svoje aktivnosti na pretragu Interneta ili slanje poruka. Izbegavajte da koristite aplikacije gde se od vas traži da unesete vaše korisničke podatke.

Ako koristitite svoj laptop, mobilni telefon ili tablet na javnoj nezaključanoj WiFi mreži trebalo bi da obratite pažnju na nekoliko stvari:

Da li je mreža od poznatog provajdera usluga – hakeri mogu veoma lako napraviti javnu mrežu koja se npr zove “Besplatan internet” i na taj način pokupiti vaše podatke. Uvek proverite da li se mreži na koju se povezujete može verovati.

MiM napadi – “Man in the midlle” (Posrednik) je čest način zloupotrebe javnih WiFi mreža. Zlonamerne osobe i hakeri mogu vrlo jednostavno preusmeriti saobraćaj sa vaših uređaja na lažne sajtove ili postaviti takozvane “shark” softvere koji snimaju protok podataka.

Virusi i trojanci – hakeri vam kroz javnu mrežu mogu poslati razne vrste virusa i malvera, npr. programe koji snimaju sve što se kuca na tastaturi vašeg uređaja.

I kada koristite javne WiFi mreže, lako je da se zaštitie u nekoliko koraka:

Koristite VPN i Proxy programe – ovi programi preusmeravaju saobraćaj sa vaših uređaja prema Internetu, te ih je veoma teško hakovati. Dobar izbor su aplikacije Orbot i Tunnel Bear.

Na vašem telefonu ili tabletu podesite da se uređaj ne povezuje automatski na otvorene WiFi mreže. Pitajte npr. konobara u kafiću ili zaposlene u banci čiju mrežu koristite za šifru i da li njihova mreža koristi enkripciju. Ako nemaju enkripciju na mreži, izbegavajte povezivanje. 

Kada koristite javnu WiFi mrežu, svedite svoje aktivnosti na pretragu Interneta ili slanje poruka. Izbegavajte da koristite aplikacije gde se od vas traži da unesete vaše korisničke podatke.

Izbegavajte da instalirate aplikacije preko javnih WiFi mreža.

Na vašem kućnom WiFi ruteru obavezno koristite šifru i WPA enkripciju.

Moderna sredstva komunikacije nam omogućavaaju da budemo povezani 24 sata dnevno, ali sa sobom nose i određene rizike. Zato treba obratiti pažnju na naše korišćenje Interneta kako bi nam podaci bili sigurni.

Ivan Trajković





Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Немојте од Вучића правити ентитет који персонификује Србију, нити изједначавати србски народ са оним што Вучић ради, кога су Запад и НАТО поставили да нама влада, поручио Гајић у...

Тлингитско село уништено 1882. године прихватило је „одавно закаснели” гест



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА