РТ: Какав би могао бити одговор Русије на тестирање забрањених ракета од стране САД-а*
Русија је саопштила да неће седети скрштених руку након што су САД тестирале ракету која је забрањена Споразумом о ликвидацији ракета средњег и кратког домета. Као одговор, Москва има кеца у рукаву и неће требати да улази у трку наоружањем у стилу Хладног рата, наводе војни аналитичари за РТ.
Вашингтон који више није везан кључним Споразумом, након што га је једнострано напустио, недавно је тестирао копнену верзију своје крстареће ракете "Томахавк".
У петак је председник Владимир Путин рекао да се не залаже за свеопшту трку у наоружању, али је наредио војсци да процени и пронађе реципрочне одговоре. Стога, шта Русија онда вероватно има на располагању како би се супротставила новонасталој претњи?
Виктор Мураховски, војни аналитичар и официр у пензији, подсећа да је постоји низ оружја чије су способности намерно смањене да би се испунили захтеви из Споразума, а којим су забрањене ракете домета од 500 до 1000 км (кратког домета) и од 1.000 до 5.500 км (средњег домета).

Ракетни систем "Искандер", фото: © РИА Новости
То би у суштини значило да се домет пројектила може повећати.
Ово је најјефтиније, најефикасније и истовремено асиметрично решење.

Ракета "Калибар", фото: © РИА Новости / Министарство одбране
Михаил Ходаренок, пензионисани пуковник снага ПВО, каже да би Русија такође могла да покуша да обнови тактичке ракетне јединице које су се раније раформирале у оквиру Споразума.
„Поред тога Русија ће у блиској будућности обелоданити о новом ракетном систему са крстарећим ракетама копненог базирања на копну“, додаје Ходанерок.
Извор: Восток / РТ
- Извор
- Системи „Искандер“ током вежбе, фото: © РИА Новости / Сергей Пивоваров / Сергей Орлов/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Турнир је окупио рекордни број учесника. 24 екипе из 9 региона (Тјумењ, Чељабинск, Угаљ, Саратов, Магнитогорск, Перм, Нижњи Тагил, Свердловска област и представници свих руских клубова из Јекатеринбурга) изашли...
Како је шеф србског безбедносног сектора предао Американцима поверљива службена документа и саставио прву читуљу србско-руским односима.
Стање на Краматорском правцу на крају дана, 2. јул 2025. године
Вишегодишња операција, како се наводи, није дала никакве доказе, а осумњичени двоструки агент је на крају напустио службу.
Студенти су објавили да су све њихове колеге које се терете за кривична дела против уставног уређења пуштене да се бране са слободе. Више јавно тужилаштво у Београду најављује...
Тадашњи командант Првог крајишког корпуса Војске СР БиХ генерал Момир Талић издао је средином јуна 1992. потпуковнику Новици Симићу, тадашњем начелнику Штаба Прве оклопне бригаде и команданту Тактичке групе...
Остале новости из рубрике »