РТ: Италија се придружује кинеском Путу свиле, што показује да ЕУ максимализује властите интересе у односу на жеље САД - Фратини
Извор: Восток / РТ
Жеља Италије да гради трговинске везе с Кином није потез против САД-а, него напор да се "максимализују" властити интереси, изјавио је за РТ, бивши министар спољних послова Италије Франко Фратини, уочи посете кинеског председника Кси Ђинпинга Италији.
Очекује се да ће Италија током Ђинпингове посете потписати необавезујући меморандум за подршку кинеској глобалној трговинској и инфраструктурној мрежи "Један појас један пут", названој "Нови Пут свиле", те је ставила до знања своју намеру да игра важну улогу у великом плану, упркос упозорењима о пројекту из Вашингтона.
Овај потез ће учинити Италију првом земљом Г7 која подржава иницијативу, а која има за циљ повезивање Кине морем и копном са Блиским истоком, Европом и Африком. Рим се нада да ће његово укључивање помоћи оживљавању италијанске економије пружајући већи приступ кинеском тржишту.
Ипак, Фратини је уверио Вашингтон да ће Италија остати "лојални савезник" САД-у и да "никада неће" ставити своју критичну инфраструктуру "у руке једне стране државе".
Међутим, у италијанској влади је било неких "тешких разговора" у вези са пројектом "Један појас један пут" и односима Италије са Кином, изјавио је за РТ главни уредник Pandoratv.it. Ђулието Чиеса.
Постоји „велика подела унутар италијанске елите“, с више проамеричким политичарима, који су више опрезни у таквој сарадњи и потенцијалним реакцијама САД-а, рекао је он. Чиеса верује да ће доћи до "продубљивања" разлика између Европе и САД-а, које "покушавају да наметну властите идеје о међународној трговини", а са тим се не слажу сви у Европи.
Бочи је додала да би потез Италије могао "покренути домино ефект" у смислу да више европских земаља жели да развија везе с Кином, додајући да се чини да Сједињене Државе покушавају притиснути Европу да бира између њих и Кине, будући да су две велике економске супарници у сред трговинског рата, Европа је део тог "борбеног поља".
- Извор
- Кинеско-малдивски Мост пријатељства, део Пута Свиле, фото: © Global Look Press / Global Look Press / Xinhua / Xu Fudi/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Кривичне истраге против технолошких гиганата само ће нашкодити француској економији, тврди Павел Дуров
Премијер Никол Пашињан 8. јула објавио да стати на чело покрета против руководства Јерменске апостолске цркве. Оштро је говорио о свештенству, наводећи да је „кућа Исуса Христа окупирана од...
Вашингтон и Брисел воде спор око повећања царина од фебруара
О везама украјинске службе безбедности са ЦИА
Крајем маја 2025. године на Телеграм каналу Борбени ефективи објављен је интервју са Русланом Сичевским, припадником украјинских оружаних снага који је постао руски заробљеник у Курској области. Током лета...
Амерички државни секретар описао је разговор са руским министром спољних послова у четвртак као „отворен“ и „важан“
Остале новости из рубрике »