BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Хан: Политички компромис на Западном Балкану мора бити награђен

Хан: Политички компромис на Западном Балкану мора бити награђен
17.06.2019. год.


Политички компромис на Западном Балкану мора бити награђен, поручује уочи сутрашње седнице Савета ЕУ комесар за преговоре о приступању Јоханес Хан.


У околностима у којима би Савет ЕУ могао сутра поново да одложи одлуку о покретању приступних преговора са Северном Македонијом и Албанијом, Хан је позвао министре ЕУ да што пре омогуће покретање приступних преговора са Северном Македонијом и оценио да би то био важан сигнал за цео регион.

„Ако дође до поновног покретања дијалога између Србије и Косова, они морају да виде да ће инвестиција у проналажење политичког компромиса бити награђена. У супротном немају подстицај. Сви треба да схвате колико је у интересу целог региона важно да се да сигнал једној земљи“, поручио је Хан.

Јоханес Хан је пред сутрашњи састанак Савета ЕУ, на којем ће се разматрати политика проширења и оцењивати напредак земаља у процесу евроинтеграција, поновио да је Северна Македонија урадила све што је од ње тражено и упозорио да би свако одлагање адекватног одговора ЕУ на то представљало ризик.

Он је поновио да ако једна земља, која је инвестирала много у европску перспективу и чији су лидери показали храброст у постизању компромиса, не буде награђена за то, ЕУ губи кредибилитет, али и моћ деловања у целом региону Западног Балкана.

Министри спољних и европских послова ЕУ на састанку Савета у Луксембургу сутра би требало да донесу закључке и препоруке о даљим корацима земаља које се налазе у процесу приступања ЕУ.

Очекује се и да се дефинише и одговор Савета на препоруку Европске комисије о покретању приступних преговора са Северном Македонијом и Албанијом.

Према последњим информацијама, та одлука би могла бити поново одложена.

Док се група земаља, на челу са земљама Балтика и Централне Европе, залаже за отварање приступних преговора већ у јуну, Немачка тражи одлагање до септембра, због расправе у Бундестагу.

Истовремено, Француска и Холандија сматрају да би та одлука за Северну Македонију могла бити донета и касније, а противе се и почетку приступних преговора са Албанијом због неубедљивих доказа о напретку у области владавине права, првенствено у борби против организованог криминала.

Танјуг


  • Извор
  • фото: © РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Кривичне истраге против технолошких гиганата само ће нашкодити француској економији, тврди Павел Дуров


Премијер Никол Пашињан 8. јула објавио да стати на чело покрета против руководства Јерменске апостолске цркве. Оштро је говорио о свештенству, наводећи да је „кућа Исуса Христа окупирана од...

Вашингтон и Брисел воде спор око повећања царина од фебруара


О везама украјинске службе безбедности са ЦИА

Крајем маја 2025. године на Телеграм каналу Борбени ефективи објављен је интервју са Русланом Сичевским, припадником украјинских оружаних снага који је постао руски заробљеник у Курској области. Током лета...


Амерички државни секретар описао је разговор са руским министром спољних послова у четвртак као „отворен“ и „важан“


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Пружите запосленима врхунску исхрану уз Ордера - Топли оброк

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА