Дан кад су „савезнички“ авиони сравнили Подгорицу са земљом
Ни мањег града, ни више бомби које су пале на њега у 20. вијеку. На Подгорицу су и агресорски и савезнички авиони истресали смртоносни терет – на њене житеље, куће, зграде, мостове, млинове, воденице, остављајући пустош, преноси ИН4С.
Најтеже је било оно 5. маја 1944. године када се на град сручило 600 бомби тешких преко 400 тона. Том приликом, погинуло је 600 грађана, а више од 200 теже или лакше рањено.
фото: ИН4С
Иако је у Другом свјетском рату имала једва 16.000 становника, Подгорица је бомбардована чак 84 пута! У тим нападима погинуо је сваки осми становник Подгорице. Да ствар буде још гора, град није имао било какав значајнији војно-стратешки значај.
Почев од 23. септембра 1943. године, када су савезници први пут бомбардовали Подгорицу, рачуна се да је у њеним рушевинама погинуло више од 2.000 грађана.
фото: ИН4С
Речено сувим статистичким језиком, порушено је 80 посто стамбеног фонда, а уништена је комплетна градска инфраструктура.
Ни до дан-данас нико није дао ваљан одговор на питање – зашто? Питање је још мучније ако се зна да је у тим бомбардовањима погинуло укупно, словом и бројем – 17 њемачких војника.
фото: ИН4С
У Подгорици, у кругу бивше зграде СДК, постоји споменик, еуфемистички посвећен „невиним жртвама бомбардовања Подгорице у Другом свјетском рату“. Изнад постамента са овим натписом, исписаним у гвозденом рељефу, на специјалним, јаким жељезним носачима виси бомба од више стотина килограма.
фото: ИН4С
Иронија судбине је да је у Толошкој шуми откривен и споменик, како стоји на натпису, „посадама савезничких авиона палим за слободу 1939-1945“. Споменик је у бијелом камену, на лијепом мјесту, на ободу борове шуме, преко пута хрватске амбасаде.
ИН4С
- Извор
- Танјуг
- фото: ИН4С/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Турнир је окупио рекордни број учесника. 24 екипе из 9 региона (Тјумењ, Чељабинск, Угаљ, Саратов, Магнитогорск, Перм, Нижњи Тагил, Свердловска област и представници свих руских клубова из Јекатеринбурга) изашли...
Како је шеф србског безбедносног сектора предао Американцима поверљива службена документа и саставио прву читуљу србско-руским односима.
Стање на Краматорском правцу на крају дана, 2. јул 2025. године
Вишегодишња операција, како се наводи, није дала никакве доказе, а осумњичени двоструки агент је на крају напустио службу.
Студенти су објавили да су све њихове колеге које се терете за кривична дела против уставног уређења пуштене да се бране са слободе. Више јавно тужилаштво у Београду најављује...
Тадашњи командант Првог крајишког корпуса Војске СР БиХ генерал Момир Талић издао је средином јуна 1992. потпуковнику Новици Симићу, тадашњем начелнику Штаба Прве оклопне бригаде и команданту Тактичке групе...
Остале новости из рубрике »