РТ: Хвала, Брисел! Пољска сада може имати сопствени гасовод о трошку пореских обвезника ЕУ
Пољска је потписала кључни уговор за изградњу Балтичког гасовода, пројекат је спонзорисан као главни корак Варшаве, па чак и Европе ка смањењу зависности од руског гаса.
Пројекат је предвиђен за испоруку гаса из Норвешке на данско и пољско тржиште, као и даље у Европу. У понедељак је пољски оператер гасне мреже у власништву државе "Гас-систем" потписао уговор вредан 280 милиона евра са италијанском компанијом за производњу нафте и гаса "Саипем" за почетак цевоводских радова у Балтичком мору.
Пољска будућу везу са гасом која би требало да почне да ради 2022. године, сматра начином да се коначно одустане од увоза руског плавог горива. Русија је дуго била главни добављач, али уговор са руским енергетским гигантом "Гаспром" истиче 2022. године.
Како се наводи на интернет страници пројекта, Балтичка гасовод ће „допринети бољој диверзификацији извора снабдевања гасом у Данској и региону Балтичког мора као и у централној и источној Европи“. Међутим, амбициозни циљ може се суочити са неким већим препрекама, сматрају аналитичари.
Прво, ресурси Норвешког мора се исушују. Друго, с обзиром да Европа има јединствено енергетско тржиште, гас који тече новом трасом имаће исти извор - Норвешку, што може приморати Осло да смањи друге количине испоруке западној Европи преко других гасовода.
„Норвешка нема додатног гаса, па се поставља питање како ће се гасовод напунити. Штавише, да би напунила Балтички гасовод, Норвешка ће морати да преусмери гас из Велике Британије и западне Европе, што може бити проблематично“, изјавио је за РТ главни аналитичар "Премиер БЦС", Сергеј Суверов.
"Ова операција нема смисла ако европско тржиште гаса сматрамо јединственим ентитетом", рекао је он за РТ.
"Ако се норвешки гас извлачи са западноевропског тржишта ... ову количину треба надокнадити неким другим изворима."
И ево где би руски извоз гаса, који је Пољска толико спремна да одбаци, требало да помогне да се попуни јаз. Снабдевање може бити покривено пројектом "Северни ток 2", капацитета пет Балтичких гасовода, који се простире по дну Балтичког мора. Упркос томе што је завршетак пројекта одложен због напора САД-а да га уклоне, брод за постављање цеви је требао стићи у Балтичко море прошле недеље.
Аналитичари сматрају да дугоочекивани Балтички гасовод може послужити политичким амбицијама Пољске уместо да значајно промени ситуацију на европском енергетском тржишту. Међутим, европски порески обвезници су ти који ће плаћати политичке игре, с обзиром да је Европска унија пристала да делимично субвенционише пројекат.
„Постоје декларисани и стварни циљеви. Прави задатак је да реформише своју инфраструктуру и створи додатне опције и изворе, и то не о свом трошку, већ на штету европских пореских обвезника“, додао је Гривач.
Извор: Восток / РТ
- Извор
- Танјуг
- фото: © baltic-pipe.eu / RT/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Тадашњи командант Првог крајишког корпуса Војске СР БиХ генерал Момир Талић издао је средином јуна 1992. потпуковнику Новици Симићу, тадашњем начелнику Штаба Прве оклопне бригаде и команданту Тактичке групе...
У петак, 27. јуна, у Галерији Народног универзитета, од 19 сати, биће одржана 25. традиционална изложба радова полазника Ликовне радионице. Жири у саставу: Ирена Ивановић Стошић и Никола Стоименовић...
Дмитриј Медведев изјавио је да садашња Европска унија представља директну претњу националним интересима Русије
Na prestižnom atletskom mitingu „Golden Spike“ u Ostravi srpska bacačica koplja Adriana Vilagoš osvojila je prvo mesto rezultatom 64,87 m.
Од Србије желимо јасноћу — да ли је испоручивала оружје Украјини, изјавила је Захарова
У складу са инструкцијама председника Републике, врховног команданта Војске Србије и председавајућег Савета за националну безбедност Александра Вучића, обуставља се извоз наоружања и војне опреме произведених у Републици Србији....
Остале новости из рубрике »